Statyw w fotografii – Poradnik fotograficzny dla początkujących
JAK WYKORZYSTAĆ STATYW?
Statyw to jeden z podstawowych atrybutów fotografa. Mimo wszystko, nie każdy z niego korzysta. W końcu całe to ustrojstwo trzeba rozstawić, zamontować płytkę do body, wpiąć do statywu, ustawić wysokość, kadr i całą perspektywę.
Brzmi jak strasznie dużo czasu ⏰
Nie musi być wcale tak źle. Wystarczy odrobinę wprawy a całość przebiega sprawnie i bez kłopotów. Trzeba przede wszystkim nauczyć się swojego sprzętu
Przejdźmy teraz do kilku porad:
- Wykorzystaj statyw do zdjęć z długim czasem naświetlania!
Kiedy fotografujesz wieczorny krajobraz, miasto nocą, chcesz rozmyć ruch, zarejestrować ruch samochodów nocą czy malować światłem statyw będzie niezbędny. Można próbować innych rozwiązań czy usiłować utrzymać aparat w rękach jednak po co kombinować i utrudniać sobie życie? Wystarczy statyw. - Wykorzystaj statyw do zdjęć portretowych w trudnych warunkach!
Kiedy chcesz wykonać portret a światła jest mało i chcesz wykorzystać dłuższy czas naświetlania to użyj statywu. Będziesz miał gwarancję stabilnych ujęć. Próby fotografowania „z ręki” mogą się źle skończyć. Nie ma co ryzykować, warto użyć statywu. - Wykorzystaj statyw do ujęć studyjnych!
Osobiście tylko czasami korzystam z tego rozwiązania, jednak w niektórych warunkach statyw jest podstawą. Kiedy zależy mi na 100% powtarzalności ujęć, wykorzystuję właśnie statyw i wówczas mam gwarancję serii zdjęć, które mają taki sam kadr. - Wykorzystaj statyw do zdjęć produktowych!
To niezbędne narzędzie do fotografii przestawiających produkty. Kiedy fotografujemy partię produktów, chcemy uzyskać podobne kadry. Wówczas wszystko jest spójne i przede wszystkim pasuje do siebie. Ze statywem to bardzo prosta sprawa. - Wykorzystaj statyw do filmu!
Jeżeli zdarza Ci się kręcić filmy to koniecznie wypróbuj statyw. Ujęcia będą przede wszystkim stabilne i nieporuszone a przez to wyglądać będą profesjonalnie. Warto wypróbować.
To tylko kilka przykładów na zastosowanie tego narzędzia w praktyce. Sprawdzi się w wielu innych sytuacjach dlatego uważam, że jest on „must have” każdego fotografa. Nie mniej jednak, nie polecam najtańszych, plastikowych rozwiązań. W końcu stawiamy na nim sprzęt za ciężkie pieniądze. Nie warto ryzykować.
Jeżeli chcesz więcej podobnej wiedzy, sprawdź te materiały:
Jak szybko i łatwo robić dobre zdjęcia produktowe na aukcję:
Rozmycie ruchu w kilku prostych krokach: https://fotoblysk.com/