fbpx

JAK WYKORZYSTAĆ STATYW?

Statyw to jeden z podstawowych atrybutów fotografa. Mimo wszystko, nie każdy z niego korzysta. W końcu całe to ustrojstwo trzeba rozstawić, zamontować płytkę do body, wpiąć do statywu, ustawić wysokość, kadr i całą perspektywę.

Brzmi jak strasznie dużo czasu

Nie musi być wcale tak źle. Wystarczy odrobinę wprawy a całość przebiega sprawnie i bez kłopotów. Trzeba przede wszystkim nauczyć się swojego sprzętu

Przejdźmy teraz do kilku porad:

 • Wykorzystaj statyw do zdjęć z długim czasem naświetlania!
  Kiedy fotografujesz wieczorny krajobraz, miasto nocą, chcesz rozmyć ruch, zarejestrować ruch samochodów nocą czy malować światłem statyw będzie niezbędny. Można próbować innych rozwiązań czy usiłować utrzymać aparat w rękach jednak po co kombinować i utrudniać sobie życie? Wystarczy statyw.
   
 • Wykorzystaj statyw do zdjęć portretowych w trudnych warunkach!
  Kiedy chcesz wykonać portret a światła jest mało i chcesz wykorzystać dłuższy czas naświetlania to użyj statywu. Będziesz miał gwarancję stabilnych ujęć. Próby fotografowania „z ręki” mogą się źle skończyć. Nie ma co ryzykować, warto użyć statywu.
   
 • Wykorzystaj statyw do ujęć studyjnych!
  Osobiście tylko czasami korzystam z tego rozwiązania, jednak w niektórych warunkach statyw jest podstawą. Kiedy zależy mi na 100% powtarzalności ujęć, wykorzystuję właśnie statyw i wówczas mam gwarancję serii zdjęć, które mają taki sam kadr.
   
 • Wykorzystaj statyw do zdjęć produktowych!
  To niezbędne narzędzie do fotografii przestawiających produkty. Kiedy fotografujemy partię produktów, chcemy uzyskać podobne kadry. Wówczas wszystko jest spójne i przede wszystkim pasuje do siebie. Ze statywem to bardzo prosta sprawa.
   
 • Wykorzystaj statyw do filmu!
  Jeżeli zdarza Ci się kręcić filmy to koniecznie wypróbuj statyw. Ujęcia będą przede wszystkim stabilne i nieporuszone a przez to wyglądać będą profesjonalnie. Warto wypróbować.

To tylko kilka przykładów na zastosowanie tego narzędzia w praktyce. Sprawdzi się w wielu innych sytuacjach dlatego uważam, że jest on „must have” każdego fotografa. Nie mniej jednak, nie polecam najtańszych, plastikowych rozwiązań. W końcu stawiamy na nim sprzęt za ciężkie pieniądze. Nie warto ryzykować.

Jeżeli chcesz więcej podobnej wiedzy, sprawdź te materiały:
 Jak szybko i łatwo robić dobre zdjęcia produktowe na aukcję:

Rozmycie ruchu w kilku prostych krokach: https://fotoblysk.com/rozmycie-ruchu-w-kilku-prostych-krokach/