fbpx

W tym odcinku pokażę Wam jak tanim sposobem stworzyć plan do nagrań w domowym zaciszu i zacząć nagrywać filmy na YouTube. Zobaczycie jak przygotować miejsce, jak ustawić światło oraz sprzęt i w końcu ruszyć z nagrywaniem na YouTube!


PORADNIK – JAK NAGRYWAĆ FILMY NA YOUTUBE

  • na co zwrócić uwagę podczas nagrywania filmów na YouTube,
  • jak przygotować przestrzeń do tworzenia filmów,
  • jak ustawić sprzęt do filmowania,
  • jak sprawdził się sprzęt, którego używałem w odcinku.

Sprzęt wykorzystany w odcinku:

*Odcinek powstał we współpracy z marką Canon


Bezpośredni link do odcinka: https://youtu.be/9j8rcZdh7KY

MIEJSCE DO NAGRYWANIA NA YOUTUBE

Zanim przejdziemy do ustawiania kadru, zastanów się co chcesz pokazać na swoimi filmie.

  • Jak powinien wyglądać Twój idealny kadr?
  • Co chcesz na nim pokazać?
  • Jakie rzeczy są atrybutami, które nawiążą do tematu materiałów, które będziesz nagrywać?

Odpowiadając na te pytania, powstanie pierwszy zarys tego co powinno być widoczne w kadrze. Teraz zastanów się gdzie takie miejsce mógłbyś sobie stworzyć. Poszukaj w swoim otoczeniu takiego miejsca i przygotuj je do nagrań pod kątem tego co ma być widoczne a co nie.

ZADBAJ O PORZĄDEK W KADRZE

Jeżeli już przygotujesz rzecz, które mają być w kadrze to teraz zadbaj o to, żeby w Twoim ujęciu był porządek. Zwróć uwagę na wszystkie elementy. Patrz na elementy, które są zbędne, wyrzuć wszystkie rozpraszacze i elementy, które do niego nie pasują.

Lepiej mieć mniej rzeczy na filmie ale ładnie i estetycznie ustawionych niż całą masę rzeczy losowo rozmieszczonych na planie.

JAK USTAWIĆ SPRZĘT DO NAGRYWANIA

Jeżeli zaczynasz nagrywanie to na początku warto opanować parametry ekspozycji. Jeżeli nie wiesz co to jest przysłona, czas naświetlania czy czułość ISO to koniecznie zapoznaj się z tym artykułem:

Parametry ekspozycji

W nagrywaniu filmów bardzo ważna jest liczba klatek na sekundę. Do tradycyjnych odcinków, w których po prostu będziesz mówić wystarczy ustawić 25kl/s. Jeżeli natomiast chcesz zrobić ujęcia slow motion to ustaw wyższy klatkarz. Np. 50kl/s pozwoli na dwukrotne spowolnienie materiału. Oczywiście w programie można ustawić większe spowolnienie przy jakimkolwiek klatkarzu jednak taka proporcja pozwoli na uzyskanie bardzo ładnie wyglądającego spowolnienia. Nie warto łamać tej zasady.

Drugim ważnym elementem jest czas naświetlania. Dopasowujemy do do liczby klatek na sekundę, którą ustawimy. Czas naświetlania powinien być dwukrotnością liczby klatek na sekundę. Czyli ustawiając 25kl/s czas naświetlania powinien wynosić dokładnie 1/50s. Ponownie – nie warto łamać tej zasady!

Dzięki temu Twój film będzie wyglądał płynnie i filmowo! Jeżeli nie możesz zastosować takiego czasu z racji na dużą ilość światła to zastosuj filtr ND.

DŹWIĘK W FILMACH NA YOUTUBE

To, że nagrywasz na YouTube nie usprawiedliwia do tego, żeby dźwięk był fatalny. To, że nagrywasz w domu i jest echo nie jest żadnym usprawiedliwieniem i każdy odbiorca, który usłyszy taki dźwięk z miejsca będzie o wiele gorzej odbierał Twój materiał. Dlatego koniecznie zadbaj o dźwięk!

Jeżeli nagrywasz w pomieszczeniu, w którym jest dużo echa to możesz po prostu wypełnić pomieszczenie różnymi rzeczami, na podłodze rozwinąć dywan i zadbać o to, żeby to echo możliwie zredukować. Najgorzej jest nagrywać w pustym pomieszczeniu, w którym są gołe ściany. Pogłos będzie okrutny!

Drugim elementem, który pozytywnie wpłynie na dźwięk jest mikrofon. Jeżeli nagrywasz w domu i nigdzie się nie ruszasz to po prostu wykorzystaj mikrofon krawatowy. Jeżeli natomiast dużo się przemieszczasz i vlogujesz to najlepszym rozwiązaniem będzie mikrofon kierunkowy wpinany na aparat.

