28Sty

Kolorowe światła w studio

Bardzo często wymyślam jakieś pomysły na zdjęcia, wykonuję tą metodą zdjęcie i później z niej nie korzystam. Głównie z tego powodu, że nie lubię powtarzać zdjęć. Są jednak pomysły, które da się wykorzystywać wielokrotnie i efekt jest dalej ciekawy. Wyciągnąłem ponownie moje kolorowe filtry, które zrobiłem z różnych artykułów codziennego użytku.

Jeżeli jeszcze nie znacie tego wpisu, w którym opowiadam jak w prosty sposób zrobić kolorowe filtry na lampy błyskowe to nadrabiajcie zaległości:

Kolorowe i darmowe filtry na lampę

Postanowiłem zorganizować sesję, w której światło będzie miało 2 kolory; niebieski i czerwony. Zrezygnowałem z jakiejkolwiek lampy z “normalnym” kolorem światła. Chciałem po prostu uzyskać ciekawy klimat zdjęć, który zbudują 2 kolory światła, które będą do siebie pasowały.

 

WYKONANIE

Do wykonania zdjęć postanowiłem wykorzystać 2 lampy. Wówczas mogę połączyć 2 kolory. W moim przypadku był to niebieski i czerwony- te barwy idealnie się ze sobą komponują i stanowią dobre połączenie.

 

N74A4771 LAMPY

Głównym źródłem światła była lampa 400 Ws z założonym Beauty Dishem 70cm, na który nałożyłem również grid. Oświetlał on tylko i wyłącznie modelkę. Nie wpływał na nic więcej. Tło pozostało całkowicie nieoświetlone. Po prostu nie chciałem żeby tło miało kolor czerwony.

Beauty Dish ustawiłem w taki sposób aby oświetlał tylko część twarzy modelki. Pozostała część była zarezerwowana na drugi kolor.

Drugim modyfikatorem światła był softbox 60×60, który daje miękkie i rozproszone światło. Co za tym idzie, oświetlał nie tylko modelkę ale również całe tło.

 

PARAMETRY

1/125s | f/6,3 | ISO: 100 | 50mm

N74A4734 N74A4755 N74A4781

 

PODSUMOWANIE

Uzyskanie takiego efektu jest banalnie proste. Wystarczy zrobić takie filtry, mieć 2 lampy błyskowe do tego jakiekolwiek modyfikatory światła i można zacząć eksperymentować. Ważne jest w tym wszystkim odpowiednie połączenie barw. Kolory, które ze sobą nie współgrają nie dadzą dobrych efektów ponieważ po prostu będą się ze sobą gryzły.

 

ABOUT THE AUTHOR

Michał Kula
Cześć! Przede wszystkim jestem szczęśliwym i pozytywnie nastawionym do życia człowiekiem, który nieustannie dąży do realizacji marzeń i celów. Nieodłączną częścią mojego życia jest fotografia, którą dzielę się z Tobą na blogu.