fbpx

Często słyszę tytułowe pytanie. Do tego często występują lamenty typu: Tobie to jest łatwo, współpracujesz z agencjami modelek i masz już bogate portfolio.
Ale czy tak było zawsze?
Nie! Abstrahując, nikt nie urodził się z umiejętnością gry na jakimkolwiek instrumencie. Tak samo jest ze zdjęciami i całą otoczką dotyczącą fotografowania ludzi. Też zaczynałem od zera. Jak każdy.

W związku z tym przygotowałem dla Was przydatny artykuł o tym jak znaleźć modelkę czy modela na sesję zdjęciową jednocześnie, wychodząc z założenia, że nie dysponujesz portfolio, które można pokazywać w sieci.

Mimo wszystko zakładam, że masz już jakieś minimalne doświadczenie w fotografowaniu (czegokolwiek) i przede wszystkim umiesz obsługiwać aparat i zapoznałeś się z poradnikiem, w którym piszę jak zrobić dobry portret: http://fotoblysk.com/?p=1232

Zrób plan sesji

Nie ma nic gorszego jak proponowanie komuś sesji, jednocześnie wykazując się kompletną ćwierć inteligencją i brakiem jakiegokolwiek profesjonalizmu.

– Cześć! Chciałbym zrobić Ci fotki!
– Jakie?
– Yyy… jeszcze nie wiem…

 

Zanim zaproponujesz komukolwiek sesję zrób plan. Pomyśl gdzie możesz zrobić ładne fotografie, znajdź miejsce, w którym światło rozkłada się ciekawie.
Najlepiej idź w potencjalne miejsce sesji, zrób kilka testowych zdjęć oraz przemyśl mniej więcej jakie kadry będziesz chciał wykonać. Spisz wszystko.
Jeżeli będziesz już gotowy, możesz zaproponować wybranym osobom zdjęcia. Napisz lub powiedz, że Twoją pasją jest fotografia. Powiedz, że chciałbyś  zrobić tej osobie kilka ciekawych zdjęć, poinformuj o tym jakiego typu fotografie będziesz chciał zrobić oraz w jakim miejscu. Wspomnij o tym, że cały czas się uczysz i rozwijasz. Nie zgrywaj zaawansowanego fotografa jeżeli nim nie jesteś. Nie twórz oczekiwań, którym możesz nie sprostać. Mimo wszystko bądź pewny siebie i odwal dobrą robotę.

Poinformuj również osobę, z którą będziesz współpracował o innych szczegółach. Nie zapomnij powiedzieć ile mniej więcej zdjęć dostanie potencjalna modelka (nigdy nie oddawaj wszystkich zdjęć, rób selekcję i wysyłaj około 10 najlepszych fotografii). Zastrzeż też, że potrzebujesz trochę czasu na obróbkę zdjęć i nie lubisz jak ktoś Cię pogadania bo chcesz dopracować spokojnie zdjęcia. Nie rozwlekaj tego na cały rok ale daj sobie do 2 tygodni czasu na oddanie zdjęć. Wspomnij również, że najlepsze zdjęcia będziesz chciał opublikować w Twoim portfolio, które tworzysz.

Jeżeli zrobisz dobre zdjęcia z kolejnymi sesjami będzie znacznie prościej, ponieważ będziesz mógł pokazać przykładowe fotografie, które wykonujesz. To jest najlepszą zachętą do współpracy.

Przejdźmy do odpowiedzi na główne pytanie, jak znaleźć modelkę na sesję?

Szukaj wśród znajomych

Jestem przekonany, że masz jakiś znajomych. Podejrzewam również, że znajdziesz wśród tych osób kogoś kto jest interesującą postacią pod względem fotograficznym. Jeżeli nikt nie przychodzi Ci do głowy to przeglądnij listę znajomych z fejsbuka. Wybierz potencjalne “ofiary”, spotkaj się z nimi i porozmawiaj na temat ewentualnych sesji. Nie przejmuj się jeżeli ktoś Ci odmówi, nie każdy lubi być fotografowany. Szukaj aż znajdziesz.

Sprawa komplikuje się jeżeli nie masz znajomych i nikt Cię nie lubi lub jeżeli nikt z Twoich znajomych nie zgodził się na sesję pomimo tego, że dałeś z siebie wszystko. Nie przejmuj się, nie wszystko stracone.
Masz rodzinę; brata, siostrę, babcię, ciotkę, kuzyna czy kuzynkę. Może z nimi pójdzie Ci łatwiej? Poza tym będą na pewno bardziej wyrozumiali i zrobią to dla Ciebie.

