fbpx

Kilka tygodni temu głośno w sieci zrobiło się za sprawą gifa, który obrazował jak zmienia się osoba za sprawą ogniskowej. Zdecydowałem się, że wykonam porównanie, które zamieszczę na blogu jednak całość dodatkowo opiszę, dodałam odległości oraz swoje spostrzeżenia. Na końcu całoś zbiorę w całość, w jedną grafikę dzięki temu wszystko stanie się jeszcze bardziej zrozumiałe.


ZOBACZ JAK OGNISKOWA WPŁYWA NA ZDJĘCIA

Zanim przejdziesz do artykułu mam dla Ciebie film, w którym pokazuję na filmie jak ogniskowa i odległość od matrycy zmienia zdjęcia. Omawiam temat zniekształceń, przerysowań i perspektywy ale przede wszystkim obrazuję jak ogniskowa zmienia zdjęcia 🙂


Wiele osób nie ma świadomości jak konkretne ogniskowe zniekształcają obraz, szczególnie przy bliższych kadrach. To bardzo ważna zależność, której trzeba mieć świadomość podczas fotografowania.

Pozytywnym efektem ubocznym zestawienia jest fakt, że możemy ocenić nie tylko przerysowania ale również kompresje i rozmycie tła. To również bardzo cenna wiedza, która przyda się każdemu.

Dlatego właśnie zdecydowałem się poruszyć ten temat na blogu, pokazać wszystko na konkretnych przykładach oraz dodać spostrzeżenia.

 

Zacznę od podstawowych ustaleń, które wyznaczyłem sobie przed wykonaniem porównania oraz dodam ważne objaśnienia.

  • artykuł ma na celu pokazać jak dana ogniskowa wpływa na zdjęcie (zniekształcenia, przerysowania, rozmycie i kompresja tła),
  • w porównaniu wykorzystano ogniskowe: 200mm, 130mm, 100mm, 85mm, 70mm, 50mm, 28mm oraz 16mm,
  • aparat ustawiony był na poziomie oczu chłopca, na statywie w celu ujednolicenia efektów,
  • chłopiec podchodził wraz ze zmniejszeniem ogniskowej bliżej obiektywu i zatrzymywał się w takim miejscu aby kadr za każdym razem wyglądał niemal identycznie,
  • przy każdej ogniskowej podana jest przybliżona odległość w metrach, która dzieliła chłopca od obiektywu, dodatkowo artykuł wzbogacony jest ujęciami obrazującymi odległość,
  • parametry ekspozycji ustawiono następująco: przysłona f/4 w celu uzyskania ostrości na całej twarzy chłopca, ISO: 100 natomiast czas naświetlania dobierany był zawsze tak aby ekspozycja była poprawna,
  • fotografie wykonane zostały na pełnoklatkowej matrycy (Full Frame),
  • zdjęcia nie były poddawane obróbce.
TŁO

Tło stanowiły drzewa, które oddalone były od chłopca około 25m.

 

PARAMETRY

wplyw ogniskowej

 

SPOSÓB ANALIZY

oginskowa wplyw

JAK OGNISKOWA WPŁYWA NA

ZDJĘCIA

Porównanie rozpocznie się od ogniskowej 200mm a zakończy na 14mm. Przejdziemy przez ogniskowe, które są popularne. Dzięki temu krok po kroku zobrazowane i opisane jest jak dana ogniskowa wpływa na zdjęcie i jaki efekt zostaje uzyskany.

 

200mm – 3m

200mm

To najdłuższa ogniskowa biorąca udział w teście. Pierwsze co możemy zaobserwować to bardzo mocne rozmycie tła. Nie możemy zobaczyć co jest w tle przez to, że kompresja jest tak duża i wszystko to co jest z tyłu jest całkowicie zatarte.

Druga kwestia to oczywiście brak jakichkolwiek zniekształceń twarzy. Proporcje zachowane są idealnie.

IMG_4410

130mm – 2,5m

130mm

Przy ogniskowej 135mm można zauważyć, że tło jest już nieco mniej skompresowane przez co pojawiają się już delikatnie widoczne zarysy drzew w tle jednak nadal kompresja jest mocna.

Nadal nie widać żadnych zniekształceń twarzy.

IMG_4413

100mm – 2m

100mm

Zaczynamy oczywiście od tła. Rozmycie jest nadal bardzo mocne. Kompresja natomiast praktycznie nie zmieniła się w porównaniu z ogniskową 135mm. Różnica jest na prawdę minimalna.

Proporcje twarzy nie uległy zmianie i przerysowania nie występują.

IMG_4414

85mm – 1,5m

85mm

Rozmycie tła pozostaje nadal intensywne natomiast kompresja oczywiście nadal minimalnie się zmniejszyła i kształty są bardziej widoczne.

Nie zauważam większych zmian jeżeli chodzi o zniekształcenia i przerysowania. Możemy zauważyć, że delikatnie wysmukliła się postać. Jednak jest to praktycznie niezauważalny efekt.

