fbpx

ŚWIATŁO ZASTANE
W FOTOGRAFII PORTRETOWEJ


Zacznijmy od tego co to jest światło zastane?

Światło zastane – światło, jakie napotykamy w danej scenie podczas fotografowania; najczęściej jego źródłem jest słońce, lecz światło zastane może tworzyć również sztuczne oświetlenie pomieszczenia.

Termin ten odnosi się zarówno do warunków w plenerze, jak i w pomieszczeniach oświetlonych zarówno światłem docierającym przez okna jak sztucznymi źródłami.

Fotografowanie w świetle zastanym oznacza, że nie są wprowadzane dodatkowe źródła światła takie jak lampa błyskowa czy reflektor.

Marzeniem wielu pasjonatów fotografii jest posiadanie lamp błyskowych i minimum kilku modyfikatorów światła. Są takie osoby, które dobre efekty fotograficzne utożsamiają tylko z tego typu oświetleniem.

A przecież światło zastane daje tyle możliwości!

Zwykłe światło z okna można zamienić na softbox. Z racji tego, że w domu każdy z nas ma kilka okien to do dyspozycji jest już kilka źródeł światła, które mogą imitować wspomniany modyfikator.

Jednak nie ograniczajmy się do domu. Światło zastane daje tyle możliwości, że głowa mała! Trzeba tylko wyłączyć w sobie tryb ograniczenia posiadanym sprzętem i uważnie patrzeć na światło i otaczający świat

Jeżeli brakuje Ci pomysłów na zdjęcia, koniecznie sprawdź ten artykuł:
http://fotoblysk.com/pomysly-na-zdjecia-w-plenerze/