fbpx

Seria, w której prezentuję różne pomysły na zdjęcia, zarówno w plenerze jak i w studio. Za oknem w końcu pojawił się śnieg- mało brakło a w końcu leżałby w dniu Bożego Narodzenia. Niestety w ostatnich latach białe Święta są rzadkością (przynajmniej w moich rejonach).


No dobrze, do czego zmierzam? Mianowicie, do opisu kolejnej fotografii z serii “100 pomysłów na kreatywne zdjęcie” z wykorzystaniem padającego śniegu.
We wpisie napiszę również parę słów na temat zabezpieczenia sprzętu fotograficznego podczas fotografowania w śniegu czy deszczu. Zapraszam do lektury!

ARTYKUŁ JEST CZĘŚCIĄ SERII POMYSŁY NA ZDJĘCIA W PLENERZE


KONCEPCJA:

Pomysł na zdjęcie wisiał na mojej liście już od dawna, jednak nie było warunków do jego stworzenia ponieważ wyczekiwany śnieg nie chciał padać. W akcie desperacji chciałem już zrobić taki kadr w deszczu (którego nie brakowało) ale stwierdziłem, że nie będę (mimo odpowiedniego zabezpieczania) narażał sprzętu.

Kadr miał polegać na kreatywnym wykorzystaniu padającego śniegu i samochodu z włączonymi światłami, które oświetlały padający śnieg i parę stojącą przed samochodem.
Mocne światło idealnie podświetlało padający śnieg natomiast tło pozostało znacznie ciemniejsze dlatego właśnie opady były mocno widoczne (warunkiem jest oczywiście wykonanie takiego kadru po zmroku). Dodatkowo światła idealnie obrysowały parę dzięki czemu kompozycja była bardzo nastrojowa.

 

JAK ZABEZPIECZYĆ APARAT PRZED DESZCZEM?

Przed zdjęciami odpowiednio zabezpieczyłem sprzęt przed zamoknięciem. Do tego celu wykorzystałem bardzo prosty patent. Wystarczy tylko reklamówka i gumka recepturka. W reklamówce należy zrobić dziurę na obiektyw, nałożyć na aparat i na obiektywie lub osłonie przeciwsłonecznej przytwierdzić woreczek gumką. Wykonałem również otwór na wizjer. Najpierw ściągnąłem muszlę po czym przyłożyłem woreczek z dziurką i zapiąłem z powrotem muszlę. Otwór reklamówki sprawi, że będziemy mogli włożyć ręce do środka i swobodnie operować sprzętem. Polecam zastosowanie grubszych reklamówek. W ten sposób aparat będzie odpowiednio zabezpieczony i przygotowany na złe warunki atmosferyczne. Ten sposób można śmiało wykorzystać również wówczas gdy mamy robić sesję w deszczu. Warto pamiętać, że takie zabezpieczenie, mimo wszystko nie pozwala na wielogodzinną pracę w bardzo złych warunkach. Dlatego sesję trzeba przeprowadzać sprawie i przede wszystkim cały czas kontrolować czy sprzęt jest odpowiednio zabezpieczony. Nie polecam również fotografowania w mocnej ulewie.


PARAMETRY:

Do wykonania poniższego kadru użyłem następujących parametrów:
1/125s | f/2.5 | ISO: 1250 | 50mm

Zapraszam do polubienia profilu bloga na Facebook-u. Informacje o wpisach, zdjęcia i informacje o blogu. Zobacz profil i polub:  facebook-logo

EFEKT:
N74A5651

INNE POMYSŁY NA ZDJĘCIA: TUTAJ