fbpx

W tym odcinku prezentuję drugą część najlepszych i najbardziej przydatnych funkcji aparatu fotograficznego. Zobacz jak wykorzystać potencjał Twoje aparatu i robić lepsze zdjęcia!


Bezpośredni link do filmu: https://youtu.be/WI3gxr6K2hg

 

POPRZEDNI ODCINEK Z TEJ SERII: https://youtu.be/3gBIYmSoSBw

 

Asystent ostrzenia 

Jest to niezwykle przydatna funkcja dla osób, które lubią obiektywy manualne. Przydaje się to również bardzo podczas filmowania, kiedy korzystamy z manualnego ustawiania ostrości. Jest to sporym ułatwieniem, bo wiemy dokładnie, gdzie ta ostrość będzie się znajdywać. 

 

Poziomica aparatu

Następną przydatną funkcją w aparacie jest poziomica. Pozwala nam na idealnie równe wypoziomowanie aparatu. Znajduje swoje zastosowanie w fotografii architektury, krajobrazowej, czy tez w filmowaniu – wszędzie tam, gdzie aparat jest na statywie. Korzystam z tej funkcji bardzo często i jest niemalże zawsze u mnie włączona. 

 

Wi-Fi i aplikacja

Wbudowane Wi-Fi w aparat pozwala nam na połączenie się z telefonem i za pośrednictwem dedykowanej aplikacji np. zrobić zdjęcie, czy też przesłać zdjęcia na telefon. Możemy też z poziomu telefonu kontrolować parametry ekspozycji. Często wykonuję tym sposobem autoportrety, czy też wyzwalam migawkę kiedy fotografuję na długim czasie naświetlania. 

 

Siatka trójpodziału 

Tę funkcję używam odkąd tylko pamiętam. Odkąd kupiłem pierwszy aparat, mam włączone w nim siatkę, dzięki której mogę poprawnie wykadrować zdjęcie. Pozwala mi to odpowiedni zaplanowac rozmieszczenie poszczególnych elementów w kadrze. 

 

Cicha migawka

Nie korzystam z tej opcji bardzo często, ale jest ona bardzo przydatna np. kiedy chcemy fotografować bezszelestnie i pozostać niezauważalnym podczas ważnych wydarzeń. Wadą tej funkcji jest to, że podczas fotografowania przy sztucznym świetle ponieważ mogą się tworzyć na zdjęciu swego rodzaju „paski”.

 

Czyszczenie matrycy

O tej opcji nie pomyślałem w pierwszym momencie, z tego powodu, że ona jest z automatu zawsze włączona w moim aparacie i podczas włączania bądź wyłączania aparatu sama automatycznie się uruchamia. Działa ona na podstawie mikro drgań które po prostu „strącają” małe zabrudzenia z powierzchni matrycy.

 

Ekran dotykowy

Nie wyobrażam sobie już aparatu bez ekranu dotykowego. Dzięki temu udogodnieniu dużo łatwiej jest się posługiwać aparatem i sprawia, że dostęp do niektórych funkcji jest szybszy. Poprawia to intuicyjność obsługi aparatu i przydaje się w wielu sytuacjach. 

 

Odchylany ekran

Skoro już jesteśmy przy ekranie, to niesamowitym udogodnieniem, bez którego obecnie ciężko byłoby mi funkcjonować jest odchylany ekran. Dla mnie jako twórcy internetowego jest to bardzo istotny element aparatu, bo pozwala podglądać w każdej chwili podczas nagrywania czy kadr jest taki jak chciałem, czy aparat cały czas nagrywa mnie czy też mogę podglądać poziomy dźwięku. Ułatwia też fotografowanie z różnych mało wygodnych perspektyw.