fbpx

Niesamowite sesje zdjęciowe powstają nie tylko na wysokobudżetowych planach. Przy odrobinie kreatywności możemy wykonać bardzo ciekawe zdjęcia, stwarzające niesamowite wrażenie. W tym artykule możecie zobaczyć jak stworzyć świetne i bardzo klimatyczne fotografie z wykorzystaniem światła ze… świec oraz przy pomocy… zmierzchu.

ARTYKUŁ JEST CZĘŚCIĄ SERII POMYSŁY NA ZDJĘCIA W PLENERZE

Uwielbiam klimatyczne sesje zdjęciowe, które oddają niesamowity klimat panujący w danej chwili, w danym miejscu. Często fotografowie żeby osiągnąć takie efekty, korzystają ze skomplikowanych systemów oświetlenia.

Sam często wykonuję zdjęcia przy pomocy lamp błyskowych, jednak wszystko to przeplatam fotografowaniem z wykorzystaniem światła zastanego. Ciężko podrobić go błyskiem, trzeba się mocno postarać i natrudzić żeby osiągnąć takie rezultaty.

N74A1210

Często fotografowanie w świetle zastanym jest znacznie trudniejsze, ponieważ kiedy korzystamy z lampy błyskowej można ustawić ją całkowicie dowolnie. Ze światłem zastanym nie jest już tak łatwo i kolorowo. Są oczywiście sposoby na okiełznanie takiego światła. Jeden z nich właśnie pokazuję w tym artykule.

Trzeba pamiętać, że klimat na fotografiach można stworzyć również z wykorzystaniem światła zastanego. Błysk daje niepowtarzalne efekty ale to samo można powiedzieć właśnie o świetle zastanym. Przecież świecić można nie tylko lampą błyskową ale wszystkim co generuje światło- pomyślicie, odkrycie roku, przecież każdy o tym wie! Ok, macie racje każdy o tym wie ale czy każdy wykorzystuje tę wiedzę podczas fotografowania?

N74A1233

Przejdźmy teraz do konkretnego opisu sesji zdjęciowej. Dowiecie się jak wszystko zaplanowaliśmy, co i jak wykorzystaliśmy oraz jak powstały fotografie.

Do zbudowania klimatu na tych fotografiach wykorzystaliśmy:

  • świece,
  • aranżacje miejsca,
  • lampki ozdobne,
  • odpowiednią porę.

To bardzo ważne elementy, które miały ogromny wpływ na końcowy efekt. Bez zadbania o wszystkie szczegóły fotografie nie wyglądałyby tak dobrze.

N74A1244

Świece zagwarantowały bardzo klimatyczne światło, które oświetlało parę. Gdybym zastosował światło błyskowe zepsułbym cały efekt.

Aranżacja miejsca dodała charakteru sesji. Idealnie oddawała klimat wieczornego pikniku w blasku świec.

Lampki ozdobne wykorzystaliśmy jako dodatkowe źródło światła. W pierwszych ujęciach, oświetlały one biały materiał a w kolejnych kadrach stanowiły element tła.

Po zmroku, nie w nocy

Niesamowicie istotnym elementem tych fotografii jest pora, w której wykonaliśmy fotografie. Niektórzy pomyślą, że taką sesję należy zorganizować w nocy, w całkowitych ciemnościach. Jednak nic bardziej mylnego. Fotografie powstały tuż po zachodzie słońca, wówczas panuje tak zwana szarówka, która pozwala aparatowi zarejestrować odrobinę światła otoczenia bez konieczności wchodzenia na duże czułości ISO czy długi czas naświetlania.

Dzięki fotografowaniu o tej porze, zyskaliśmy piękne światło, które idealnie komponowało się z blaskiem świec. Kluczem w tej sytuacji jest fakt, że światło ze świec i to z otoczenia znacznie różnią się od siebie temperaturą barwną. Ta różnica jest doskonale widoczna na fotografiach (miejsca oświetlone przez twarze mają ciepłą barwę a otoczenie niebieską).

N74A1261

Właśnie ten efekt idealnie oddaje klimat nocy, który możemy zaobserwować w filmach. To prosty ale niesamowicie skuteczny zabieg, który daje niesamowite efekty.

Blask świec = główne światło

Fotografując cały czas dbałem o to żeby światło świec czy zimnych ogni oświetlało twarz pary. Należy o tym zawsze pamiętać bo w końcu to główne światło na sesji. Bez odpowiedniego ustawienia po prostu taka sesja nie wyjdzie.

N74A1251

Kiedy modele trzymali w ręce “główne światło” musiałem cały czas kierować nimi żeby idealnie padało na ich twarze. W końcu sami nie widzą jak to wygląda z mojej perspektywy przez co zdani są na moje wskazówki.

N74A1249

PARAMETRY EKSPOZYCJI

Czas naświetlania obniżyłem na tyle aby zdjęcia były nieporuszone ale jednocześnie żeby aparat zarejestrował jak najwięcej światła. Dlatego wynosił on 1/100s przez niemal całą sesję. Korzystałem z obiektywu 50mm a przysłonę ustawiałem między f/1.6 a f/2.2.
ISO na początku sesji wynosiło 500 a przy ostatnich fotografiach (z lampionem) już 4000 z racji tego, że zrobiło się już niemal całkowicie ciemno.

N74A1281

PODSUMOWANIE

Fotografie powinny być klimatyczne. Z takiego założenia wychodzę już od bardzo dawna. Dlatego podczas fotografowania często kombinuję, żeby osiągnąć rozmaite rezultaty. Niestety, wiele osób wpada w pułapkę technikaliów i myślą, że żeby osiągnąć niesamowity poziom fotografowania wystarczy, że nakupią tonę rozmaitego sprzętu (którego i tak nie będą potrafili wykorzystać). Klimat, aranżacja, pomysł stworzą się same 🙂

Musicie pamiętać, że Wasza kreatywność jest niezastąpiona. Nie kupicie jej za żadne pieniądze i z żadnym sprzętem dlatego oprócz inwestowania w lepszy sprzęt rozwijajcie również swoją kreatywność, testujcie różne rozwiązania i ćwiczcie praktykę a nie teoretyzowanie.


Zgadzasz się? Artykuł był dla Ciebie wartościowy? Podobają Ci się zdjęcia? W takim razie podziel się tym artykułem ze swoimi znajomymi, kliknij lubię to i zostaw swój komentarz poniżej. Dzięki! 🙂