fbpx

PORADNIK LIGHTROOM

Dobieraj balans bieli pipetą

Poprawianie balansu bieli to jedna z podstawowych czynności dokonywanych podczas obróbki zdjęć. Fotografując w RAWach często nie przywiązujemy wielkiej uwagi do jego perfekcyjnego ustawienia w chwili fotografowania. W końcu dokładnej korekty możemy dokonać później, w czasie obróbki.

W efekcie, podczas pracy nad zdjęciem chcemy ustawić poprawny balans. Wystarczy wówczas pobawić się suwakami

  • Temp. – od słowa “temperature” czyli temperatura barwowa zdjęcia. Wyrażana jest ona w Kelvinach. Przesuwając suwak w lewo “oziębiamy” fotografię a w prawo, sprawiamy, że jest ona cieplejsza.
  • Tint – odpowiada za korektę odcienia. Przesuwając suwak w lewo, przechodzimy w “zielonkawe” barwy a w prawo, podążamy w kierunku magenty.

Eksperymentując z suwakami ustawiamy dowolnie balans bieli. Jednak można to zrobić znacznie szybciej.

Wystarczy:

  • kliknąć w pipetę obok Balansu Bieli,
  • zaznaczyć nią na zdjęciu kolor biały

W ten sposób, wskazujemy programowi biele na zdjęciu i narzędzie automatycznie dobiera balans w taki sposób, aby zaznaczony element był idealnie biały. Np. wystarczy kliknąć w suknię Pani Młodej (o ile nie była ecru) i korekta zostanie dokonana automatycznie.

Sprawdza się to wyśmienicie w sytuacjach, w których balans jest całkowicie niepoprawny. Wówczas zamiast szukać w miarę poprawnych kolorów, klikam w pipetę, zaznaczam biele i później dokonuję ewentualnych drobnych poprawek. To znaczne ułatwienie i przyśpieszenie obróbki.

DARMOWY E-BOOK – LIGHTROOM

Jeżeli chcesz więcej tego typu porad, pobierz darmowego E-booka “Lightroom – Tipy & Triki” – Przedstawiam w nim aż 16 sposobów na usprawnienie i ulepszenie pracy w programie: 
[mc4wp_form id=”8548″]