Jednak najlepiej mieć oba te mikrofony, dzięki temu w zależności od potrzeb wykorzystamy ten odpowiedni.

ŚWIATŁO NATURALNE W FILMIE

Zdaje sobie sprawę, że nie każdy ma dostęp do oświetlenia. To nic, można sobie z tym poradzić i wykorzystać… OKNO!

To bardzo dobre źródło oświetlenia o ile dobrze się je wykorzysta. Nie ustawiaj się daleko od szyby. Stań stosunkowo blisko, tak, żeby jak najwięcej światła oświetlało Twoją twarz. W zależności od efektu, który chcesz uzyskać, możesz eksperymentować z kątami ustawienia się względem okna. Jednak unikaj bezpośredniego światła słonecznego. Wtedy będzie ono trudne do okiełznania a oświetlenie w Twoim filmie będzie mało powtarzalne. Najlepiej nagrywać kiedy przez okno bezpośrednio nie świeci słońce.

OŚWIETLENIE KADRU – JAKA LAMPA?

Na sam początek nie musisz inwestować w drogie lampy do oświetlenia. Na sam start w zupełności wystarczy Ci prosta żarówka fotograficzna. Jednak im mocniejsza tym lepiej. Dzięki niej możesz dobrze oświetlić swoją twarz. Jednak sama żarówka nie wystarczy. Dokup do niej prosty modyfikator.

Od siebie mogę polecić tani parasolk0-softbox, do którego włożysz żarówkę i tym samym ukierunkujesz światło (nie będzie rozpraszało się po całym pomieszczeniu) i je zmiękczysz (twarz będzie wyglądała lepiej). Sposób oświetlenia kadru znajdziesz w filmie powyżej.

WYCIEMNIJ POMIESZCZENIE PRZED NAGRYWANIEM

Jednak jeżeli zamierzasz oświetlić się lampą to unikaj mieszania światła dziennego z lampą. Będzie to trudne do połączenia bo warunki cały czas podczas nagrywania mogą się zmieniać a różne temperatury światła się mieszać.

Dlatego przed nagrywaniem, wyciemnij pomieszczenie i ogranicz dopływ światła zastanego do pomieszczenia.

OŚWIETL KADR

Twarz oświetlona ale co dalej? Teraz warto skupić się na tle i tym co tam ustawiłeś. Jeżeli za Tobą znajdują się elementy nawiązujące do tematu filmu to warto je pokazać i odpowiednio oświetlić. Możesz wykorzystać różne sposoby i np.

  • oświetlić przedmioty w tle lampkami biurkowymi, które przy okazji ładnie wyglądają,
  • wykorzystaj listwy czy taśmy LED, dzięki temu ustawisz kolory, które podobają Ci się najbardziej,
  • popatrz na żarówki RGB i wmontuj je do zwykłych lamp i dostosuj ich kolory do Twojego stylu nagrywania.

W tych czasach jest dostępnych wiele źródeł światła, które dodatkowo możemy modyfikować na wiele różnych sposobów. Warto to wykorzystać i wykreować ładne i efektowne oświetlenie swojego kadru.

Przykład mojego oświetlenia znajdziecie w filmie powyżej!

PRZYGOTUJ SIĘ
DO NAGRYWANIA FILMU NA YOUTUBE

Sprzęt ustawiony, światło przygotowane, aparat stoi na statywie i czeka na odpalenie nagrywania. Jednak nie tak szybko! Zanim zaczniesz nagrywać, zastanów się i przemyśl o czym chcesz mówić, jak chcesz poprowadzić narrację w odcinku. PRZYGOTUJ SZKIC, SCENARIUSZ ODCINKA to znacząco ułatwi Ci dobre przejście przez temat, któremu chcesz poświęcić swój film. Dzięki temu lepiej przedstawisz temat odbiorcy. Przygotowanie do odcinka jest równie ważne co wszystkie powyższe punkty i nie warto pomijać tego punktu!

ZACZNIJ NAGRYWAĆ FILMY NA YOUTUBE

Jak widzicie, wiele nie potrzeba do stworzenia estetycznego miejsca do nagrań. Podstawy, dźwięk, kadr, obraz oraz dobry scenariusz.
Początki zawsze są trudne. Jednak nie zrażaj się. Kiedy już przygotujesz sobie miejsce do nagrywania to o wiele łatwiej będzie zrobić kolejne próby nagrań aż w końcu poczujesz, że to jest to.

Nawet jeżeli wszystko nie pójdzie Ci idealnie to pamiętaj, że być może podchodzić do siebie zbyt rygorystycznie. Daj sobie szanse!

Jeżeli masz jakieś pytania to koniecznie daj znać!