fbpx

Bardzo często wymyślam jakieś pomysły na zdjęcia, wykonuję tą metodą zdjęcie i później z niej nie korzystam. Głównie z tego powodu, że nie lubię powtarzać zdjęć. Są jednak pomysły, które da się wykorzystywać wielokrotnie i efekt jest dalej ciekawy. Wyciągnąłem ponownie moje kolorowe filtry, które zrobiłem z różnych artykułów codziennego użytku.

Jeżeli jeszcze nie znacie tego wpisu, w którym opowiadam jak w prosty sposób zrobić kolorowe filtry na lampy błyskowe to nadrabiajcie zaległości:

Kolorowe i darmowe filtry na lampę

Postanowiłem zorganizować sesję, w której światło będzie miało 2 kolory; niebieski i czerwony. Zrezygnowałem z jakiejkolwiek lampy z “normalnym” kolorem światła. Chciałem po prostu uzyskać ciekawy klimat zdjęć, który zbudują 2 kolory światła, które będą do siebie pasowały.

 

WYKONANIE

Do wykonania zdjęć postanowiłem wykorzystać 2 lampy. Wówczas mogę połączyć 2 kolory. W moim przypadku był to niebieski i czerwony- te barwy idealnie się ze sobą komponują i stanowią dobre połączenie.

 

N74A4771 LAMPY

Głównym źródłem światła była lampa 400 Ws z założonym Beauty Dishem 70cm, na który nałożyłem również grid. Oświetlał on tylko i wyłącznie modelkę. Nie wpływał na nic więcej. Tło pozostało całkowicie nieoświetlone. Po prostu nie chciałem żeby tło miało kolor czerwony.

Beauty Dish ustawiłem w taki sposób aby oświetlał tylko część twarzy modelki. Pozostała część była zarezerwowana na drugi kolor.

Drugim modyfikatorem światła był softbox 60×60, który daje miękkie i rozproszone światło. Co za tym idzie, oświetlał nie tylko modelkę ale również całe tło.

 

PARAMETRY

1/125s | f/6,3 | ISO: 100 | 50mm

N74A4734 N74A4755 N74A4781

 

PODSUMOWANIE

Uzyskanie takiego efektu jest banalnie proste. Wystarczy zrobić takie filtry, mieć 2 lampy błyskowe do tego jakiekolwiek modyfikatory światła i można zacząć eksperymentować. Ważne jest w tym wszystkim odpowiednie połączenie barw. Kolory, które ze sobą nie współgrają nie dadzą dobrych efektów ponieważ po prostu będą się ze sobą gryzły.