Uśmiechnięte zdjęcia z wykorzystaniem Beauty Disha i Okty
Beauty Dish to mój ulubiony modyfikator światła. W szczególności po założeniu grida. Jakiś czas temu realizowałem sesję, w której większość kadrów powstała właśnie z wykorzystaniem tego modyfikatora światła. Dlatego dzisiaj, pokażę Wam jak uzyskać ciekawe efekty z tym rodzajem oświetlenia.
Założeniem na sesje było uzyskanie kontrastowych zdjęć studyjnych z ciemniejszym tłem. Dlatego jedynym słusznym wyborem był Beauty Dish, który daje dokładnie takie światło.
Kolejną rzeczą, którą mieliśmy pokazać na zdjęciach był uśmiech. Fotografie musiały być po prostu radosne.
I SETUP
Do pierwszego kadru wykorzystałem sam Beauty Dish z gridem. Lampę ustawiłem w mój ulubiony sposób, czyli po mojej prawej stronie i pochyliłem ją pod kątem 45*. Takie ustawienie gwarantuje mi zacienienie jednego policzka modelki jednocześnie pozwalając na pełne oświetlenie frontu twarzy.
SETUP II
Drugie ustawienie światła to już coś na wzór clamschell. Czyli jedna lampa świecąca na wprost modelki od góry i druga od dołu, wypełniająca cienie. Z tym, że ja przy zdjęciach portretowych częściej używam blendy, którą modelka ma na kolanach. Tak też było w tym przypadku. Jedyną zmianą, której dokonałem to przesunięcie lekko w prawo lampy z Beauty Dishem w celu uzyskania lekkiego cienia na policzku modelki.
SETUP III
W tym momencie zakończyłem zabawę z Beauty Dishem i zmieniłem go na modyfikator, który jest na drugim miejscu mojej listy “najulubieńszych”. Mowa oczywiście o okcie 90cm z gridem. Chcieliśmy zrobić jedno zdjęcie, które będzie się całkowicie odróżniać od pozostałych. Postawiliśmy tym razem na jasne tło.
Kluczem do sukcesu w tym wypadku było postawienie modelki blisko tła i wykorzystanie jeszcze jednej lampy błyskowej. Dlatego po lewej stronie ustawiłem stripbox, który oświetlał modelkę od góry do dołu. Moc tej lampy była niższa o około 1.5 EV od tej, na której wisiała okta.
Z oktą można również bez problemu wykonać zdjęcia z ciemniejszym tłem. Wystarczyło po prostu odsunąć modelkę od tła i to samo zrobić z lampami. W ten sposób otrzymałem efekt znacznie ciemniejszego tła. Po prostu po odsunięciu lamp od tła pada na nie znacznie mniej światła.
PODSUMOWANIE
W tej sesji niemal każde zdjęcie powstało z użyciem innej konfiguracji oświetlenia. To pokazuje ile jest możliwości na stworzenie urozmaiconych zdjęć studyjnych z wcale nie tak wielką ilością sprzętu. Już sam Beauty Dish i blenda dają spore pole do popisu. W łatwy sposób można uzyskiwać bardzo ciekawe zdjęcia.
W kolejnych opisach sesji zdjęciowych wyjdziemy w końcu w plener. Zrobiło się już znacznie cieplej dlatego chęć wyjścia na zewnątrz rośnie wprost proporcjonalnie do temperatury panującej na zewnątrz.