fbpx

Seria, w której prezentuję różne pomysły na zdjęcia, zarówno w plenerze jak i w studio. Pomysł, który opisuję dzisiaj, przyszedł mi do głowy podczas podróży samochodem w czasie deszczu. Kropelki spływające po szybie tworzyły piękne wzorki, które można przecież ciekawie wykorzystać podczas fotografowania osób.


Ostatnio zaniedbałem serię z pomysłami na kreatywne zdjęcia. Spowodowane to było przede wszystkim tym, że chciałem rozbudować na blogu dział z wiedzą. Tego typu artykuły wymagają dużo więcej pracy i są o wiele dłuższe niż te przedstawiające konkretny pomysł na zdjęcie. Teraz czas powrócić do pomysłów na zdjęcia i zaserwować Wam nową dawkę inspiracji.

Wróćmy do tematu wpisu. W głowie miałem wizję zdjęcia, w której osoba siedzi w samochodzie i spogląda przez pełną kropli szybę boczną. Krople miały dodawać klimatu nostalgii i zamyślenia. Nie było to trudne do zrealizowania, samochód jest, trzeba kogoś wsadzić do samochodu w czasie deszczu i gotowe.

Po kolejnych przemyśleniach stwierdziłem, że bez sensu czekać na deszcz skoro odpowiedni efekt można stworzyć samemu. Dodatkowo stwierdziłem, że fotografię wykonam nie w samochodzie a w domu.

Wybrałem okno, które było idealnie doświetlone o tej porze dnia (zachód słońca oświetlający okno), wyczyściłem szybę aby na zdjęciu nie pojawiły się żadne brudy. Kolejnym krokiem było użycie spryskiwacza do roślin ustawionego w tryb mgiełki. W ten sposób spryskując szybę otrzymałem piękne kropelki osadzone na oknie.

Pozostało już tylko ustawić modelkę przy oknie i rozpocząć fotografowanie. Problem, który od razu napotkałem to odbijające się niebo w oknie, które tworzyło jasne plamy na zdjęciu. Wystarczyło fotografować, z góry i ten problem został wyeliminowany. Szerzej o tym jak fotografować przez szybę pisałem w jednym z artykułów na blogu: Zdjęcia przez szybę

Biały pasek na górze to właśnie odbijające się w szybie niebo.
N74A9917

Kolejnym problemem był kłopot z odpowiednim ustawieniem ostrości na oczach modelki. Autofocus szalał i ustawiał ostrość na kropelki zamiast na oczach. Nie było innej rady jak przełączenie się w tryb manualny i ustawienie ostrości dokładnie tam gdzie ma być ona ustawiona. Jeżeli macie mały wizjer, który nie pozwala na takie ostrzenie to najlepiej przejść w tryb manualny i w trybie LiveView ustawić ostrość. Dodatkowo, można posiłkować się przybliżeniem.

Ostatnią już przeszkodą było ustawienie modelki w taki sposób aby jej oko nie było w miejscu, w którym jest duże zagęszczenie kropel. Jeżeli nie zwracałbym na to uwagi to woda spowodowałaby, że oczy nie byłyby widoczne praktycznie wcale.

Tak wygląda problem z niewidocznymi oczami. W gruncie rzeczy nie wygląda to tak fatalnie jak zakładałem jednak wolę zdjęcie, na którym oczy widać znacznie lepiej.
N74A9918

Po wszystkich tych krokach pozostało już tylko przyciśnięcie spustu migawki.

SETUP:

lighting-diagram-1445981694

PARAMETRY:

1/200s | f/2.2 | ISO: 100 | 50mm

EFEKT:

N74A9943-2

Efekt, który otrzymałem był na prawdę świetny i myślę, że jeszcze nie raz wykorzystam ten sposób i oszukam pogodę, tworząc deszczową aurę w słoneczny dzień. Pomysł jest bardzo łatwy w realizacji i nikomu nie powinien sprawdzić kłopotu. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że do wykonania takiego zdjęcia nie potrzeba żadnego dodatkowego sprzętu. Aparat fotograficzny i spryskiwacz ma chyba każdy. Efekt końcowy będzie z pewnością świetny.

Inne pomysły na zdjęcia: http://fotoblysk.com/?cat=5

Jeżeli spodobał Ci się pomysł i samo zdjęcie to nie zapomnij zostawić komentarz i kliknąć lajka.

INNE POMYSŁY NA ZDJĘCIA: TUTAJ