IMG_4417

70mm – 1m

70mm

Rozmycie tła jest mocne jednak kompresja rzecz jasna uległa zmniejszeniu.

Ciekawe rzeczy dzieją się na pierwszym planie. Zaczynają się już bardziej widoczne zniekształcenia. Twarz delikatnie straciła swoje naturalne proporcje; nos i usta są minimalnie większe.

IMG_4420

50mm – 0,5m

50mm

Tło jest wyraźnie mniej rozmyte a kompresja zmniejszyła się na tyle, że już widać mniej więcej to co jest w tle. Co więcej tutaj widoczne jest bardzo ważne zjawisko. Wraz ze zmniejszaniem ogniskowych zwiększa się zakres “widzenia tła”. Im niższa ogniskowa tym więcej tego tła widać. Idealnie obrazuje to kawałek nieba widoczny w tle, którego wcześniej kompletnie nie było widać.

Przechodząc do przerysowań i zniekształceń to proporcje zachwiały się jeszcze bardziej. Szczególnie widać to po najbardziej wysuniętych do przodu częściach ciała; nosie i ustach, które są wyraźnie większe niż przy ogniskowej 70mm jednak możemy je uznać za akceptowalne.

IMG_4421

28mm ~ 0,35m

28mm

Przy ogniskowej 28mm są już wyraźne zmiany i są one zdecydowanie widoczne. Tło jest znacząco mniej rozmyte oraz kompresja tła zmniejszyła się na tyle, że wszystko to co dzieje się w tle jest stosunkowo dobrze widoczne.

Zniekształcenia i przerysowania są już znaczące. Nos i usta są wyraźnie nienaturalnie duże, twarz stała się bardziej podłużna. Zachwiały się również proporcje między barkami i twarzą. Takie różnice w klasycznym portrecie jest nieakceptowalne. Wyjątkiem może być oczywiście celowe wykorzystanie tego efektu.

IMG_4429

14mm ~ 0,28m

16mm

Ogniskowa 14mm na pełnej klatce to już bardzo szerokie pole widzenia. Przez to chłopiec musiał stać przy samym obiektywnie żeby uzyskać wzorcowy kadr.

Tło jest najmniej rozmyte co jest sprawą oczywistą, a kompresja zmniejszyła się na tyle, że elementy tła są już w miarę dobrze widoczne.

Zniekształcenia i przerysowania są już ogromne. Proporcje ciała są ogromnie zachwiane. Twarz została wydłużona, nos zrobił się bardzo duży, podobnie jak usta. Ogólnie cała głowa w porównaniu do barków jest ogromna.

IMG_4438

ZESTAWIENIE WSZYSTKICH EFEKTÓW

Poniżej możecie porównać wszystkie ogniskowe. Zdjęcia z poszczególnych ogniskowych zestawiłem obok siebie, dzięki czemu analiza i porównanie będzie łatwe i bezproblemowe.

Żeby pobrać grafikę kliknij prawym przyciskiem myszy na zdjęciu, otwórz na nowej karcie, kliknij ponownie prawym i wybierz „zapisz jako”

FotoBlysk.com Wplyw Ogniskowej na Zdjecia

 

PODSUMOWANIE

Podsumowując, do portretu spokojnie można wykorzystywać ogniskowe między 200mm a 85mm, nic się nie stanie jeżeli wykonamy fotografie z użyciem mniejszych ogniskowych (70mm czy 50mm) jednak w tych przypadkach trzeba już uważać na przerysowania i zniekształcenia.

Ogniskowe mniejsze niż 50mm kompletnie nie nadają się do tradycyjnego portretu.

Takie zestawienie wiele obrazuje. Szczególnie osobom, które nie mają świadomości jak mocno ogniskowa wpływa na zdjęcia. Jestem przekonany, że od teraz wiele osób będzie mogło po prostu bardziej świadomie dobierać ogniskową do zdjęć.

Tym którzy znają już te zależności wierzę, że również pomogłem, ponieważ nie każdy ma możliwość przetestowania tak szerokiego zakresu ogniskowych.

Koniecznie udostępnijcie ten artykuł swoim znajomym i zostawcie “Lubię to” oraz komentarz. To najlepsze podziękowanie za prace włożoną w przygotowanie zestawienia 🙂

To miejsce dla VIP-ów. Zachowaj tę tajemnicę dla siebie i nie pisz o niej w komentarzach. Natomiast w następnych artykułach szukaj kolejnych plusów rozwijających dostęp do loży dla VIP-ów.

Ci którzy zapisani są na newsletter mają informacje z pierwszej ręki i zapewne już o tym wiedzą. Jednak gdyby kogoś ominęła informacja o naszej Tajnej Grupie fotograficznej to podaję Wam do niej link. To mała grupa, na której rozmawiamy o fotografii, dzielimy się swoimi spostrzeżeniami i pomagamy sobie wzajemnie.

Link do grupy: https://www.facebook.com/groups/1699523030288117/

Tajna grupa tło

Więcej artykułów: Podstawy Fotografii