19Lis

Zdjęcia na siłowni

Już od pewnego czasu, na blogu nie pojawiał się żaden nowy opis sesji. Czas nadrobić zaległości i przedstawić zdjęcia, które wykonałem już jakiś czas temu, ale jeszcze ich nie opisywałem. Dlatego dziś przedstawiam Wam opis sesji zdjęciowej na siłowni a za tydzień opiszę drugą część zdjęć realizowaną w studio. 

KONCEPCJA

Celem tych zdjęć było przede wszystkim podkreślenie mięśni modela, jednocześnie łącząc to z przyrządami do ćwiczeń. Całość miała być klimatyczna i z mocnym, kierunkowym i kontrastowym światłem.
Kierunkowe światło miało oświetlać modela, ale siłownia nie mogła pozostać w całkowitym cieniu, wówczas sesja nie miałaby sensu. Musiałem więc pomyśleć również o oświetleniu elementów znajdujących się w tle.

 

WYKONANIE

Do zdjęć postanowiłem wykorzystać najbardziej kontrastowy modyfikator jaki tylko posiadam. Był to oczywiście Beauty Dish 70cm z gridem. Dawał on dokładnie taki efekt, jaki chciałem uzyskać. Po pierwszych testach okazało się, że światło rozkłada się idealnie, tak jak to sobie wcześniej zaplanowałem. Beauty Dish ustawiłem lekko ponad głową modela, w taki sposób aby światło padało na niego z góry. Lampę w każdym miejscu ustawiałem pod kątem 45* i pod takim samym kątem była ona pochylona w dół.

Pozostało jeszcze oświetlić tło kadru. Zdecydowałem się, że wykorzystam zwykłą lampę systemową, którą ustawiał będę w różnych miejscach w tle. Stanowiła ona zarówno kontrę jak i oświetlenie tła.

Coś jeszcze mi brakowało, zdjęcia były wstępnie takie jak sobie wyobrażałem, jednak chciałem czegoś więcej. Całość wyglądała zbyt jednolicie. Po kilku chwilach oświeciło mnie. Wystarczył mój patent z kolorowymi filtrami z butelek. Miałem ze sobą kilka kolorów filtrów zrobionych z różnych napojów. Zdecydowałem się, że do lampy systemowej w tle założę niebieską nakładkę. I to był strzał w dziesiątkę!

Więcej o filtrach z butelek: Kolorowe i darmowe filtry na lampę błyskową

 

SETUP:

lighting-diagram-1447883971

Jak podkreślić mięśnie na zdjęciach?

W tego typu sesjach to podstawa. Model ćwiczy, prowadzi dietę i stara się jak może żeby jego mięśnie były jak najmocniej wykształcone i uwydatnione. Nie możemy zniszczyć tej ciężkiej pracy oświetlając go dużymi softboksami, które ustawimy w sposób dający efekt zdjęć produktowych (bez najmniejszego cienia). To totalnie bez sensu.

Podstawą jest światło, które stworzy cień pod mięśniami, wówczas będą one odpowiednio przedstawione na zdjęciu. Im mocniejsze i kierunkowe światło tym efekt będzie bardziej intensywny. Trzeba z tym uważać, ponieważ korzystając z takiego setupu jak przedstawiłem powyżej łatwo można przeholować i osiągnąć efekt całkowicie nienaturalny. Najważniejszą wskazówką jest to żeby nie ustawiać lampy z Beauty Dishem i gridem pod zbyt dużymi kątami. Chyba, że na celu mamy osiągnięcie konkretnego i zamierzonego efektu. W innych przypadkach polecam takie ustawienie jakie zamieściłem powyżej.

Ostatnim krokiem do podkreślenia mięśni na zdjęciach jest nabłyszczenie ciała modela. Nie chodzi tu oczywiście o brokat ale na przykład wodę. Wystarczy co kilka zdjęć spryskać modela wodą i od razu zdjęcia wyglądają znacznie lepiej. Z wodą jest jeden zasadniczy problem, szybko spływa i wyparowuje z ciała, przez co proces trzeba często powtarzać. Znacznie lepszym pomysłem jest wykorzystanie oliwki dla dzieci. To znacznie trwalszy efekt w porównaniu do wody a co więcej, oliwka jeszcze lepiej podkreśla mięśnie.

 

EFEKT:

N74A8235

N74A8353

N74A8322

N74A8307

N74A8288

 

PODSUMOWANIE

W tej sesji, tak jak już wspominałem, najważniejszym elementem było podkreślenie mięśni. Żeby uzyskać lepszy efekt, dodaliśmy oliwkę nabłyszczającą ciało. Elementem bardzo ważnym była również lampa (z niebieską nakładką) w tle, która dała bardzo dobry i klimatyczny efekt.

Za tydzień kolejna część sesji, tym razem w studio. Tymczasem czekam na Wasze komentarze.

Druga część zdjęć już dostępna: Studyjna sesja kulturystyczna

ABOUT THE AUTHOR

Michał Kula
Cześć! Przede wszystkim jestem szczęśliwym i pozytywnie nastawionym do życia człowiekiem, który nieustannie dąży do realizacji marzeń i celów. Nieodłączną częścią mojego życia jest fotografia, którą dzielę się z Tobą na blogu.