Sięgając pamięcią wstecz, zaczynałem od robienia zdjęć w mojej rodzinie. Na początku dokumentowałem zwykłe “zloty rodzinne” czy imieniny u cioci. W tym wszystkim udawało mi się co jakiś czas pstryknąć jakiś ładny portret z zaskoczenia.
W końcu zaproponowałem najmłodszym członkom mojej rodziny zdjęcia. Dzieciaki, jak to one, lubią wygłupy i dobrą zabawę. Tym prostym sposobem przekonałem ich, że takie zdjęcia są świetną rozrywką.
Zdjęcia podobały się, dostałem kilka pochwał a co za tym idzie mocno się nakręciłem. Z biegiem czasu poszerzałem grono osób, które stawały przed moim obiektywem.
Tak zacząłem swoją przygodę z fotografowaniem ludzi. W końcu nadszedł czas na sesję z kimś z branży…

Maxmodels i Megamodels
maxmodels

megamodels

To czołowe w Polsce portale modelingowe. W serwisach tych znajdziesz mnóstwo osób związanych z tematem sesji zdjęciowych. Począwszy od modelek i modeli przez fryzjerów i stylistów na fotografach kończąc.

Miejsca te mają znacznie większą przewagę nad Twoją listą znajomych z prostego względu. Znajdują się tam tylko osoby, które są związane z tematem.
Zatem, jeżeli napiszesz do jakiejś dziewczyny z propozycją zdjęć to nie powie Ci, że nie lubi zdjęć. W najgorszym przypadku powie Ci, że robisz brzydkie zdjęcia i nie jest zainteresowana współpracą lub każe sobie zapłacić. Szukaj osób, które chcą pracować na zasadach TFP, czyli usługa za usługę. Ty i ona macie zdjęcia do portfolio.

Jeżeli jesteś jeszcze początkujący i masz za sobą zaledwie kilka sesji nie pisz do najlepszych modelek czy modeli bo tylko się zbłaźnisz. Nie radzę również pisania do osób, które pomyliły się z powołaniem albo nie widziały się w lustrze- tak, takie też tam są.
Napisz do osób, z którymi realnie możesz nawiązać ciekawą współpracę i zrobić dobrą sesję.

Na tych portalach znajdziesz wyszukiwarkę dzięki, której bez problemu wyszukasz osoby z Twojej okolicy.

Agencje Modelek i Modeli

Wchodzimy w wysokie progi. Agencje zrzeszają bardzo ciekawe osoby z branży przez co żeby podjąć z nimi współpracę trzeba robić już na prawdę dobre zdjęcia oraz mieć bogate portfolio przemawiające na Twoją korzyść.

Nie wszystkie agencje współpracują z fotografami na zasadach TFP. Wyrobione marki wynajmują modelki na sesje za określone stawki. Takie są realia i są to bardzo dobre realia, bo jeżeli ktoś odwala kawał dobrej roboty na sesji i jest profesjonalistą to oczywistym następstwem są pieniądze.

Zawsze można spróbować i napisać do agencji z prośbą o użyczenie modelki na sesję. Najlepiej pisać bezpośrednio do działu odpowiedzialnego za tego typu działania lub kontaktować się z właścicielami. Modelki mają umowy więc zazwyczaj decyzję o współpracy podejmuje agencja.

Jeżeli przebrniesz i agencja zgodzi się na tego typu sesję to wiedz o tym, że pracujesz z profesjonalnymi modelkami, które mają pojęcie o tym co robią. Doskonale wiedzą jak dobrze pozować, potrafią wczuć się w klimat i dobrze panują nad mimiką twarzy.

PODSUMOWANIE

Dotarliśmy do końca podróży w poszukiwania osób na zdjęcia. Podałem Wam podstawowe, jednocześnie najskuteczniejsze i sprawdzone sposoby na znalezienie ludzi chętnych na zdjęcia. Celowo, rozpocząłem od najprostszych sposobów, które z łatwością wykorzystają osoby początkujące. Później przeszedłem do trochę bardziej zaawansowanych, tych, którzy mają już jakiekolwiek doświadczenia i mogą pochwalić się chociażby kilkoma ciekawymi kadrami.

Ostatnia propozycja, zgodnie z hierarchią jaką wprowadziłem w tym wpisie jest dla fotografów zaawansowanych, którzy zrealizowali już niejedną dobrą sesję i mają czym się pochwalić.
Jednocześnie to świetny wyznacznik drogi jaką można podążać w swoich działaniach fotograficznych.

Najważniejsze jest to aby wykazywać się obeznaniem w temacie już od samego początku, oraz żeby unikać sytuacji, które przytoczyłem na początku artykułu, w których proponujesz komuś sesje jednocześnie nie mając żadnego konkretnego planu ani pomysłu.

Teraz czas na poszukiwanie modelek, do dzieła, trzymam kciuki.

Więcej artykułów: Podstawy Fotografii