fbpx

Wiele osób zadaje sobie pytanie “jak zrobić sobie dobre zdjęcie”. Często problem jest z ostrością czy ustawieniem odpowiedniego kadru. Przygotowałem więc film, w którym tłumaczę jak zrobić autoportret.


 

JAK ZROBIĆ AUTOPORTRET?

Prezentuję 3 różne techniki, które pomogą Wam w łatwy sposób zrobić sobie zdjęcie, które będzie:

  • ostre,
  • dobre kompozycyjnie,
  • idealnie doświetlone.

 

Zapraszam na odcinek: https://youtu.be/U_sWlJHnvrM

Chcesz wiedzieć o wszystkich filmach?
Subskrybuj kanał YT:

JAK ZROBIĆ DOBRY AUTOPORTRET?

W tym poradniku podpowiem Ci jak zrobić autoportret wykorzystując najprostsze akcesoria. Podpowiem jak wszystko dopracować, żeby zdjęcie było odpowiednio skadrowane a ostrość ustawiona tam gdzie trzeba! Zacznijmy od najważniejszej rzeczy.

Pamiętaj, że sama technika wyzwolenia zdjęcia to jedno ale równie ważny będzie pomysł na zdjęcie. To już zależy od Ciebie, wybierzesz to co będzie spójne z Tobą. Opowiedz sobie na pytania:

  • jaki styl zdjęć lubisz (światło, kadr, otoczenie, obróbka),
  • jak styl ubioru preferujesz,
  • jakie zdjęcie zawsze chciałeś mieć.

Jeżeli szukasz inspiracji na zdjęcia to możesz wykorzystać pomysły na zdjęcia, które znajdziesz na blogu:

Pomysły na zdjęcia

WYKORZYSTAJ STATYW DO AUTOPORTRETU

Podstawowym sprzętem potrzebnym do wykonania autoportretu jest statyw. Na nim ustawimy aparat i dzięki temu zrobimy serię powtarzalnych ujęć. Oczywiście jeżeli nie macie statywu, możecie wykorzystać dowolne przedmioty. Np. ułożyć książki na stole. Jednak statyw mimo wszystko warto mieć, bo zawsze się przyda!

Jak już ustawimy statyw w odpowiednim miejscu to możemy przejść do kolejnego punktu.

WŁĄCZ SAMOWYZWALACZ 10s

Żeby mieć czas na ustawienie się w kadrze należy w aparacie włączyć samowyzwalacz. Najlepiej na 10s. W tym czasie włączymy odliczanie, ustawimy się w kadrze a po 10s aparat zrobi zdjęcie. Jednak co z ostrością?

POSTAW PRZEDMIOT W TWOIM MIEJSCU

Jeżeli macie starsze aparaty i na samowyzwalaczu aparat nie ustawi automatycznie ostrości to trzeba będzie wykorzystać inną metodę. Np. w miejscu, w którym będziemy stać wystarczy ustawić jakiś przedmiot i na niego, manualnie ustawić ostrość. Następnie zaznaczyć, np. taśmą na podłodze miejsce, w którym stał ten przedmiot. Póżniej wystarczy już ustawić się w oznaczonym miejscu i gotowe.

PILOT ZDALNEGO WYZWALANIA

Do wykonywania autoportretów polecam pilot zdalnego wyzwalania. Dzięki niemu wyzwolimy migawkę zdalnie, bez potrzeby podchodzenia za każdym razem do aparatu. Jeżeli mamy AutoFocus podczas wykonywania zdjęć z samowyzwalaczem to tym bardziej to rozwiązanie będzie zbawienne.

Dzięki temu wykonamy wiele autoportretów nie ruszając się z kadru.

PROGRAM KOMPUTEROWY

Niektórzy wolą widzieć jak wygląda kadr przed zrobieniem autoportretu. Do tego celu można wykorzystać oprogramowanie na komputer do wyzwalania aparatu. Każdy producent dołącza do sprzętu taki program. Dzięki niemu, możemy po podłączeniu kablem aparatu do komputera sterować wszystkimi ustawieniami oraz widzieć obraz przed zrobieniem zdjęcia. Wadą jest to, że musimy ustawić laptopa w pobliżu, żeby cały czas nie chodzić do komputera i jednocześnie nie opuszczać kadru.

Jednak w obecnych czasach są lepsze rozwiązania i aktualnie korzystam praktycznie tylko z tego sposobu:

APLIKACJA NA TELEFON

Teraz większość nowszych aparatów ma wbudowany system WiFi dzięki, któremu możemy łatwo i szybko połączyć aparat z telefonem. Dzięki temu widzimy cały kadr na żywo w telefonie oraz możemy sterować wszystkimi ważnymi ustawieniami. Dzięki temu rozwiązaniu, ustawimy się odpowiednio w kadrze, wybierzemy parametry ekspozycji i wyzwolimy zdalnie migawkę a na końcu przejrzymy zdjęcia. To zdecydowanie najbardziej praktyczne rozwiązanie!

POMYSŁ NA AUTOPORTRET

Jednak może się tak zdarzyć, że kompletnie nie masz pomysłu na autoportret. Wtedy z pewnością pomoże Ci Instagram czy Pinterest. Tam znajdziesz całą masę inspirujących autoportretów i wybierzesz coś dla siebie.

Ja również przygotowałem coś dla Ciebie. Nagrałem film, w którym wykonuję swój autoportret i pokazuję jak stworzyłem zdjęcie krok po kroku.

FOTO ZADANIE – Twój i mój AUTOPORTRET

ZRÓB SWÓJ AUTOPORTRET

Mówi się, że szewc bez butów chodzi. Ale co jak co, fotograf powinien mieć swoje dobre zdjęcie. To jego wizytówka. Zatem mam dla Ciebie zadanie. Wykonaj swój autoportret! Wykorzystaj wskazówki z tego poradnika fotograficznego i wykonaj swoje dobre zdjęcie.

Dopracuj kadr, oświetlenie i zrób tak dużo zdjęć jak będzie trzeba, ale finalnie zobaczysz, że było warto 🙂