fbpx

Wyzwanie fotograficzne, w którym jednocześnie odpowiadam na pytanie jaki aparat fotograficzny wybrać na początek. Sprawdź jak mi poszło fotografowanie starą lustrzanką i czy da się nią robić bardzo dobre zdjęcia. Zrealizowałem całą sesję zdjęciową aparatem, który można obecnie kupić za 300zł. Jesteście ciekawi jak mi poszło? Jak wyszła sesja zdjęciowa? Czy jestem zadowolony z efektów i co Wam doradzam? Sprawdźcie najnowszy odcinek!


JAKI APARAT FOTOGRAFICZNY NA POCZĄTEK?

 

 

Jeżeli zastanawiasz się jaki aparat wybrać na start to zwróć szczególną uwagę na następujące rzeczy:

TRYB MANUALNY

Najlepiej, żeby aparat miał tryb manualny, czyli taki, który pozwoli na samodzielne wybrania parametrów ekspozycji. Dzięki temu będziesz mógł nauczyć się podstaw fotografii a to bardzo istotne, bo od tego zaczyna się bardziej świadome fotografowanie.

Jeżeli nie wiesz co to jest przysłona, czas naświetlania czy czułość ISO to koniecznie sprawdź ten artykuł:

Parametry ekspozycji

WYMIENNA OPTYKA

Warto również patrzeć na to czy aparat ma wymienną optykę. To bardzo ważna cecha ponieważ dzięki temu możemy podpinać do aparatu różne obiektywy i w ten sposób osiągać rozmaite efekty. Np. mocniej skompresować (rozmyć) tło w fotografii portretowej.

Często o wiele ważniejsze od tego jakiego aparatu użyjemy jest to jaki obiektyw do niego podepniemy.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej szczegółów o obiektywach to koniecznie sprawdź artykuł, w którym opowiem Ci co to jest ogniskowa, jaki ma wpływ na zdjęcia i jaki obiektyw wybrać na początek:

Jaki obiektyw wybrać na początek? Co to jest ogniskowa?

Jeżeli z kolei szukasz odpowiedniego obiektywu do portretu to sprawdź również ten film:

Jaki obiektyw do portretów?

PLIKI RAW

Kolejną ważną rzeczą przy wyborze aparatu jest dostępność plików RAW. Czyli surowego formatu zdjęć, który pozwala uzyskać zapis bezpośrednio z matrycy. Dzięki temu, taki plik wrzucamy do programu do obróbki zdjęć i możemy dokonywać różnych korekt praktycznie bez strat na jakości. Np. możemy dowolnie zmieniać balans bieli.

Poza tym, pliki RAW pozwalają na uzyskanie pełnego potencjału matrycy aparatu. Po prostu za ich pomocą osiągniemy najlepszą jakość zdjęć.

Jeżeli chcesz nauczyć się obróbki zdjęć, wywoływania plików RAW to sprawdź dział z moimi poradnikami z obróbki zdjęć w Lightroomie:

Obróbka Zdjęć Lightroom Poradnik

WIĘC JAKI APARAT DOKŁADNIE WYBRAĆ?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od:

  • budżetu,
  • preferencji fotograficznych (co zamierzasz fotografować),
  • jakie masz wymagania wobec gabarytów sprzętu,
  • czy zamierzasz inwestować dalej w sprzęt i np. dokupować kolejne obiektywy.

 

Te rzeczy, które wymieniłem w filmie są niezwykle istotne i dzięki nim, zagwarantujesz sobie możliwość nieograniczonej nauki. Warto czasami chwilę dłużej poczekać z zakupem aparatu ale kupić taki, który będzie posiadał minimum wymienione powyżej rzeczy. To są po prostu jedne z najważniejszych rzeczy w fotografii cyfrowej i warto je mieć w swoim aparacie.

ZACZNIJ OD PODSTAW FOTOGRAFII

Niezależnie od tego jaki aparat posiadasz. Nawet jeżeli masz tylko telefon to zacznij uczyć się podstaw fotografii. To takie fundamenty, dzięki który wykorzystasz nawet najprostszy sprzęt i zrobisz dobre zdjęcia. W tym momencie można uczyć się fotografii również telefonem więc praktycznie nie ma wymówek, żeby nie zacząć właśnie teraz.

Nie martw się, nie zostawiam Cię z tym wszystkim samego. Przygotowałem dla Ciebie artykuł, w którym mówię poznasz podstawy fotografii:

Podstawy fotografii Fotografia dla początkujących

 

JAK ROBIĆ DOBRE ZDJĘCIA TELEFONEM?

Jeżeli natomiast zastanawiasz się jak robić dobre zdjęcia telefonem to również mam coś dla Ciebie! Przygotowałem poradnik fotograficzny, w którym przedstawiam 14 kroków do lepszych zdjęć wykonanych smartfonem!

Jak robić dobre zdjęcia telefonem? 14 kroków!

 

SPRAWDŹ TEN PORADNIK I WYBIERZ APARAT: 

JAKI APARAT FOTOGRAFICZNY WYBRAĆ?

 

WYBIERAMY APARAT DO PORTRETÓW:

Wybieramy Aparat do Portretów

 

WYBIERAMY APARAT DO SPORTU:

Wybieramy Aparat do Fotografii Sportowej

 

WYBIERAMY APARAT DO KRAJOBRAZÓW:

Wybieramy Aparat do Fotografii Krajobrazowej: Poradnik

 

WYBIERAMY APARAT FOTOGRAFII ŚLUBNEJ:

Wybieramy Aparat do Fotografii Ślubnej