fbpx

Ostatnio miałem przyjemność zrobienia kilku ciekawych sesji zdjęciowych więc postanowiłem, że skorzystam na nich nie tylko ja ale tradycyjnie również Wy. W tym artykule pokazuję jak łatwo można zrobić ciekawe zdjęcia studyjne używając tylko jednej lampy błyskowej i jednego modyfikatora światła

Kiedy popatrzycie na zdjęcia, wielu z Was stwierdzi, że na fotografiach wykorzystałem tło ciemno szare. Oczywiście to nie prawda. W moich zdjęciach wykorzystuję tylko i wyłącznie tło białe a dzięki odpowiednim kierowaniu światłem uzyskuję różne efekty- białe, szare czy nawet czarne tło.

Tak też było w tym przypadku. W głównej mierze korzystałem tylko i wyłącznie z jednego źródła światła i była to lampa błyskowa o mocy 300Ws z założoną oktą wraz z gridem ograniczającym rozpraszanie światła.

okta'

W pierwszej części zdjęć oktę ustawiłem w tradycyjny sposób, od którego zazwyczaj zaczynam fotografowanie. Precyzując, stała ona po mojej prawej stronie pochylona pod kątem 45*. Model oddalony był od tła o około 2 metry. Dokładniej ustawienie zobrazuje poniższy diagram.

lighting-diagram-1454418021

Takie ustawienie lampy w połączeniu z gridem ograniczającym rozchodzenie się światła gwarantuje ciemno-szare tło oraz cień na jednej stronie ciała modela co skutkuje kontrastowym i efektownym zdjęciem.

N74A6640

Wraz z dalszym fotografowaniem zmieniałem stopniowo ustawienie światła. Chciałem żeby fotografie były jeszcze bardziej klimatyczne. Postanowiłem ustawić modela profilem do aparatu a światło ustawić na przeciwko niego. Nadal błyskała ta sama lampa z oktą 90cm z gridem.

lighting-diagram-1454418045

Skutkowało to jeszcze większym ograniczeniem dopływu światła na tło oraz jeszcze mocniejszym zacienieniem drugiej strony modela.

N74A6665

Następnie posunąłem się jeszcze o krok dalej. Przesunąłem lampę z oktą za modela i obróciłem ją w moim kierunku. Model nadal ustawiony był profilem do aparatu.

lighting-diagram-1454418062

Ta konfiguracja pozwala na uzyskanie jeszcze bardziej kontrastowych fotografii. Cienie na modelu są jeszcze mocniejsze co sprawia wrażenie lekkiej tajemniczości. To bardzo lubiane przeze mnie ustawienie, z którego ostatnio nie korzystałem zbyt często. Wymaga ono jednak osoby, która ma “dobry profil”. Po prostu nie każdy wygląda dobrze w takiej konfiguracji i w takim ustawieniu ciała.

N74A6677

Parametry ekspozycji

Czas naświetlania: 1/125s | przysłona: f/5.6 | ISO: 100 | ogniskowa: 50mm

 

PODSUMOWANIE

Jak widzicie, z wykorzystaniem tylko jednej lampy błyskowej można uzyskać świetne rezultaty i tylko dzięki jej przestawianiu w różne miejsca otrzymujemy inne rezultaty. Warto o tym pamiętać kiedy nie dysponujemy kilkoma lampami i modyfikatorami światła. Dlatego tak ważne jest zrozumienie działania jednej lampy błyskowej i danego modyfikatora światła.

Dzięki tej wiedzy ze sprzętu można wycisnąć maksimum a dodawanie kolejnych lamp błyskowych nie będzie stanowiło dla Was żadnego problemu ponieważ tak jak już kiedyś wspominałem- jeżeli zrozumiesz zasadę działania jednej lampy błyskowej, zrozumiesz i pięć kolejnych.