fbpx

W tym wpisie przeczytasz jak poprawnie używać blendy, podczas słonecznego dnia, w taki sposób aby otrzymać efekt dwóch lamp błyskowych.


Kolejny wpis na blogu dotyczy bardzo taniego ale niesamowicie efektywnego oświetlenia. Chodzi oczywiście o blendę, która kosztuje na prawdę nie wiele a pozwala na uzyskanie ciekawych rezultatów.

Niektórzy rozstawiają w plenerze ciężkie i mało praktyczne lampy. Jeśli wykażemy się odrobiną kreatywności możemy je zastąpić jedną blendą. W tym przypadku używaliśmy blendy 120×90

Modelka ustawiona była tyłem do słońca. Tworzyło ono światło kontrowe, które obrysowało modelkę. Z przodu od lewej strony doświetlaliśmy blendą. Dzięki temu uzyskaliśmy pięknie oświetloną postać.

Im dalej będzie blenda od fotografowanej postaci tym światło będzie łagodniejsze ale zarazem słabsze. Jeśli chcielibyśmy uzyskać podobny efekt w pochmurny dzień musielibyśmy użyć dwóch lamp błyskowych. Jedna jako światło kontrowe z tyłu, druga z przodu, oświetlająca postać.

Zatem jedną blendą, w słoneczny dzień z powodzeniem zastąpimy 2 lampy błyskowe. Jednak do takiego ustawienia potrzebny jest asystent/asystentka ponieważ sami nie damy rady ustawić blendy w takiej odległości. Możemy ratować się blendą ustawioną na statywie jednak zamieni się ona, dosłownie w latawiec i może to przysporzyć więcej nerwów niż dobrych zdjęć.

 

Sprzęt:
Canon 5D Mark III, Canon 85mm f/1.8, blenda 120x90cm

Setup:

N74A0173-BLENDA

Efekty:
N74A7093