Przygotowałem dla Was film z odpowiedzią na pytanie, które bardzo często otrzymuję. Pytacie: jaki obiektyw wybrać do portretów. W tym odcinku podpowiadam Wam jaki obiektyw wybrać do zdjęć portretowych. Mówię również o tym jakie znaczenie ma ogniskowa, przysłona oraz polecam konkretne obiektywy.
OBIEKTYW DO PORTRETU
Temat wymagał rozwinięcia. Nie lubię polecać tylko i wyłącznie konkretnego rozwiązania bez szerszego kontekstu. W ten sposób wiem, że nie tylko mogę coś doradzić ale również pozwolić osobie pytającej zrozumieć o co w danym temacie chodzi.
W tym filmie odpowiadam na pytania:
- jaki obiektyw wybrać do portretu,
- co to jest ogniskowa i jaki ma wpływ na zdjęcia,
- tłumaczę różnicę pomiędzy matrycami APS-C oraz FF,
- na jakie parametry zwrócić uwagę podczas wyboru obiektywu,
- z jakich obiektywów ja korzystam w fotografii portretowej.
Bezpośredni link do filmu: https://youtu.be/DKDDxPhe3r8
–
Chcesz wiedzieć o wszystkich filmach?
Subskrybuj kanał YT:
Żeby lepiej zrozumieć temat obiektywów zapoznaj się z artykułem JAKI OBIEKTYW WYBRAĆ NA POCZĄTEK:
CO TO JEST OGNISKOWA?
Na początek należy prosto i przystępnie powiedzieć co to właściwie jest ogniskowa i jaki ma ona wpływ na zdjęcia.
Ogniskowa, w skrócie, decyduje o kącie widzenia obiektywu. Czyli każda ogniskowa odpowiada innemu kątowi jakim obiektyw zarejestruje obraz. Im mniejsza ogniskowa (niska wartość liczbowa) tym szerzej obiektyw widzi świat. Im większa ogniskowa (wyższa wartość liczbowa) tym obiektyw widzi mniej a obraz jest bardziej przybliżony.
Możemy zastosować prosty, umowny podział:
- ogniskowa mała, ~14mm sprawdzi się w fotografowaniu wnętrz, architektury czy krajobrazu,
- ogniskowa średnia, około 35-50mm to stosunkowo uniwersalne ogniskowe, które mogą być wykorzystywane w reportażu a nawet portrecie,
- ogniskowa duża, 85-200mm, idealnie nadaje się do portretu.
- ogniskowa bardzo duża, od 200mm, sprawdza się idealnie w fotografii przyrodniczej czy sportowej.
Obiektywy, które obejmują bardzo szeroki zakres ogniskowych (od bardzo szerokiego kadru do dużych zbliżeń) cechują się bardzo słabą jakością obrazu, kiepską optyką oraz są bardzo ciemne (problemy z fotografowaniem w trudnych warunkach). Przecież jeżeli byłyby one takie dobre to zawodowcy nie targali by za sobą torby z obiektywami tylko mieliby jeden do wszystkiego. Niestety, nie ma tak dobrze.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ogniskowej to koniecznie zobacz ten artykuł:
CO TO JEST PRZYSŁONA?
Drugim bardzo ważnym elementem obiektywu jest przysłona. Im niższą przysłonę możemy ustawić w obiektywie tym lepiej (dzięki temu możemy fotografować w gorszych warunkach oświetleniowych). Jednak trzeba powiedzieć sobie co to właściwie jest ta przysłona?
Przysłona – przysłona to element aparatu odpowiadający przede wszystkim za głębię ostrości na zdjęciach. Im mniejszą przysłonę zastosujemy tym mniej elementów na fotografii będzie ostrych. Korzystając z obiektywu portretowego, możemy w ten sposób rozmyć tło. Im większą przysłonę zastosujemy, tym więcej elementów na zdjęciu będzie ostrych, czyli głębia ostrości będzie większa. Przy wysokich wartościach, tło jest w większości przypadków tak ostre jak miejsce, na które ustawiamy ostrość.
Przysłona reguluje również dopływ światła na matrycę. Stosując mniejszą przysłonę, dociera go więcej na matrycę. Wówczas zdjęcie będzie jaśniejsze.
Więcej o parametrach ekspozycji dowiesz się z artykułu:
JAK ZROBIĆ DOBRY PORTRET?
Jednak sprzęt to nie wszystko! Warto wiedzieć jak podejść do tematu fotografii portretowej, żeby zrobić dobry portret. Przygotowałem dla Ciebie artykuł oraz film na ten temat: