fbpx

Pierwszy rok tworzenia bloga za mną. Było sporo dobrych momentów ale również kilka małych kryzysów i zwątpień ale wszystko zawsze wracało na poprawną drogę. Działo się na prawdę sporo, zrobiłem masę zdjęć, napisałem sporo artykułów i stworzyłem kilka filmów na YouTube. Koniec roku to idealny czas na podsumowanie i przedstawienie planów na kolejny rok. 

Poprzeczkę stawiam sobie bardzo wysoko i nie ukrywam, że będę musiał włożyć sporo pracy żeby wszystko udało się zrealizować, jednak z Waszą pomocą będzie mi o wiele łatwiej.

Zacznijmy od podsumowania roku 2015…

2015

147 artykułów

W całym roku na blogu ukazało się dokładnie 147 różnych tekstów mówiących o fotografii. Było sporo opisów sesji zdjęciowych, 38 pomysłów na zdjęcia, kilkanaście długich artykułów o tym jak robić dobre zdjęcia i wiele innych. To na prawdę sporo jak na teksty, które tworzę od absolutnych podstaw. Średnio licząc nad jednym artykułem pracuję średnio 3-4h ale są i takie, które pisałem nawet 3 dni. Dodając do tego fakt, że to blog fotograficzny i bez zdjęć ani rusz to wychodzi pełny etat- taki bez wypłaty 🙂

 

320 komentarzy

To niezły wynik chociaż nie ukrywam, że liczyłem na nieco więcej. Cieszę się bardzo, że są takie osoby, które cały czas wykazują aktywność pod artykułami. Wiem również, że jest spora grupa osób, która również regularnie czyta artykuły ale na tym ich wizyta się kończy. Szkoda ponieważ dla mnie jedynym wynagrodzeniem jest Wasza aktywność. Niektórzy nie mają nic do powiedzenia ale pamiętajcie, że lajk czy zwykłe “Dzięki” w komentarzu wystarczy, nie mówiąc już o udostępnieniach

 

910 fanów na facebooku

Nie jest źle ale oczywiście mogłoby być lepiej. Ponad 900 osób realnie zainteresowanych tym co piszę na facebooku to dobry wynik. Wyobraźcie sobie tyle osób w jednym miejscu, całkiem spora grupka ludzi.

 

Najpopularniejszy artykuł: Włodek Markowicz w kadrze

Wlodek-M

Najczęściej czytanym artykułem na blogu jest sesja z Włodkiem. W dużym stopniu przyczyniła się do tego duża popularność osoby fotografowanej ale nie ukrywam, że to jedna z lepszych sesji jaką zrobiłem w tym roku. Projekt z fotografowaniem twórców internetowych będzie kontynuowany jednak wymaga on bardzo dużo pracy i zgrania w terminie z bohaterem odcinka stąd taka częstotliwość.

 

Najbardziej lubiany artykuł: Jak zrobić dobry portret?

Bez nazwy-1

Najwięcej lajków i udostępnień zebrał artykuł, z którego jestem najbardziej dumny. To kompedium wiedzy na temat fotografowania ludzi. Opisuję w nim wszystkie szczegóły ważne przy portretowaniu. Znajdują się tam zarówno techniczne zagadnienia jak i praktyczne porady. Jeżeli jeszcze nie znacie tego tekstu to zachęcam do lektury.

AKTUALIZACJA:

Właśnie zerknąłem w statystyki i ostatni artykuł w tym roku: Jak używać blendy i jaką blendę kupić, przebił artykuł o fotografowaniu ludzi. Nie spodziewałem się takiego świetnego feedbacku. Cieszę się, że tekst przypadł Wam do gustu.

nagblenda

 

Moje ulubione zdjęcia roku 2015:

 

2016

100 artykułów

Plan jest wybitny. 100 artykułów w roku to średnio ponad 2 wpisy na tydzień. To trudne zadanie z racji tego, że w każdy wpis wkładam sporo pracy.
Pomyślicie, że przecież w tym roku powstało więcej artykułów- owszem ale część z nich została przeniesiona z mojego bloga firmowego.

 

20 filmów

To chyba największe wyzwanie na rok 2016. Nie ukrywam, że robienie filmów sprawia mi jeszcze znacznie więcej trudu niż pisanie, dlatego uważam, że to będzie trudne zadanie. Mimo wszystko, dam radę!

 

Średnio 10 komentarzy pod wpisem

Jak już wspominałem, chciałbym zaangażować Was do większej aktywności na blogu. Komentarze to bardzo ważny dla mnie element ponieważ dzięki nim mogę poznać Wasze zdanie na dany temat, lepiej dopasować artykuły oraz wejść z Wami w ciekawą dyskusję.
Skoro moim celem jest 100 tekstów na rok 2016 a średnia komentarzy ma wynieść 10 na jeden wpis to komentarzy musi pojawić się łącznie 1000. Dacie radę? 🙂

 

10 000 fanów na facebooku

Obecnie profil bloga śledzi 1000 osób a co za tym idzie ten wynik trzeba znacząco poprawić. Myślę, ze jeżeli będziecie wykazywać zaangażowanie to blog będzie szybko się rozwijał i wskoczy na jeszcze wyższy poziom i dotrze do rzeszy nowych Czytelników.

 

5 000 subskrybcji kanału na YouTube

Myślę, że jak tylko będę miał możliwość fotografowania twórców internetowych to jest to cel łatwy do osiągnięcia. W planach mam też stworzenie kilku innych filmów o tematyce fotograficznej więc tym bardziej wierzę, że da się to osiągnąć.

 

Nawiązać ciekawą współpracę

Do tej pory w tę stronę włożyłem nie mało pieniędzy. Po stronie zysków jest pusto. W dużej mierze spowodowane jest to tym,  że odrzucam kiepskie oferty współpracy- po prostu nie mam zamiaru reklamować kiepskich produktów i marek lub osób, które liczą na darmową reklamę. Czekam na odzew firm, które wniosą realną wartość w życie bloga i jednocześnie zaproponują dobre warunki współpracy.

 

Wasza pomoc w rozwoju

Mam nadzieję, że macie świadomość tego, że wszystko to co piszę i robię jest dla Was, czyli osób realnie zainteresowanych fotografią, prawdziwych pasjonatów. Co za tym idzie, jeżeli nikt by mnie nie czytał to już dawno postanowiłbym dotrzeć do entuzjastów fotografii w inny sposób. Blog rozwija się nie tylko dzięki moim dobrym artykułom ale również dzięki Waszemu zaangażowaniu, o którym dziś już kilka razy wspominałem.
Zasada jest bardzo prosta, im więcej pomocy z Waszej strony tym blog szybciej i lepiej się rozwija.

Patrząc na statystyki, widzę, że na bloga przychodzi mnóstwo osób.
To dla mnie bardzo ważne, dzięki temu wiem, że są osoby realnie zainteresowane tym co tutaj piszę i sama myśl, że moje artykuły pomagają wielu ludziom w fotografowaniu sprawia, że jest się z czego cieszyć.

Jeżeli moje artykuły pomagają Ci, to odezwij się, daj znać, że jesteś i czytasz.
Masz może jakieś uwagi? Chciałbyś żeby czegoś było więcej lub mniej? Napisz to, takie wskazówki są dla mnie niezwykle cenne. Z góry dziękuję za Wasze zaangażowanie! 🙂

Szczęśliwego Nowego Roku dla Wszystkich bez wyjątku!