fbpx

Czytelnicy bloga po raz kolejny, dzielą się swoimi wyjątkowymi fotografiami i opisują jak one powstały. To już szósta odsłona tej serii, z której dowiecie się jak zrobić takie zdjęcia. Tym razem w zestawieniu pojawiają się fotografie przedstawiające ludzi.


Kolejność publikowania prac jest losowa.
Zaczynajmy!

Zdjęcia Czytelników #6

zu2
Fot. Paweł Naglik – Subtelnie.Com

Opis wykonania Twojego zdjęcia:
Z parą młodą umawiałem się na tą sesję już miesiąc wcześniej. Jako iż był to początek października  nastawialiśmy się na sesję jesienną. Jednak pogoda spłatała nam figla i w Tatrach nastąpił pierwszy atak zimy. Po dwóch godzinach ślizgawki dotarliśmy na górę, gdzie zastaliśmy bardzo duże zamglenie. W czasie gdy PM przebierała się coraz więcej błękitu gościło na niebie. Z chmur wyłoniły się Mięguszowieckie szczyty i właśnie wtedy powstało pierwsze zdjęcie. Po paru minutach pozostały już tylko pojedyncze obłoki, słońce oświetliło tafle morskiego oka na, której nisko unosiła się delikatna para wodna, którą dobrze widać na pozostałych zdjęciach.

Parametry ekspozycji wykorzystane w zdjęciu:
Czas naświetlania: 1/160 (6 zdjęć)
Przysłona: f5.6
Czułość ISO: 100
Ogniskowa: 16mm

Sprzęt, którym wykonane zostało zdjęcie:
Aparat: Canon 6d
Obiektyw: Tokina 16-28 f2.8

Moje strony:
www.subtelnie.com

 Rumun-23291
Fot. Jakub Świątek – Pstryk

Opis wykonania Twojego zdjęcia:
Fotografia powstała na dachu opuszczonego budynku, późnym popołudniem przy słabych promieniach słońca.
Na zdjęciu chcieliśmy podkreślić urodę Modelki. Podczas obrabiania fotografii skupiliśmy się na dużych kontrastach za pomocą techniki Dodge&Burn.

Parametry ekspozycji wykorzystane w zdjęciu:
Czas naświetlania: 1/160s
Przysłona: f/2
ISO: 100
Ogniskowa: 85mm

Sprzęt, którym wykonane zostało zdjęcie:
Aparat: Canon 50D
Obiektyw: Canon 85mm f/1.8

Moje strony:
https://www.facebook.com/pstrykphoto

PEX_2058
Fot. Zyrol81

Opis (dotyczył wszystkich przesłanych prac):

Światło – błyskowe z parasolkami i odbite + 1 lampa bez niczego
Miejsce – dom kultury
Czas – wieczór około 20:00
Warunki – 3 piętro bez windy. Trzeba było cały sprzęt wtachać na górę
Koncepcja – cyborg
Pomysł – 3 osoby – model, osoba trzymająca lampę błyskową i blendę oraz ja jako fotograf
Technika – wykorzystanie światła błyskowego

Parametry ekspozycji wykorzystane w zdjęciu:
Czas naświetlania: 1/160s
Przysłona: f5
Czułość ISO: 100

Sprzęt, którym wykonane zostało zdjęcie:
Aparat: Pentax K-50
Obiektyw: Pentax 50mm f1,8
Dodatkowy sprzęt: Parasolki i statywy do lamp błyskowych, wyzwalacze radiowe, fotocela, 3 lampy błyskowe, stara kamera. krzesło, blenda.

Moje strony:
paint-bike.blogspot.com

2016-07-14 1833 IMG_6040_fotoblysk
Fot. Mariusz Skomra

Opis wykonania Twojego zdjęcia:
Tytułem krótkiego wstępu – w ramach hobby oprócz fotografii zajmuję się też odtwórstwem historycznym Europy przełomu wieków XIV i XV. Łączę te dwie pasje wykonując zdjęcia na różnego rodzaju imprezach związanych z szeroko rozumianym ruchem rycerskim.
Innymi słowy – jadąc na turniej rycerski wykorzystuję go jako duży plener fotograficzny.

