fbpx

Dziś ciąg dalszy serii “Zainspirowane”.

POMYSŁ:
Przeszukując różne okładki filmowe natchnąłem się na interesującą fotografie, która przykuła moją uwagę. Szczerze powiedziawszy nie oglądałem tytułowego filmu ale to nie było mi do niczego potrzebne.
Mowa o filmie “Wyspa Tajemnic” z Leonardo DiCaprio w roli głównej. Link do okładki podaję na końcu wpisu.
Fotografia nawiązuje do tytułowej postaci trzymającej zapaloną zapałkę, która oświetla twarz.

WYKONANIE:
Zastanawiając się nad wykonaniem od razu pomyślałem, że czas wykorzystać efekt mojego ostatniego majsterkowania. Mowa o gridzie na systemową lampę błyskową. Grid założony na lampę mocno zwęża i kierunkuje światło. Zatem był to idealny patent na imitacje oświetlenia padającego na twarz z zapalonej zapałki.

Grid zrobiłem na podstawie filmiku z FOTOBLOGII, do którego link zamieszam na samym dole. Stworzyłem kilka sztuk z tego względu, że mam kilka lamp, poza tym wykonałem je w taki sposób, że jeden można nałożyć na drugi, wówczas otrzymuję jeszcze węższe światło. Teoretycznie mogłem ustawić ISO bardzo wysoko i wykorzystać tylko światło z zapałki, jednak chciałem uzyskać możliwie najwyższą jakość fotografii zatem posłużyłem się światłem błyskowym.

Przy tego typu imitacjach bardzo ważną rzeczą jest to aby światło ustawione było pod takim samym kątem jak światło, które chcemy za imitować- w tym wypadku światło zapałki. Poza tym na lampę musimy założyć odpowiedni modyfikator (tutaj grid) w celu odwzorowania charakterystyki światła, które chcemy naśladować.

Przechodząc do sedna. Światło ustawiłem około 40cm poniżej ręki trzymającej zapałkę i w odległości około 1m od twarzy. Trzeba uważać na to aby nie padało ono bezpośrednio na rękę bo wówczas powstanie cień z ręki na twarzy, zatem lampę zalecam ustawić w taki sposób aby minimalnie minęła rękę.

To wszystko z części teoretycznej. Wykonanie podobnego ujęcia nie jest przesadnie trudne. Trzeba po prostu pamiętać o odpowiednim ustawieniu lampy i odwzorowaniu źródła światła.

Inspiracja: http://1.fwcdn.pl/po/42/56/464256/7317256.3.jpg
Film przedstawiający jak wykonać grid: https://www.youtube.com/watch?v=ZgCBMqIdTW0


Setup:

lighting-diagram-1442942071

Efekt:

f/7.1 | 1/125s | ISO: 100 | 85mm
N74A0463