Parametry ekspozycji
PARAMETRY EKSPOZYCJI
Swoją przygodę z fotografią warto zacząć od najważniejszych podstaw – co składa się przede wszystkim na obraz, który zobaczymy. Co sprawia, że zdjęcie będzie ciemniejsze bądź jaśniejsze. Tło będzie bardziej skompresowane (rozmyte) lub mniej. Aż wreszcie, co sprawia, że zdjęcia są lepszej bądź gorszej jakości. Poznaj zatem 3 podstawowe parametry.
CO TO JEST CZAS NAŚWIETLANIA?
Czas naświetlnia – określa czas, w którym matryca będzie rejestrować światło. Zatem jeżeli wybierzemy czas 1/125s to aparat właśnie przez taki czas będzie rejestrował obraz (robił zdjęcie). Im dłuższy czas naświetlania tym większe prawdopodobieństwo, że zdjęcie będzie poruszone.
Ogólnie rzecz ujmując, im dłuższy czas naświetlania tym aparat zarejestruje więcej światła i fotografia będzie jaśniejsza. Im krótszy czas naświetlania tym zdjęcie robi się krócej, aparat rejestruje mniej światła ale za to zamraża ruch.
CO TO JEST PRZYSŁONA?
Przysłona – przysłona to element aparatu odpowiadający przede wszystkim za głębię ostrości na zdjęciach. Im mniejszą przysłonę zastosujemy tym mniej elementów na fotografii będzie ostrych. Korzystając z obiektywu portretowego, możemy w ten sposób rozmyć tło. Im większą przysłonę zastosujemy, tym więcej elementów na zdjęciu będzie ostrych, czyli głębia ostrości będzie większa. Przy wysokich wartościach, tło jest w większości przypadków tak ostre jak miejsce, na które ustawiamy ostrość.
Przysłona reguluje również dopływ światła na matrycę. Stosując mniejszą przysłonę, dociera go więcej na matrycę. Wówczas zdjęcie będzie jaśniejsze.
CO TO JEST CZUŁOŚĆ ISO?
Czułość ISO – Ten parametr określa w jakim stopniu matryca jest wrażliwa na światło. Im mniejsza wartość tego parametru tym mniej światła ona zarejestruje. Im większy, tym bardziej jest czuła, a zdjęcie będzie jaśniejsze. Jednak w parze za zwiększeniem wrażliwości matrycy na światło, czyli zwiększaniem czułości ISO idzie gorsza jakość zdjęć. Im większe ISO, tym zdjęcie będzie gorsze.