fbpx

Facebook zmienił się na przestrzeni lat. Kiedyś wystarczyło mieć fanpage, wrzucać zdjęcia a te pojawiały się każdej osobie, która polubiła daną stronę. Teraz nie ma tak łatwo. Zasięgi zdjęć są nieporównywalnie mniejsze. Ale czy jedynym wyjściem z tej sytuacji jest płatna reklama? Oczywiście, że nie. Poniżej przedstawiam jak przechytrzyć algorytmy portalu.


Wszędzie pojawiają się informacje o ciągłych zmianach facebooka. Non stop słyszymy:

  • facebook zmienia algorytm,
  • facebook tnie zasięgi,
  • facebook każe płacić za docieranie posta.

To tylko mała namiastka, średnio taki temat pojawia się codziennie.

Zapewne ziarenko prawdy w tym wszystkim jest bo sporo się zmieniło od początku istnienia tego medium. Jednak na sprawę trzeba też popatrzeć z innej strony. Mamy coraz więcej znajomych, którzy coś udostępniają, mamy coraz więcej polubionych stron, które regularnie coś publikują. W efekcie nasza ściana jest nieźle zawalona. Często fizycznie nie ma szans na przeglądnięcie każdej informacji. Dlatego facebook zmienia algorytmy tak żeby treść była przeselekcjonowana w taki sposób żebyśmy widzieli to co spodoba nam się najbardziej lub to za co ktoś inny zapłacił żeby nam pokazać. Takie są realia.

Ale zaraz, zaraz… może nie ma co narzekać, tylko samemu dać z siebie wszystko, żeby nasz post np. ze zdjęciem na naszym fanpage dotarł do jak największego grona odbiorców?

Tylko trzeba wiedzieć co konkretnie zrobić żeby efekty były jak najlepsze. Poniżej znajdziecie 3 podstawowe rady, które rekomenduję wdrożyć od razu – efekty będą szybko widoczne. Pochodzą one z jednej lekcji z kursu, premiera już 10.10.2018.

Zapisz się na listę priorytetową kursu Jak Zacząć Zarabiać na Fotografii

Prześlę Ci wszystkie informacje dotyczące lekcji oraz dodatkową cenną wiedzę z tego zakresu. Kiedy kurs będzie już dostępny, przekażę Ci informację przed oficjalną premierą. Gwarantuję, że OPŁACA SIĘ zapisać na tę listę 🙂
PS: Zapis do niczego nie zobowiązuje
[wysija_form id=”18″]


OZNACZ NA ZDJĘCIU OSOBY

Zdziwiłem się jak zauważyłem, że nie każdy to robi. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to banalne rozwiązanie – wystarczy oznaczyć osobę i gotowe. No właśnie, że nie gotowe, to dopiero początek. Już tłumaczę o co dokładnie mi chodzi.

Na fotografii oznacz nie tylko osobę, która się na nim znajduje ale również siebie (zwiększysz zasięg o swoich znajomych) oraz… osoby uczestniczące w sesji – w końcu one też miały jakiś wkład w zdjęcie więc na pewno będzie im miło jeżeli wspomnisz o tym chociażby w opisie zdjęcia, jednocześnie oznaczając ich na fotografii a w gratisie otrzymasz zasięg poszerzony również o grono znajomych tych właśnie osób.

Często jednak wiele osób blokuje automatyczne publikowanie zdjęć na swojej osi czasu. Po publikacji wystarczy zrobić dwie rzeczy: sprawdzić czy zdjęcie pojawiło się u osób oznaczonych a jeżeli nie to napisać do nich krótką wiadomość:

“Hej! Właśnie wrzuciłem zdjęcie z naszej sesji i dodałem oznaczenie. Będę wdzięczny za zaakceptowanie na Twojej ścianie :)”

Tylko tyle a gwarantuję, że świetnie się sprawdza.

PUBLIKUJ O ODPOWIEDNIEJ GODZINIE

Nie mam pojęcia dlaczego niektóre osoby regularnie publikują w godzinach kiedy większość osób już śpi albo jeszcze nie wstała.

Wiem, że fotografowie często siedzą po nocach, obrabiają zdjęcia i widząc dobre efekty decydują się na publikację. O ile raz na jakiś czas można tak zrobić o tyle regularne wrzucanie zdjęć o porach, w których sami ograniczamy zasięg jest bez sensu. Jednymi z najlepszych godzin na publikacje są okolice 18:00-20:00 od poniedziałku do czwartku. W piątek czy sobotę większość osób spędza czas ze swoją rodziną czy imprezuje ze znajomymi więc wówczas efekty będą siłą rzeczy gorsze.

Podsumowując, pomyśl logicznie, kiedy Twoi odbiorcy będą najbardziej aktywni. Nie popadaj też w skrajność. Raz na jakiś czas, można coś wrzucić bez konkretnego schematu.

“WYŚWIETLAJ NAJPIERW”

Wiesz, że każdy fanpage ma opcję, dzięki której każda osoba może ustawić sobie żeby aktualności właśnie z niego wyświetlały się w pierwszej kolejności?
Jeżeli tak to czy zachęciłeś swoich odbiorców żeby to zrobili?

No właśnie, domyślam się, że nie. Więc dlaczego nie stworzysz ciekawego, kreatywnego posta zachęcającego do wykonania takiego działania?

W taki prosty sposób, sprawisz, że wiele osób wykona właśnie taki zabieg a Ty w ten sposób będziesz miał pewność, że jak tylko coś wrzucisz na swojego fanpaga to ta osoba zobaczy to na swojej ścianie. Proste i skuteczne.

PODSUMOWANIE

Trochę się rozpisałem a to tylko podstawowe metody na zwiększenie zasięgu posta. Jest ich jeszcze kilka ale te punkty zostawiam już na potrzeby kursu 🙂
To tylko mały element całego projektu a działania na facebooku będą stanowiły jeden moduł. Więc jak sam widzisz, będzie sporo konkretów.

Jeżeli jesteś zainteresowany kursem to koniecznie zapisz się na listę priorytetową poniżej. Będziesz wiedział o wszystkim na bieżąco, gdyby tego było mało, przewidziałem również dodatkowe atrakcje 🙂

[wysija_form id=”18″] PS: Zapis nie zobowiązuje do niczego.

Widzisz wartość w tym poście, przydały Ci się informacje? Podziel się nim ze swoimi znajomymi! 🙂 ?