fbpx

Cześć wszystkim!

Zapewne, niejednokrotnie zastanawiałeś się jak nauczyć się światła błyskowego? Jak poprawnie ustawić lampy studyjne? Jak osiągnąć dany efekt na zdjęciu?
W dzisiejszym wpisie napiszę parę słów na temat mojego sposobu edukacji, dzięki, którym poznałem i nadal poznaję oświetlenie studyjne.

Po zakupie lampy systemowej, postanowiłem, że będę próbował wyzwalać ją zdalnie. Najpierw zacząłem od fotoceli, później dokupiłem wyzwalacze. Dodatkowo dorobiłem sobie jakieś prowizoryczne modyfikatory.

Do rzeczy, swoje nowe pomysły na “błyskanie” studyjne testowałem i testuję na… sobie.
Po prostu, ustawiam światło, aparat na statywie, manualna ostrość (ustawiona na krześle, które stało w miejscu, w którym stałem później ja, na podłodze znacznik w miejscu gdzie mam stać), i testowanie.

Po pewnym czasie dokupiłem trochę sprzętu. Na rynku jest cała masa różnych “udziwnień”, które modyfikują w różnoraki sposób światło. Zatem jest co testować. Warto znać i mieć przećwiczone różne rozwiązania, które w przyszłości nie jeden raz znajdą zastosowanie podczas zdjęć docelowych.

Jest to łatwy i skuteczny sposób, dzięki, któremu poznaję nowe sposoby oświetlenia, które po testach mogę swobodnie wykorzystać na późniejszych sesjach.
Dzięki temu, podczas zdjęć mam pewną swobodę ponieważ już wcześniej przetestowałem sobie różne sposoby świecenia, które chodziły mi po głowie.
Oczywiście, zdarza się taka sytuacja, że oświetlenie trzeba dostosować konkretnie pod daną sesje, jednak testując wcześniej światło idzie to wszystko znacznie sprawniej.

Poniżej przedstawiam kilka przykładowych moich zdjęć, które powstały podczas takich testów.

 

Pierwszy test wyzwalania lampy systemowej poprzez wyzwalacze radiowe.

IMG_7884

Jedna lampa systemowa od góry- mocno kontrastowe światło.

IMG_8043

Testy światła kontrowego, pierwsze odpalenie lamp studyjnych.

IMG_9461a

Testy Beauty-Disha w połączeniu z dwoma lampami systemowymi jako kontra.

N74A3385

Stripbox w tle, proste i ciekawe rozwiązanie.

N74A8376

To zdjęcie znacie z poprzedniego wpisu– chuchanie w obiektyw 🙂

N74A9520

Zbadanie efektu błyskania pod różnym kontem lampą systemową w obiektyw.

N74A9531a

Zdjęcie inspirowane David-em Hobby. Lampa systemowa odbita od ekranu laptopa i jedna lampa oświetlająca laptop, aparat i szklankę od przodu. Zdjęcie dokładnie opisane: TUTAJ

Poł

Zabawa w fotomanipulację. Zdjęcie opisane TUTAJ

Spider man MK scalone

Testowanie grida na systemową lampę błyskową. Opis: TUTAJ
N74A0463