12Kwi

Uśmiechnięte zdjęcia z wykorzystaniem Beauty Disha i Okty

Beauty Dish to mój ulubiony modyfikator światła. W szczególności po założeniu grida. Jakiś czas temu realizowałem sesję, w której większość kadrów powstała właśnie z wykorzystaniem tego modyfikatora światła. Dlatego dzisiaj, pokażę Wam jak uzyskać ciekawe efekty z tym rodzajem oświetlenia.


Założeniem na sesje było uzyskanie kontrastowych zdjęć studyjnych z ciemniejszym tłem. Dlatego jedynym słusznym wyborem był Beauty Dish, który daje dokładnie takie światło.
Kolejną rzeczą, którą mieliśmy pokazać na zdjęciach był uśmiech. Fotografie musiały być po prostu radosne.

 

I SETUP

lighting-diagram-1427286876

Do pierwszego kadru wykorzystałem sam Beauty Dish z gridem. Lampę ustawiłem w mój ulubiony sposób, czyli po mojej prawej stronie i pochyliłem ją pod kątem 45*. Takie ustawienie gwarantuje mi zacienienie jednego policzka modelki jednocześnie pozwalając na pełne oświetlenie frontu twarzy.

N74A7402

 

SETUP II

lighting-diagram-1425905664

Drugie ustawienie światła to już coś na wzór clamschell. Czyli jedna lampa świecąca na wprost modelki od góry i druga od dołu, wypełniająca cienie. Z tym, że ja przy zdjęciach portretowych częściej używam blendy, którą modelka ma na kolanach. Tak też było w tym przypadku. Jedyną zmianą, której dokonałem to przesunięcie lekko w prawo lampy z Beauty Dishem w celu uzyskania lekkiego cienia na policzku modelki.

N74A7435

N74A7438

 

SETUP III

W tym momencie zakończyłem zabawę z Beauty Dishem i zmieniłem go na modyfikator, który jest na drugim miejscu mojej listy “najulubieńszych”. Mowa oczywiście o okcie 90cm z gridem. Chcieliśmy zrobić jedno zdjęcie, które będzie się całkowicie odróżniać od pozostałych. Postawiliśmy tym razem na jasne tło.

Kluczem do sukcesu w tym wypadku było postawienie modelki blisko tła i wykorzystanie jeszcze jednej lampy błyskowej. Dlatego po lewej stronie ustawiłem stripbox, który oświetlał modelkę od góry do dołu. Moc tej lampy była niższa o około 1.5 EV od tej, na której wisiała okta.

lighting-diagram-1427286974

N74A7459

Z oktą można również bez problemu wykonać zdjęcia z ciemniejszym tłem. Wystarczyło po prostu odsunąć modelkę od tła i to samo zrobić z lampami. W ten sposób otrzymałem efekt znacznie ciemniejszego tła. Po prostu po odsunięciu lamp od tła pada na nie znacznie mniej światła.

N74A7466

PODSUMOWANIE

W tej sesji niemal każde zdjęcie powstało z użyciem innej konfiguracji oświetlenia. To pokazuje ile jest możliwości na stworzenie urozmaiconych zdjęć studyjnych z wcale nie tak wielką ilością sprzętu. Już sam Beauty Dish i blenda dają spore pole do popisu. W łatwy sposób można uzyskiwać bardzo ciekawe zdjęcia.

W kolejnych opisach sesji zdjęciowych wyjdziemy w końcu w plener. Zrobiło się już znacznie cieplej dlatego chęć wyjścia na zewnątrz rośnie wprost proporcjonalnie do temperatury panującej na zewnątrz.

ABOUT THE AUTHOR

Michał Kula
Cześć! Przede wszystkim jestem szczęśliwym i pozytywnie nastawionym do życia człowiekiem, który nieustannie dąży do realizacji marzeń i celów. Nieodłączną częścią mojego życia jest fotografia, którą dzielę się z Tobą na blogu.