Prezentowane zdjęcie wykonałem w czwartek podczas jednego z turniejów odbywających się w ramach “Dni Grunwaldu 2016”. Dzień był od rana pochmurny i deszczowy. Dosłownie kilkanaście minut przed turniejem wykonałem z worka na śmieci, pokrowiec na aparat wychodząc z założenia, że ja mogę być mokry, ale sprzęt nie. Jak widać po zdjęciu – opłaciło się, gdyż walki odbywały się w strugach deszczu.
Ogólnie, zdjęcia wykonywane podczas walk są wypadkową wiedzy, doświadczenia, i przeczucia. Zazwyczaj robię je w następujący sposób – ustawiam najmniejszą możliwą przysłonę i tak manipuluję czułością ISO, aby otrzymać czas krótszy niż ogniskowa obiektywu. Autofokus ustawiam w tryb wodzący na punkcie centralnym (w korpusie 6D jest to jedyny punkt krzyżowy i mam pewność ostrości zdjęcia; w razie konieczności podczas obróbki je kadruję). Spust migawki naciskam zazwyczaj kiedy walczący są “statyczni” (tj. nie wykonują żadnego ataku) i mam ułamek sekundy na uchwycenie chwili lub kiedy są “dynamiczni” (czyli coś się dzieje) i spust muszę wyzwolić na ułamek sekundy przed tym zanim wydarzy się to co uchwycę w kadrze (innymi słowy oglądając walkę przez wizjer aparatu staram się wyobrazić sobie lub przewidzieć kolejny ruch walczących).
Prezentowane zdjęcie jest wykonane zgodnie z powyższym schematem – walczący wyprowadził kilka ciosów i musiał przejść do postawy przed wyprowadzeniem kolejnych. Wyczekałem ten moment i nacisnąłem spust.
Obróbki dokonałem w programie Lightroom.

 Parametry ekspozycji wykorzystane w zdjęciu:
Czas naświetlania: 1/200
Przysłona: 4.0
Czułość ISO: 1250
Ogniskowa: 180mm

Sprzęt, którym wykonane zostało zdjęcie:
Aparat: Canon 6D
Obiektyw: Canon EF 70-200 mm f/4L USM

Moje strony:
https://www.facebook.com/MariuszKadruje/

DSCF6413-5
Fot. Konrad Tomasik

Opis wykonania Twojego zdjęcia:
Zdjęcie wykonane przy świetle zastanym koło południa w opuszczonej przychodni. Chcieliśmy zrobić parę fajnych, prostych zdjęć w opuszczonej przychodni, szukając odpowiedniego miejsca do zrobienia zdjęć dostrzegliśmy duże zabite deskami okno, w które idealnie wpadało światło.

Parametry ekspozycji wykorzystane w zdjęciu:
Czas naświetlania: 1/200
Przysłona: F/2.0
Czułość ISO: 400
Ogniskowa: 50mm

Sprzęt, którym wykonane zostało zdjęcie:
Aparat: Fujifilm X-T1
Obiektyw: Canon FD 50mm F/1.4

Moja strona:
https://www.facebook.com/obiektywniekonrad/


Jeżeli masz w swoim portfolio ciekawe fotografie, koniecznie prześlij je klikając w link poniżej. Do całości dodaj ciekawy opis i inne ważne informacje. Szkic zgłoszenia znajduje się również w linku na dole.

Jeżeli zdjęcie przejdzie pomyślnie weryfikację to z pewnością pojawi się na blogu. Dostaniesz również informację o tym fakcie w odpowiedzi na maila (nie koniecznie w przeciągu kilku dni, zgłoszeń jest sporo).
Więc nie ma się co zastanawiać i…

WYŚLIJ ZGŁOSZENIE

PS: Pamiętajcie o Waszych komentarzach, podzielcie się Waszymi opiniami i informacją, które zdjęcie przypadło Wam najbardziej do gustu 🙂