fbpx

Witaj w poradniku fotograficznym, w którym poznasz technikę malowania światłem i dowiesz się jak osiągnąć najlepsze efekty. Zobacz jak malować światłem, jakie akcesoria wykorzystać oraz jak ustawić swój sprzęt.


MALOWANIE ŚWIATŁEM
PORADNIK FOTOGRAFICZNY

Zdjęcia wykonane tym sposobem zaskakują. Za każdym razem osiągamy inny efekt i to jest w tym wszystkim najlepsze. Zdjęcie rejestruje się 2-3 sekundy, czekasz, ładuje się i jest! Ten proces to taka magia bo nie da się przewidzieć tego co zobaczymy na ekranie.

W tym odcinku mówię:

  • jak wykonać zdjęcia z długim naświetlaniem,
  • jakie parametry ekspozycji dobrać,
  • jak malować światłem i co można do tego celu wykorzystać,
  • jak wykonaliśmy naszą sesję.

Razem z Pati zrobiliśmy sobie z tego fotografowania świetną zabawę. Zobaczcie jak wykonać takie zdjęcia, żeby osiągnąć najlepsze efekty! Miłego oglądania 🙂

Bezpośredni link do filmu: https://youtu.be/7lDAUZDgwWs

SPRZĘT DO MALOWANIA ŚWIATŁEM

  1. Aparat z trybem manualnym
    Pozwoli Ci na ustawienie dowolnych parametrów ekspozycji co w przypadku malowania światłem jest bardzo istotne. Szczególnie ważny jest czas naświetlania, który będziemy dostosowywać do naszych ujęć
  2. Statyw
    Ustawiając aparat na statywie eliminujemy wszelkie poruszenia aparatu, które mogłyby powstać w czasie kiedy zdjęcie będzie się rejestrowało. Warto również skorzystać z samowyzwalacza, pilota zdalnego wyzwalania lub aplikacji. W ten sposób wyeliminujemy drgania powstałe podczas wyzwolenia migawki.
  3. Źródło światła
    Oczywiście będziemy potrzebować również źródła światła, którym będziemy malować. Wszystko zależy od efektów, które chcemy uzyskać. Warto wybrać takie światło, którego kolory możemy zmieniać, dzięki temu efekty będą jeszcze ciekawsze!

To w zasadzie tyle. Myślę, że większość pasjonatów fotografii taki minimalistyczny zestaw już posiada więc nie ma co czekać tylko brać się za zabawę. Można zacząć od podstawowej wersji a z czasem spróbować bardziej rozbudowanych opcji.

POMIESZCZENIE DO MALOWANIA ŚWIATŁEM

Jeżeli będziesz robił zdjęcia w domu, przygotuj pomieszczenie do zdjęć. Przede wszystkim należy je dobrze wyciemnić, żeby żadne światło nie docierało na fotografowany plan. Przy długich czasach naświetlania nawet minimalna ilość światła zrobi dużą różnicę.

Jeżeli natomiast zdecydujesz się na sesję na zewnątrz to oczywiście poczekaj na noc ale również wybierz takie miejsce, w którym nie będzie dużo światła zastanego. Dzięki temu łatwiej zapanujesz nad ustawieniem poprawnej ekspozycji.

USTAW KADR

Przygotuj dobrze scenę, której zrobisz zdjęcie. W moim przypadku fotografowałem modelkę @pati.kula.style, więc dobraliśmy stylizację do zdjęć. Musiała być nieco futurystyczna, żeby pasowała do klimatu zdjęć, dlatego wprowadziliśmy do fotografii również świecące okulary.

Kiedy przygotujesz już plan…

USTAW OSTROŚĆ NA FOTOGRAFOWANĄ SCENĘ

W tego rodzaju fotografii ciężko jest bazować na automacie. Dlatego o wiele lepszym sposobem jest ustawienie ostrości manualnie na fotografowany obiekt. Dzięki temu ostrość będzie dokładnie w tym miejscu, w którym chcemy i unikniemy błędów AF.

Podczas ustawiania ostrości manualnie warto oświetlić fotografowaną scenę, dzięki temu precyzyjniej ustawisz ostrość. Kiedy będzie już na miejscu, oczywiście trzeba wyłączyć wszelkie światło.

PARAMETRY EKSPOZYCJI

2-3s | f/2.5 | ISO: 100 | 50mm

Jeżeli chodzi o parametry ekspozycji to wszystko zależy od tego jaki efekt chcemy uzyskać. Mi zależało na ostrości tylko na twarzy modelki (gdybym fotografował szerszą scenę wybrałbym nieco większą wartość) to ustawiłem przysłonę f/2.5. Czułość ISO ustawiłem na 100 ponieważ i poprawną ekspozycję zagwarantuje mi czas naświetlania.

Najważniejszym parametrem jest właśnie czas naświetlania. To jaki ustawimy zależy od tego jaki efekt chcemy uzyskać. Im dłuższy czas tym więcej czasu będziemy mieć na malowanie światłem. Ja nie chciałem uzyskać poruszonej twarzy jeżeli modelka się ruszy więc ustawiałem go w granicach 2-3 sekund. W tym czasie modelka stała możliwie nieruchomo a ja malowałem światłem o czym powiem w kolejnym punkcie.

ZACZNIJ MALOWAĆ ŚWIATŁEM

Teraz pozostało już tylko zacząć zabawę. Włącz rejestrację zdjęcia (najlepiej z opóźnieniem 10s – będzie czas na przygotowanie) a następnie zacznij malować. Od tego jakie ruchy wykonasz w kadrze i  z jaką szybkością to zrobisz, zależy efekt końcowy. Jeżeli fotografujesz człowieka i na nim malujesz światłem, poproś o jak największą stabilność i jak najmniejsze ruchy podczas rejestracji zdjęcia. Dzięki temu, unikniesz poruszonych zdjęć.

Możesz oczywiście wykorzystywać dłuższe czy krótsze czasy. Długością deklarujesz po prostu jak długo będziesz malował światłem. U nas okolice 3s były w zupełności wystarczające. Ale jeżeli miałbym fotografować całą sylwetkę zdecydowanie zabrakło by mi czasu więc musiałbym go wydłużyć.

PRÓBUJ RÓŻNYCH TECHNIK MALOWANIA ŚWIATŁEM

Do malowania światłem możesz wykorzystać rozmaite źródła światła. Od tego czego użyjesz zależy efekt końcowy. Więc eksperymentuj, próbuj różnych lampek, latarek, LED-ów czy dowolnych innych świateł.

Do tego warto również próbować różnych ruchów podczas malowania światłem. Zobaczysz, że pewne techniki będą sprawdzać się lepiej inne gorzej. Więc wszystko to wypracujesz sobie po prostu wraz z kolejnymi próbami. My zrobiliśmy około 300 zdjęć na całej sesji i im więcej ich wykonaliśmy tym większą świadomość tego malowania mieliśmy.

malowanie światłem, jak malować światłem, poradnik malowanie światłem, malowanie światłem tutorial, technika malowanie światłem, malowanie światłem na czym polega,