fbpx

JAK ZROBIĆ
ZDJĘCIA Z NEONAMI W DOMU?

W tym odcinku pokazuję krok po kroku jak wykonać neonowe zdjęcia w stylu Brandon-a Woelfel-a bez wychodzenia z domu. Przedstawiam prosty pomysł, który każdy może odwzorować również u siebie. Z tego miejsca również zaznaczam, że nie trzeba inwestować w drogie neony, realizacja nie wymaga dodatkowych inwestycji.


W internecie widzimy różnorodne zdjęcia wykonane w przepięknych miejscach, w których roi się od neonów. Większość z nich pochodzi oczywiście z USA. W końcu tam w każdym większym mieście roi się od świecidełek, które przyciągają przechodniów. Już nawet są tworzone pomieszczenia specjalnie dedykowane dla fotografów, w których zamontowane są różne, klimatyczne neony. Wygląda to niesamowicie!

Zainteresowany tematem, zacząłem szukać w moich okolicach jakiegoś miejsca, w którym mógłbym wykonać takie zdjęcia. Niestety niczego konkretnego nie znalazłem.

Ostatnio trafiłem na młodego fotografa, który na swoim kanale zaprezentował film, w którym wykonał on zdjęcia z neonami bez wychodzenia z domu. Postanowiłem przetestować ten sposób. Efekty przerosły moje najśmielsze oczekiwania więc postanowiłem nagrać film z ich powstania i podzielić się z Wami moimi efektami.

CZEGO DOWIESZ SIĘ Z TEGO MATERIAŁU?
– jak wykonać zdjęcia z neonami w domu,
– jakie dodatkowe akcesoria będą przydatne,
– jak fotografować tą metodą, żeby efekty były jak najlepsze.

Bezpośredni link do odcinka: https://youtu.be/bJm1QfdRsC0

Chcesz wiedzieć o wszystkich filmach?
Subskrybuj kanał YT:

 

Transkrypt odcinka

Pamiętacie serię “Foto 3 minuty”, w której miałem 180 sekund na przedstawienie danego tematu? Dzisiaj czas na powrót tego formatu. W tym odcinku przedstawię Wam pomysł na zdjęcia neonowe w domowym zaciszu. Zaczynamy!

Pomysł podpatrzyłem u innego YouTubera, link do jego kanału znajdziecie tutaj. Specjalizuje się on w nocnych, neonowych zdjęciach w stylu znanego chyba już wszystkim Brandona. Pokazał on na jednym swoim filmie pomysł na zdjęcia w neonowym stylu, do których wykorzystał… telewizor. Postanowiłem również spróbować tego sposobu i zobaczyć czy faktycznie efekty będą bardzo dobre. Zobaczmy najpierw jak wyszły ujęcia filmowe.

Cały sposób polega na tym, że do telewizora podłączam laptopa i wyświetlam na nim różne neonowe wzory. Najlepiej sprawdzają się te na ciemnym tle, wówczas kolory neonów mają większy wpływ na efekt końcowy. W przypadku białego tła, nie byłoby tak dobrego efektu.

Wystarczy w google wpisać “neon” i wyszukać ciekawe grafiki. Bez problemu można również zaprojektować coś własnego w Photoshopie. Ja wykorzystałem między innymi moje logo.

Wybrane grafiki wyświetlamy w pełnej rozdzielczości, następnie ustawiamy osobę fotografowaną jak najbliżej telewizora. Można również eksperymentować z rozjaśnianiem ekranu jeżeli światła będzie za mało.

Fotografując warto wykorzystać obiektyw z niską przysłoną oraz ustawić możliwie najdłuższy czas naświetlania żeby uzyskać jak najniższe ISO potrzebne do poprawnej ekspozycji. W moim przypadku wykorzystałem następujące parametry ekspozycji:

Do jeszcze lepszych efektów wykorzystaliśmy takie akcesoria jak pryzmat czy lusterko, które przykładaliśmy przed obiektyw. Wszystko po to żeby załamywać i odbijać światło.

PODSUMOWANIE

Mam taką zasadę, że jeżeli jakiś pomysł na zdjęcia przypadnie mi do gustu to chcę sprawdzić go w praktyce. Dzięki temu ciągle próbuję nowych rzeczy a przez to uczę się nowych technik fotografowania.

Wiele osób popełnia taki błąd, że nałogowo ogląda filmy o fotografii czy czyta poradniki i na tym właściwie wszystko się kończy. W efekcie część rzeczy wypada z głowy a umiejętności stoją w miejscu. Trzeba cały czas zdobytą wiedzę testować w praktyce bo to daje zawsze najlepsze efekty.

Dajcie znać w komentarzach jakie Wy macie pomysły na zdjęcia, chętnie przetestuję również Wasze rozwiązania a część z nich, być może przedstawię w serii “Foto 3 minuty”.

Tymczasem, pamiętaj też o kciuku w górę jeżeli lubisz tę serię oraz sprawdź czy subskrybujesz kanał. Zmierzamy w kierunku 20 000 subskrybcji na kanale i bardzo mnie to cieszy! Dzięki, że jesteście 🙂

Teraz wracam do pracy nad kursem “Jak Zacząć Zarabiać na Fotografii”, premiera już 10 kwietnia. Szczegóły zamieściłem w linku pod filmem.

I to by było wszystko w tym odcinku, dzięki za uwagę i do następnego razu. Cześć, piąteczka!