fbpx

Seria, w której prezentuję różne pomysły na zdjęcia, zarówno w plenerze jak i w studio. Z kiosku? Czemu nie. Ostatnio było z apteki to z kiosku nie może być? 🙂 Będzie jeszcze tańsze niż poprzednio ale równie ciekawe. Zapewne po zdjęciu głównym wpisu już domyśliliście się co tym razem wymyśliłem. Najpierw opowiem Wam jak na to wpadłem.


Pewnego dnia podczas śniadania, rozmyślałem nad nowymi wpisami na bloga. Skupiałem się przede wszystkim na tej właśnie serii wpisów. Jako, że uwagę mam podzielną to między czasie przeglądałem jakieś zalegające w kącie gazety, które jeszcze nie poszły z dymem. Nic ciekawego w nich nie było- jak zwykle. Już miałem pożegnać się z nimi raz na zawsze ale doznałem małego olśnienia. Hmmm… tło z gazet? Coś z tego może być.

ARTYKUŁ JEST CZĘŚCIĄ SERI ZRÓB TO SAM CZYLI FOTOGRAFICZNE DIY

PRZYGOTOWANIE:

Jeszcze nie miałem pomysłu na samo zdjęcie jakie wykonam ale tym na razie się nie przejmowałem. Chciałem przygotować tło. Wziąłem kawałek taśmy i zacząłem wszystko sklejać w całość. Nie zależało mi na stworzeniu pełnego tła, takiego od stóp do głów. Wiedziałem, że maksymalnie wykonam kadr 3/4. Jak już wszystko było sklejone pozostało gazetę XXL zawiesić na ścianie. IMG_20150227_134439

KONCEPCJA:

Ok, gazeta wisi. Teraz trzeba wymyślić pomysł na zdjęcie na tle tego szmatławca. Pierwsza myśl jaka przyszła mi do głowy to modelka, w stylizacji “biurowej” w okularach. Po przemyśleniach stwierdziłem, że nie. Trzeba zrobić coś bardziej w stylu dziennikarskim. Dziennikarzy więcej jest płci męskiej. Takie przynajmniej mam wyobrażenie. Nie zamierzałem tego sprawdzać. Modela nie chciałem organizować. Poza tym miałem ochotę jak najszybciej wykorzystać ten patent. Jako, że nie jestem przykładem klasycznego fotoziutka, który nie lubi zdjęć innych niż tylko te z aparatem przyłożonym do mordki ani tym bardziej nie przestrzegam przysłowia, że fotograf bez zdjęcia chodzi (tak jak szewc bez butów?) to postanowiłem wskoczyć na tło i wykonać kolejny autoportret do kolekcji. Niestety, to co miałem na sobie raczej miało mało wspólnego z pismakiem. Poszedłem wybrać coś odpowiedniego do szafy. Padło na koszule, celowo taką, która na zdjęciach wyjdzie trochę hipnotycznie. Czegoś jeszcze brakowało. No tak, dziennikarz bez okularów? Nie może być! W zakamarkach znalazłem zerówki, które idealnie wpasowywały się w klimat.

WYKONANIE:

Tło wisi, stylizacja kompletna więc przyszedł czas na rozstawienie lamp. Zdecydowałem się na wykorzystanie 3 źródeł światła. Na głównej lampie zawiesiłem Beauty-Dish 70cm z gridem. Powodem było jego charakterystyczne światło podkreślające rysy twarzy. Dzięki temu mogłem dużo łatwiej osiągnąć lekko kreskówkowy efekt, który był moim obróbkowym celem. Miałem również zamiar obrobić jedno zdjęcie w starym stylu czarno-białym. Z racji tego, że Beauty-Dish z gridem skutecznie skupia światło to gazety były kompletnie niedoświetlone. Trzeba było temu zaradzić. Setup uzupełniłem o stripbox, który stał na boku i był skierowany tak aby oświetlać tło. Po wykonaniu zdjęć testowych całość wyglądała dobrze. Jednak brakowało mi “kurwików” w oczach objawiających się w postaci blików (odbić światła). Postanowiłem położyć na ziemi oktę 90cm, która była skierowana na mnie. Do środka włożyłem lampę systemową. Efekt osiągnięty, mission completed! Ostatnim aspektem technicznym, który był moim priorytetem to niska wartość przysłony, dzięki której mogłem rozmyć tło. Miałem taką myśl, żeby zrobić takie zdjęcie, z dużą głębią ostrości jednak wtedy gazety za bardzo odciągałyby uwagę. Paradoksalnie, zbyt niska przysłona za bardzo rozmyje wiszącego mega brukowca. Idealną wartością w tym przypadku była przysłona f/2.8 na obiektywie 50mm.

IMG_9629

SETUP:

lighting-diagram-1424995766

EFEKTY:

1/125s | f/2.8 | ISO: 100 | 50mm N74A1447

1/125s | f/2.8 | ISO: 100 | 50mm N74A1443

1/125s | f/2.8 | ISO: 100 | 50mm N74A1440

 

PODSUMOWANIE:

Jeśli jest dobry pomysł to nawet głupia gazeta może stać się użyteczna. Takich rzeczy w otoczeniu można znaleźć mnóstwo. Niestety nie są one dostrzegane jako potencjalnie użyteczne rzeczy. Użyteczne przecież może być tylko nowe szkło czy body z matrycą 50mpx. Najlepiej Hasselblad i Leica. Takie właśnie podejście do tematu szybko weryfikuje z kogo będą ludzie w tym temacie. Sprzęt jest pomocny, owszem. Jednak bez ciekawego podejścia do tematu łatwo zatracić się w masie chłamu, który codziennie zalewa internet swoimi pro foteczkami z nowych zabaweczek.

INNE POMYSŁY NA ZDJĘCIA: TUTAJ