fbpx

Ostatnimi czasy bardzo modne jest wszelakiego rodzaju postarzanie zdjęć. Chociażby podczas obróbki graficznej. Są do tego różnego rodzaju filtry, które imitują stare klisze czy dodają różne uszczerbki spowodowane upływającym czasem. Stają się coraz bardziej popularne również aparaty typu Polaroid, które drukują zdjęcia zaraz po ich wykonaniu- tak jak za dawnych czasów. 

Trend nie ominął również mnie i zapragnąłem mieć zdjęcia w stylu dawnych polaroidów. Ale nie takich na ekranie komputera ale takich na papierze. Po sprawdzeniu ceny produktu, stwierdziłem, że to nie jest na ten moment dobry pomysł. Stwierdziłem również, że w moim archiwum mam już mnóstwo zdjęć, które chciałbym mieć w tej charakterystycznej ramce.

Dlatego właśnie trzeba było znaleźć alternatywne ale równie efektowne rozwiązanie. Postanowiłem skonstruować różne ramki w Photoshopie, które będą odpowiadały rozmaitym efektom. Wszystko pasowało również zautomatyzować tak aby wystarczyło tylko wkleić swoje zdjęcie w ramkę i niczym innym się już nie przejmować. Z pomocą przyszły oczywiście warstwy w Photoshopie. Ustawiłem odpowiednią maskę i już mogłem wklejać zdjęcia w ramki.

Później chciałem wszystko wywołać i stworzyć ciekawą ozdobę w domu. Po odbiorze odbitek stwierdziłem, że fotografie wyszły rewelacyjnie i uzyskałem dokładnie taki efekt jaki chciałem. Wówczas pomyślałem, że grzechem byłoby zachowanie tego tylko dla siebie.

N74A3901

Zbliżają się święta więc chciałbym dać Wam coś więcej niż dobre artykuły fotograficzne. Każdemu Czytelnikowi bloga postanowiłem podarować 4 ramki imitujące różne efekty postarzania oraz jedną klasyczną, białą. W ten sposób każdy będzie mógł stworzyć sobie ciekawą pamiątkę, którą dodatkowo można podpisać w wyznaczonym do tego miejscu i wkleić do albumu czy ozdobić domowe ściany.

Pomyślałem również, że to może być świetny pomysł na prezent dla bliskich. Zebrałem wszystkie zdjęcia każdej osoby z rodziny, którą sfotografowałem i wstawiłem fotografie w klasyczną białą ramkę. Myślę, że takie zdjęcia będą pamiątką, która przypomni różne wydarzenia z ich życia. Co więcej, nie będą to klasyczne odbitki, których każdy ma pełno ale zdjęcia w całkiem innym, mniej popularnym stylu, które można chociażby powiesić na ścianie tworząc dobrze wyglądający kolarz. Pomysłów na wykorzystanie takich zdjęć jest mnóstwo.

 

Klasyczna biała

klasyk

Jest to tradycyjna ramka, która nie imituje żadnego efektu. Po prostu fotografia po wstawieniu do ramki i wywołaniu będzie wyglądała jak klasyczny polaroid.

 

Efekt starego papieru

oldstary

Ta ramka doskonale imituje stary, zżółknięty i lekko pobrudzony papier. Pasuje do większości zdjęć. Po wstawieniu zdjęcia w ramkę nabiera ono kolorów adekwatnych do ramki.

 

Zadrapania i rysy

rysy

Ta ramka wprowadza klimat zdjęć, które walały się przez dłuższy czas w szufladach pośród staroci. Zdjęcie wygląda tak jakby było po prostu mocno porysowane.

 

Plamy i zgięcie

plamy

Ramka ma za zadanie odwzorować efekt fotografii, która często była przeglądana i z tego względu powstały na niej różne zabrudzenia, plamy oraz zgięcie.

 

Przerwanie i plamy

zniszczpek

To jeden z moich ulubionych efektów. Świetnie odwzorowuje mocno zniszczone zdjęcie, które było przerwane a później sklejone. Nie uniknęło również kilku plam i zabrudzeń.

