fbpx

Z różnych stron można usłyszeć wiele porad fotograficznych, które mogą wydawać się trafne. Jednak w rzeczywistości są najgorszymi poradami o fotografii, które można usłyszeć i zastosować. Dzisiaj obalamy różne mity fotograficzne. Dowiedz się jakich porad nie słuchać.


📸 MOJE PRESETY do Lightrooma i ACR: https://sklep.fotoblysk.com/ultra-pack-presety-lightroom/

 

Link do filmu: https://youtu.be/gZDtjwO1dw8

 

Weryfikuj źródła z których pozyskujesz wiedzę

Dla mnie wyznacznikiem było to, że zanim zacząłem pobierać od kogoś nauki, sprawdzałem portfolio danego autora, aby zweryfikować, czy jego prace mi się podobają. Pozwoliło mi to rozwijać się w dobrym kierunku.

 

Kup dobry aparat będziesz robił dobre zdjęcia

To chyba najczęściej powtarzane stwierdzenie. Wielu myśli, że posiadanie najlepszego aparatu gwarantuje doskonałe zdjęcia. Jak sami dobrze wiecie, tak to nie działa. Wiedza i umiejętności wciąż są ponad nawet najlepszym sprzętem: obróbka, obsługa aparatu, triki i tipy rozwiązujące niedoskonałości sprzętu, praca z modelami/modelkami – to wszystko składa się na ten idealny kadr! Oczywiście, lepszy sprzęt jest dla nas udogodnieniem i pozwala nam szybciej i łatwiej osiągnąć porządane efekty. Fotografując szybko poruszające się psy, dobry autofocus jest bez dwóch gadania bardzo potrzebny. Mając lepszy aparat z lepszym autofocusem pozwoli nam łatwiej i bez frustracji osiągnąć dane efekty, co nie oznacza że słabszym sprzętem nie zrobimy dokładnie tego samego pomysłu na zdjęcie. Mając odpowiednie umiejętności i znając doskonale swój sprzęt, uda się to zrobić, jednak trzeba się będzie troszkę bardziej wysilić. 

 

Nie rób zdjęć pod słońce

Ten mit możecie usłyszeć najczęściej od starszych osób, niezwiązanych z fotografią cyfrową. Wywodzi się on z czasów, kiedy aparaty miały kiepską rozpiętość tonalną. Oznacza to, że miały bardzo mały zakres pomiędzy najjaśniejszymi partiami, a najciemniejszymi. Fotografując pod słońce poprawnie doświetlona osoba fotografowana na zdjęciu powodowała przepalone tło i na odwrót. Obecne aparaty pozwalają nam na takie fotografowanie i dają poprawnie doświetlony zarówno pierwszy plan, jak i tło. Pliki RAW pozwalają nam na wyciągnięcie dużo większej ilości detali z cieni. Ten mit uważam za obalony, bo obecnie fotografowanie pod słońce nadaje niepowtarzalnego klimatu. 

 

Jak kupić aparat to tylko z matrycą pełnoklatkową! 

Bzdura. Wszystkie matryce mają swoje wady i zalety. Każda z nich ma inne zastosowania, każda z nich służy do czegoś innego. Matryca APS-c ma dużego CROPa, co idealnie sprawdzi się fotografując przyrodę czy sport. Dodatkowo na korzyść tego rodzaju matrycy przemawia cena. Są one znacznie tańsze, niż matryce pełnoklatkowe. 

 

Ładnej modelce łatwo zrobić ładne zdjęcie

Każdej, nawet najpiękniejszej osobie da się zrobić zdjęcia, na którym będzie wyglądać nie korzystnie. Kiepskie ustawienie, źle dobrana poza, zła perspektywa gwarantują, że model/modelka będą wyglądać brzydko, karykaturalnie. Fotograf wciąż jest tutaj czynnikiem kluczowym i musi się wykazać dużym doświadczeniem w ustawianiu i dobieraniu póz dla osoby fotografowanej. 

 

Telefonem nie zrobisz dobrego zdjęcia, kup porządny aparat

Pod żadnym pozorem nie słuchaj osób, które Ci tak mówią. Rób zdjęcia tym, co masz pod ręką. Nawet telefon w obecnych czasach pozwoli Ci się nauczyć podstaw fotografii, z powodzeniem nauczysz się za jego pośrednictwem trybu manualnego, poprawnej kompozycji zdjęcia, kadrowania, ustawiania tematu zdjęcia względem światła czy też nauczysz się stosować różne techniki. Wiele telefonów ma również możliwość fotografowania w RAWach, co również pozwoli Ci wykonywać Twoje fotografie i obrabiać na wysokim poziomie. 

 

Dobre zdjęcie nie potrzebuje obróbki

Wielokrotnie powtarzany mit, nawet na grupach fotograficznych. Najczęściej argumentem tych osób jest to, że w czasach analogowych nie były obróbki zdjęć, co jest nieprawdą. Analogowe fotografie były wywoływane w ciemni fotograficznej, co również pozwalało na korekty zdjęć, retusze. Fotograf jest od tego, aby dodać w obróbce troszkę siebie, własnego stylu. Interpretacji jednej fotografii będzie tyle, ilu fotografów ją obrobi.