fbpx

Seria, w której prezentuję różne pomysły na zdjęcia, zarówno w plenerze jak i w studio. Dzisiaj wtorek, więc czas na kolejny wpis z serii “100 pomysłów na kreatywne zdjęcie”. Tym razem zdjęcie z wykorzystaniem światła błyskowego. W tym wpisie zastosuję strukturę typową dla tekstów z działu “opisy sesji zdjęciowych”. Zapraszam do czytania i oglądania efektów.


KONCEPCJA:

Pomysłem na zdjęcie, jest studyjny kadr z mąką rozproszoną w powietrzu. Miała ona za zadanie imitować talk, którzy wykorzystują sportowcy.
Planem było wykonanie takiego zdjęcia, żeby mąka była podświetlona natomiast tło ciemne. Wówczas efekt jest świetny dzięki kontrastowi między tłem a mąką.
Sylwetka miała być również oświetlona kontrastowo, tak żeby część ciała pozostawała w cieniu. Wówczas całość będzie idealnie skomponowana.

 

WYKONANIE:

Do wykonania tego kadru wykorzystałem oktę 90cm z gridem. Równie dobrze możecie wykorzystać dowolny inny modyfikator. Ważny jest grid ponieważ dzięki niemu tło nie jest oświetlone.
Fotografia jest autoportretem, na zdjęciu ustawiłem się profilem, oktę umieściłem za mną pod kątem 45* w stosunku do tła. Dokładnie tak jak widzicie na diagramie i zdjęciach z backstage.
Żeby odpowiednio rozproszyć mąkę w powietrzu w efektowny sposób, rozkładałem ją na powierzchni całej dłoni i klaskałem. Wówczas efekt był najlepszy. Jak to wyglądało możecie zobaczyć, na krótkim filmiku, który zamieszczam poniżej.

 

SETUP:

lighting-diagram-1418985716

BACKSTAGE:

IMG_9475

FILMIK BACKSTAGE:

PODSUMOWANIE:

Pomysł prosty ale bardzo efektowny, do wykonania nie potrzeba wiele sprzętu, wystaczy tylko jedno źródło światła i dowolny modyfikator. Najważniejszym elementem jest oświetlenie, które musi separować tło i mąkę.
Sposób z mąką można kreatywnie wykorzystać nie tylko w portretach. Możliwości jest sporo więc warto wykorzystać pomysł w swoich dziedzinach fotografii.

 

EFEKT:

1/125s | f/5.6 | ISO: 100 | 50mm
N74A5120

Warto zobaczyć również przybliżenie.
Zoom

Czekam na Wasze komentarze 🙂

Edycja:

Zdjęcie zostało wyróżnione jako “Zdjęcie tygodnia” na portalu ŚwiatObrazu.pl. Dziękuję! 🙂 http://www.swiatobrazu.pl/zdjecie-tygodnia-31913.html

INNE POMYSŁY NA ZDJĘCIA: TUTAJ