Wszystkie ramki zapisałem formacie .psd zatem są one dostosowane do programu Adobe Photoshop. Niestety nie dało się zrobić tego w taki sposób aby każdy mógł w swoim programie zastosować ramki. Jednakże dało się tak zrobić z jedną- klasyczną, białą. Została ona zapisana również w formacie .png zatem możecie ją użyć w każdym programie graficznym, który obsługuje przeźroczystość.

 

Jak pobrać ramki?

Paczkę z ramkami otrzymają wszystkie osoby, które zapisane są na Newsletter bloga i osoby, które pobrały darmowe presety do Adobe Lightroom. Dziś wraz z opublikowaniem tego wpisu wszystkie osoby otrzymały już maila z linkiem do pobrania.

Jeżeli natomiast nie jesteś zapisany na Newsletter to nic straconego. Poniżej możesz wpisać swojego maila, na którego wyślę paczkę z ramkami. Po wpisaniu maila, potwierdź subskrypcję bloga- wówczas będę mógł niezwłocznie wysłać paczkę z ramkami. 

[wysija_form id=”6″]

 

Jak używać ramek?
  • Pierwszym krokiem jest oczywiście wypakowanie paczki z ramkami i wybranie tej, której chcemy aktualnie użyć. Należy otworzyć ją w Photoshopie.
  • Kiedy ramka załaduje się, zobaczymy dwie warstwy.

Zrzut ekranu 2015-12-12 o 13.25.47

  • Teraz trzeba dodać kolejną warstwę ze zdjęciem, które chcemy wkleić do ramki.
  • Ostatnim krokiem jest przeniesienie warstwy ze zdjęciem na sam dół. Wówczas fotografia będzie widoczna tylko w wyznaczonym w środku miejscu. Jeżeli zdjęcie jest zbyt małe i nie mieści się w ramce, najlepiej zmniejszyć rozmiar ramki i tekstury do pożądanej wielkości lub rozciągnąć zdjęcie do rozmiarów ramki.

Zrzut ekranu 2015-12-12 o 13.26.57

  • Pozostało już tylko zapisać fotografię w formacie .jpg
  • Jeżeli ktoś nie ma Photoshopa to analogicznie trzeba działać w innym programie obsługującym warstwy z tym, że należy działać na plikach .png. W formacie .png dostępna jest tylko ramka klasyczna biała ponieważ inne nie działałyby jak należy ze względu na zastosowanie efektów z Photoshopa.

 

Jak wywołać zdjęcia w odpowiednim rozmiarze?

Można oczywiście wydrukować je w domu, jednak ja preferuję jakość znacznie lepszą, którą daje dobry papier fotograficzny i najlepsze maszyny do druku. Dlatego postanowiłem zamówić odbitki w moim ulubionym punkcie.

Niestety, polaroidy mają nietypowy rozmiar: 9cm x 11cm. Nigdzie nie znalazłem możliwości wydruku w takim formacie dlatego postanowiłem obejść system i wywołać zdjęcia w rozmiarze 9×13. W ten sposób zostaje 2 cm wolnej przestrzeni, którą wypełniam czarnym kolorem a po odebraniu odbitek po prostu przyciąłem je do odpowiedniego rozmiaru.

 

Efekt końcowy

Tak prezentują się fotografie wywołane na papierze. Efekt jest na prawdę świetny więc polecam każdemu zainteresować się tematem i wykonać takie nietypowe odbitki. Wstawianie ramek tylko po to żeby leżały na dysku nie ma najmniejszego sensu. N74A3908 N74A3910 N74A3911 N74A3913 N74A3915

Podsumowanie

Takie fotografie nie mają stanowić artystycznej wartości. Nie polecam dodawania zdjęć w takich ramkach do portfolio. Mają one być świetną pamiątką i/lub ozdobą w domu. Ja zdecydowałem się wykorzystać ten pomysł do sprawienia pamiątki moim bliskim w postaci takich właśnie zdjęć a nie tradycyjnych odbitek. Dodatkowo, każdą fotografię można w dowolny sposób podpisać. Za parę lat na pewno będzie miło przeglądnąć takie zdjęcia i przypomnieć sobie dawne czasy.

Mam nadzieję, że ramki, które dostaliście będą przez Was wykorzystywane i zagoszczą w Waszych domowych kolekcjach zdjęć.

Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt! 🙂