fbpx

Niektórzy z Was pewnie pamiętają serię, którą rozpocząłem jakiś czas temu na YouTube. Postanowiłem odświeżyć temat bo wiem, że to potrzebny element. Zdecydowałem się jednak na coś bardziej kreatywnego a przede wszystkim bardziej wartościowego dla Was.

Będę zapraszał różnych innych świetnych fotografów na bloga. Będą oni sami przedstawiali siebie, swoją pasję i omawiali kilka swoich zdjęć. Uważam, że to świetna forma, która nie dość, że jest o stokroć bardziej wartościowa od tradycyjnych wywiadów, bo dowiadujecie się o tajnikach pracy innych fotografów, to kierują swoje słowa bezpośrednio do Was, Czytelników naszego bloga. Na dodatek całość kierunkuję tak żebyście dowiedzieli się jak najwięcej konkretów i wielu cennych informacji.

Chcę żebyście czuli się jak na pogawędce w kawiarni w paczce znajomych. Czyli dokładnie tak, jak (mam nadzieję) czujecie się tutaj.
Zatem nie ma co przeciągać, zapraszam do spędzenia kilku chwil z Pawłem Adamcem- fotografem, którego zdjęcia robią na mnie niesamowite wrażenie przenosząc mnie do całkowicie innego świata.

 

Paweł Totoro Adamiec

Dziękuję za zaproszenie na bloga. Korzystając z okazji, chciałbym podzielić się z Wami moimi doświadczeniami w zakresie fotografii kreatywnej.
Skąd taka zobowiązująca nazwa? Myślę, że dalsza część tekstu wszystko wyjaśni.

Adamiec2

Z wykształcenia jestem architektem krajobrazu, a z zupełnego przypadku i nagłej pasji, fotografem i charakteryzatorem. Na co dzień wykładam na KUL i w Lubelskiej Szkole Fotografii. Na potrzeby sesji zdjęciowych wykonuję kostiumy, makijaże, fryzury i scenografie. W swoich pracach ukazuję mocno teatralną i zniekształconą rzeczywistość wraz z wprowadzonymi w nią osobliwymi postaciami. Zawodowo specjalizuję się w projektowaniu i kształtowaniu przestrzeni miejskich.

Pracując w Instytucie Architektury Krajobrazu KUL, w pewnym momencie uświadomiłem sobie, że można byłoby robić coś innego, niż tylko zdjęcia roślin czy krajobrazu. W roku 2008 zrobiłem moją pierwszą artystyczną sesję, co udowodniło mi jak doskonałymi przekaźnikami wrażeń i emocji są zdjęcia. Przygoda z charakteryzowaniem i stylizacjami rozpoczęła się dużo wcześniej. Tworzyłem kostiumy na różne imprezy okolicznościowe, między innymi dla mojej siostry Gusiny, pierwszej modelki, na której później wyćwiczyłem cały warsztat charakteryzatorski i fotograficzny. Dopiero połączenie tych dwóch dziedzin pozwoliło mi na wypracowanie swojego stylu i marki.

- YB0B9969

Inspiracji szukam najczęściej w przyrodzie. Lubię odtwarzać zależności ze świata roślin czy zwierząt, bądź procesy im towarzyszące. Ogromną bazą treści zdjęć są dla mnie, filmowe interpretacje baśni z lat 80-tych czy anime Hayao Miyazakiego, atmosfera cyrku czy teatru. Z fotografów zdecydowanie polecam praca Tima Walkera, Stevena Kleina czy Eugenio Recuenco. Jednocześnie ogromny wpływ na moją twórczość ma muzyka. Wiele moich pomysłów pojawia się spontanicznie po przesłuchaniu jakiegoś utworu czy płyty. Uwielbiam miksowanie ze sobą tematów nierealnych, baśniowych z modą.

IMG_2374

W trakcie pracy najważniejszy jest dla mnie dobry koncept wynikający z odpowiedniej inspiracji. Wszystko inne to sprawy poboczne. Właściwy pomysł może powstać zarówno, jako wynik tygodniowych przemyśleń, jak i owoc spontanicznej, chwilowej pracy. Nie ma na to zasady. Ważne jest, aby efekt końcowy był gustowny, nowatorski, wiarygodny i wpisujący się w pamięć odbiorców. A jak do tego dojdziemy i czego użyjemy w procesie twórczym, nie ma większego znaczenia, jeżeli na koniec praca się broni.

YB0B0020

Na co dzień pracuję na Canonie 5D Mark III, wcześniej na 50D i 350D. Z obiektywów nadal niezmiennie cenie Canona 1.8/85 czy 35/2.0. Dużo moich sesji powstało na sigmie 17-70. Obecnie fotografuję na Canonie 24-70. W plenerze nie używam światła sztucznego, za to zawsze towarzyszy mi duża blenda lub inne odbijające światło materiały (lustra, folia itp.) – odpowiedni dobrane w zależności od tego, jaki efekt chcę uzyskać. Zawsze staram się maksymalnie zniekształcić optycznie zdjęcie, już na etapie wciskania spustu migawki. Dlatego często używam różnych modyfikatorów, które dają fantazyjne efekty takich jak tiul, płytki plastikowe i szklane czy soczewki.

