Seria, w której prezentuję różne pomysły na zdjęcia, zarówno w plenerze jak i w studio. Zawsze chciałem wykonać zdjęcia w klimatycznym pokoju, do którego światło pada przez żaluzje tworząc nastrojowe “paski”. Z braku laku sam zrobiłem sobie kartonową żaluzję. Za darmo rzecz jasna 🙂
ARTYKUŁ JEST CZĘŚCIĄ SERI ZRÓB TO SAM CZYLI FOTOGRAFICZNE DIY
Tradycyjnie, na początku streszczę Wam historię pomysłu. Zaczęło się od ekscytacji zdjęciami oglądanymi w internecie z tymi intrygującymi paskami. Nie zastanawiałem się zbyt wiele nad wymyśleniem innego sposobu na taki kadr. Stwierdziłem, że po prostu trzeba zrobić zdjęcia w pomieszczeniu z żaluzjami.
Sprawa gdzieś bujała w mojej podświadomości. Razu pewnego, podczas przeszukiwania internetu natrafiłem na gościa, który wyciął w kartonie jakiś kształt (już nie pamiętam jaki) i trzymał to przed lampą. Cały patent ma swoją nazwę. Jest to gobo. Wtedy właśnie stwierdziłem, że to czas na wyciągnięcie nożyka do tapet i dokonania zbrodni na kartonie.
Jak pomyślałem tak też zrobiłem:
WYKONANIE ZDJĘĆ:
Skoro jest żaluzja to można już testować. Najpierw zacząłem od ustawienia lampy z standardową czaszą stosunkowo blisko tła. Niestety efekt był marny. Praktycznie nie było widać upragnionych paseczków.
Po testach doszedłem do wniosku, że najlepiej sprawdza się lampa bez żadnych nakładek postawiona około trzech metrów od tła. Wielkość pasków regulowałem przybliżaniem i oddalaniem “żaluzji” od lampy. Światło modelujące lampy pomogło w odpowiednim ustawieniu tego ustrojstwa, ponieważ w ten sposób miałem tak jakby pogląd na żywo 🙂
Można również kombinować z ustawieniem kąta padania pasków. Wystarczy przestawiać lampę a reszta zrobi się praktycznie sama.
Nadmienię jeszcze, że warto starannie ustawić karton- w taki sposób aby światło oświetlało oczy. Ciemny pasek na oczach będzie wyglądał po prostu kiepsko.
Przy testach miałem dzielnego asystenta i modela dzięki, którym wszystko poszło znacznie sprawniej 🙂
SETUP:
EFEKT:
1/125s | f/8 | ISO: 100 | 50mm
PODSUMOWANIE:
Najważniejszą rzeczą w tej zabawie jest z pewnością dobranie odpowiednich odległości. Zarówno lampy od tła jak i kartonu od lampy. To wszystko zależy od konkretnego przypadku. Całkowicie inaczej sprawa będzie wyglądać jeśli zrobicie mniejsze szparki. Dlatego najlepiej zrobić kilka zdjęć testowych i wypracować sobie najlepsze ustawienie.
Patent ten jest bardzo elastyczny, z kartonu można wyciąć wszystko więc otrzymamy rozmaite kształty światła.
Ostatnio naszło mnie na wykorzystywanie śmieci, zaczęło się od kolorowych filtrów z butelek, później było tło z gazet a teraz kartonowa żaluzja. Nieświadomie wprowadziłem nowy eko trend w fotografii 😀
Na sam koniec nie mogło zabraknąć szybkiego selfie z moimi pomocnikami 🙂
Dajcie nam lajka i zostawcie komentarz. Pozdrawiamy! 🙂