fbpx

Dobry plan na sesję to absolutna podstawa, szczególnie jeżeli chcemy wykonać coś dopracowanego od A do Z, jednocześnie nie zdając się na los, który nie zawsze będzie nam sprzyjał.
Z tego wpisu dowiecie się jak dobrze zaplanować sesję zdjęciową (jakąkolwiek) oraz pobierzecie gotowy do wydruku ark
usz, który pomoże Wam okiełznać i uporządkować Wasze pomysły.


Przejdźmy do tematu dzisiejszego wpisu.
Oczywiście, czasami warto zrobić zdjęcia bez planów, całkowicie spontanicznie. Sam mam kilka takich na koncie. Chociażby: Spontaniczne zdjęcia bez planowania.
Jednak jeżeli masz w planach wykonanie większej sesji to dobry szkic znacznie ułatwi pracę, pomoże w dograniu szczegółów oraz sprawi, że o niczym ważnym nie zapomnisz.

Na końcu wpisu dostaniecie szkic, który można pobrać, wydrukować i wypełnić. Dzięki temu Wasze plany będą odpowiednio uporządkowane i ułożone.
Mam cały plik takich kartek w katalogu. Jak tylko mam nieodpartą chęć na realizację jakiejś sesji, nie brakuje mi pomysłów, które sukcesywnie spisuję jak tylko pojawią się w moich myślach.
Arkusz doskonale sprawdza się również podczas moich fotograficznych zleceń.

W takim razie zaczynamy. Poniżej przedstawię Wam 8 punktów, które pomogą dobrze zaplanować sesję zdjęciową.

Wstępna wizja, koncepcja i fantazja.

N74A2771-2Opis powstania tego zdjęcia: TUTAJ


To co powstało w Twojej głowie. Opisz to zdaniami, słowami kluczami. Tak żebyś później wiedział dokładnie co miałeś na myśli. Wymyśl idealne miejsce na sesje. Wyobraź sobie co musi się tam znajdować, co wykorzystasz w sesji. Jakie akcesoria i tak dalej.

Wyobraź sobie idealną modelkę / modela do tej sesji.

N74A7322

Opisz dokładnie jaka osoba sprawdzi się w Twojej wizji. Scharakteryzuj jej wygląd. Postaraj się o szczegółowy zarys osoby. Im więcej szczegółów tym lepiej. Pomyśl też o charakterze tej osoby. Nie każda modelka odnajdzie się we wszystkich sesjach. Nawet jeśli spróbuje sprostać sesji, której nie czuje to na 99% wyjdzie to kiepsko.

Znajdź miejsce na zdjęcia

N74A0554Więcej zdjęć z tej sesji: TUTAJ


Rozpocznij poszukiwania miejsca na sesje. Zacznij od swoich terenów. Może akurat nie musisz daleko szukać.
Wspomóż się wyszukiwarką Google Street View, dzięki, której możesz przemierzać ulice bez wychodzenia z domu.

Gdy już znajdziesz wymarzone miejsce, udaj się tam przed sesją, zaplanuj sobie szczegółowo jak będzie to wszystko wyglądało podczas docelowych zdjęć. Zrób zdjęcia poglądowe, obserwuj światło.

Jeżeli planujesz wykonać zdjęcia studyjne to zaplanuj jak będzie wyglądał Twój plan zdjęciowy.

Światło

N74A9962Więcej zdjęć z tej sesji: TUTAJ


Bez dobrego światła nawet najpiękniejsza modelka i najlepszy sprzęt nie pomogą. Do wizji zdjęć należy dobrać odpowiednie światło. Jeżeli fotografujemy w plenerze należy fotografować o takiej porze dnia, która da nam dokładnie takie światło jak planujemy mieć podczas zdjęć.

Jeżeli do wizji zdjęć pasuje najlepiej pochmurna, ponura pogoda warto wyczekać słoneczne dni i wykonać sesję w odpowiednich warunkach. Jeżeli nie ma czasu na czekanie, podobny klimat można uzyskać tuż po zachodzie słońca. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, iż świtała jest wówczas znacznie mniej.

Planując sesję studyjną nie będzie problemem pogoda. W takim wypadku należy zadbać o odpowiednie ustawienie światła i dobór modyfikatorów światła. Sugeruję dobranie setupu jeszcze przed sesją.

Ułóż stylizację modelki

N74A6160

Więcej zdjęć z tej sesji: TUTAJ


Wszystko musi pozostać w klimacie Twojej koncepcji. Wyobraź sobie idealną stylizację. Jakie ubrania będziesz chciał wykorzystać, jak wyglądać będzie fryzura. Jaki będzie makijaż. Jakie dodatki wykorzystasz.

Poszukaj inspiracji do pozowania

N74A0173 - Kopia

Więcej zdjęć z tej sesji: TUTAJ


Wyobraź sobie jak modelka na tej sesji ma zagrać, w jaką rolę ma się wcielić. Jak ma pozować. Stanowczo i pewnie czy może delikatnie i subtelnie? Wszystko zapisz. Możesz wspomóc się również przykładowymi zdjęciami z internetu, które będą oddawać rodzaj pozowania. W ten sposób będziesz mógł zobrazować modelce dokładnie o co Ci chodzi.

Znajdź modelkę

N74A9119Więcej zdjęć z tej sesji: TUTAJ


Poszukaj odpowiedniej modelki. Znajdź taką, która w największym stopniu oddawać będzie to co opisałeś w punkcie numer 2.

O tym jak znaleźć modelkę na sesję i gdzie jej szukać możesz przeczytać w jednym z moich artykułów na blogu: Jak znaleźć modelkę na sesje?

Napisz do niej z propozycją sesji, opowiedz o planie na zdjęcia, wymaganiach względem niej, prześlij przykłady pozowania jakiego będziesz oczekiwał i jeżeli się zgodzi ustalcie termin sesji.

Pozwól modelce wczuć się w klimat zdjęć

N74A6246 - KopiaWięcej zdjęć z tej sesji: TUTAJ


Tuż przed sesją porozmawiaj z modelką i dokładnie wprowadź ją w nastrój i klimat sesji. Jeżeli modelka jest dobra to nie będzie miała z tym problemu. Czasami dołoży coś od siebie a to często wygląda świetnie a przede wszystkim najbardziej naturalnie.

Niejednokrotnie modelka zaprezentuje Ci pozę, o której nie myślałeś i będzie ona idealnie osadzona w klimacie zdjęć. Wykorzystaj to. Nie zawsze trzymaj się sztywno ustalonych planów.

PODSUMOWANIE

Punkty, które poznaliście powyżej to podstawa, która jest solidnym fundamentem do stworzenia dobrej sesji. Jeżeli przyłożycie się do wykonania planu to podczas realizacji zdjęć pójdzie znacznie łatwiej, szybciej a co najważniejsze wykonacie lepszą robotę.
Podczas fotografowania często również wychodzą spontaniczne pomysły, które obowiązkowo należy wykonać.

Tutaj możecie pobrać arkusz, gotowy do uzupełnienia. Do planu często dokładam również szkice i przykładowe zdjęcia, które gromadzę w odpowiednich folderach na tablecie lub telefonie. Dzięki temu, podczas sesji mam do nich łatwy i  szybki dostęp.

POBIERZ