YB0B5636

Jeżeli miałbym coś radzić innym fotografom to zachęcam do otwierania się na wszystkie dziedziny sztuki oraz różne definicje piękna czy sposoby tworzenia. Nie zatrzymujmy się w kanonach książkowych, poszukujmy takiej drogi, która będzie wyrażać to co mamy w głowie. Dobre fotografowanie polega na pogłębianiu naszej wrażliwości i wiedzy. Nie zawsze musi być to twórczość radosna i lekka. To, co nazywamy wyrazem artystycznym obnaża nas samych przez gronem odbiorców. Swoimi pracami zmieniamy stosunek ludzi względem naszej osoby, więc dbajmy o to, żeby zawsze trzymały one odpowiedni poziom.

YB0B14781

Dużo podróżuję, dzielę się wiedzą i technikami pracy. Ktoś kiedyś powiedział mi, że mam misję i rzeczywiście chyba tak to traktuję, bo dydaktyka sprawia mi ogromną przyjemność. Osoby zainteresowane zgłębieniem tematu fotografiki kreatywnej, poszukujące inspiracji bądź swojej foto-drogi, zapraszam na warsztaty w Warszawie (1-3 kwiecień), Wrocławiu (29 kwiecień – 1 maja), Zawierciu (6-8 czerwca), Lublinie (24-26 czerwca), Krakowie (2-3 lipca)  i Złodziejewie (19-21 sierpnia). Szczegóły odnośnie programu spotkań możecie odnaleźć w opisie zdjęcia na moim fanpage: KLIKNIJ I PRZEJDŹ NA FB 

Teraz czas na opis powstania kilku zdjęć Pawła.

 

Sesja Shaman – 05.2011
Photo/make-up/costume: Paweł Adamiec
Modelka: Magda Gibas
f2.8 | 1/350 | ISO: 100 | 35mm | Canon 50D

IMG_5854

Sesja wykonana na skwerze osiedlowym imiutjącym dżunglę. Etniczną postać fotografowałem pośród robinii akacjowych i lilaków, w ostrym okołopołudniowym świetle. Zależało mi na rozdzieleniu kolorystycznym i ostrych cieniach. Obróbka zdjęcia poległa na crossprocessingu i podniesieniu nasycenia barw i kontrastu.

 

Sesja Storm – 07.2011
Photo/make-up/costume: Paweł Adamiec
Modelka: Anna Golec
f4 | 1/90s | ISO: 1200 | 17mm | Canon 50D

IMG_7246

Sesja wykonana na piaskowych usypiskach na terenie ogródków działkowych. Niezwykły efekt zapewniła nachodząca burza i silny wiatr. Ponad postacią na niebie widoczna była graniczna linia pomiędzy jasnymi i ciemnymi chmurami. Sesja trwała około 7 minut, do momentu gdy spadł grad z deszczem. Obróbka zdjęć polegała na nadaniu turkusowego odcienia całej scenie, oryginalne kolory oscylowały w obrębie pomarańczu i niebieskiego.

 

Sesja Bag Lady -12.2009
Photo/make-up/costume: Paweł Adamiec
Modelka: Gusina
f16 | 1s | ISO: 400 | 23mm | Canon 50D

IMG_0278

Sesja i kostium powstały dość spontaniczne. Zdjęcie wykonałem w warunkach studyjnych z lampą Quantum300 z ustawieniem najsłabszej siły błysku. Siostra wykonywała zdecydowane ruchy od w obrębie osi ciała. Strój wykonałem z papierowych toreb, sznura i tektury.

 

Sesja Mythical – 07.2012
Photo/make-up/costume: Paweł Adamiec
Modelka: Joanna Sobesto
f2.8 | 1/125s  | ISO: 800 | 27mm | Canon 50D

IMG_7078

Sesja wykonana w niezwykłym, krajobrazowym ogrodzie pod Lublinem. Do uzyskania efektów rozmycia użyłem soczewki Fresnera z wyciętym po środku otworem. Dało to również możliwość silnego zniekształcenia proporcji postaci oraz powiększenia blików w tle. Strój powstał z suszonych materiałow roślinnych i pocięte gorsetu bieliźnianego. Obróbka polegała na zmniejszeniu nasyceniu kolorów i nadaniu brązowo-fioletowych odecni fotografii.

 

Sesja Heartless – 09.2013
Photo/make-up/costume: Paweł Adamiec
Modelka: Helena Sobieska
f4 | 1/200s  | ISO: 200 | 28mm | Canon 5D MIII

YB0B7146

Sesja wykonana w tych samych zaroślach, co sesja Shaman. Strój wykonałem z napowietrzonych folii, troków i drutów. Efekt różu w tle uzyskany poprzez zamianę koloru zieleni na purpurowy. Światło zastane, wpadające poprzez wąski przesmyk w koronach drzew.

 

PODSUMOWANIE:

Innych fotografów zachęcam do otwierania się na inne dziedziny artyzmu, oraz różne definicje piękna czy sposoby tworzenia. Nie zatrzymujmy się w kanoanach książkowych, poszukujmy takiej drogi, która będzie wyrażać to co mamy w głowie. Sztuka polega na pogłębianiu naszej wrażliwości i wiedzy, nie zawsze musi być to twórczość radosna i lekka. To, co nazywamy wyrazem artystycznym obnaża nas samych przez gronem odbiorców. Swoimi pracami zmieniamy stosunek ludzi względem naszej osoby, więc dbajmy o to, żeby zawsze trzymały one odpowiedni poziom.

 

MOJE STRONY:

www.paweladamiec.pl
www.facebook.com/Totoro.Adamiec
www.youtube.com/user/paweladamiec

Pamiętajcie żeby docenić bezinteresowną pracę naszych bohaterów i zostawiać swoje komentarze i lajki poniżej.