fbpx

Seria, w której prezentuję różne pomysły na zdjęcia, zarówno w plenerze jak i w studio. Tydzień temu dowiedzieliście się jak robić zdjęcia gwiazd. Tym razem schodzimy na ziemię ale nadal wykorzystujemy sprzęt, który już mamy. W tym wpisie przedstawiam ciekawy sposób, który z powodzeniem wykorzystacie do stworzenia interesujących zdjęć, wyróżniających się na tle innych.


 

Jak wspomniałem na wstępie, do wykonania tego typu zdjęć nie będziecie musieli kupować dodatkowych akcesoriów. Nie przydadzą się również zdolności do majsterkowania. W zupełności wystarczy aparat (jakikolwiek) oraz szyba.

Hmmm… ale jaka szyba, no i po co? Najlepiej sprawdzi się okno, im większe tym teoretycznie lepiej. Cały pomysł na zdjęcie opiera się na ustawieniu osoby fotografowanej za oknem.
Napisałem, że im większe okno tym lepiej, owszem, jeżeli chcemy na zdjęciu wyeliminować ramę okna będzie to spore ułatwienie.

Jest jednak jeden przypadek, w którym idealnie sprawdzi się małe okno. Musi być ono klimatyczne, najlepiej zachowane w starym stylu. Wówczas taki portret będzie wyglądał niesamowicie. Niestety, do tej pory nie miałem okazji wykonać czegoś w takim klimacie. Dlatego w tym wpisie zobaczycie zdjęcia robione przez duże okna.

Główny problem w robieniu zdjęć przez szybę

Największym utrapieniem w wykonywaniu takich fotografii są odbicia otoczenia w szybie. Jest to nie lada problem, który niejednokrotnie ciężko przezwyciężyć.

Kiedy już ustawimy osobę fotografowaną za szybą musimy się tak ustawić aby na twarzy tej osoby nie pojawiało się odbicie otoczenia. Szyba działa niemal jak lustro i odbija wszystko to, co jest wokół.

Kluczem do sukcesu jest ustawienie się pod takim kątem aby na osobie pozującej nie odbijało się niebo (i inne jasne elementy otoczenia) ponieważ to wszystko jest najbardziej widoczne i uciążliwe. Jednak gdyby to zjawisko nie występowało w ogóle, klimat tych zdjęć byłby beznadziejny.

Ważne jest również dobranie miejsca, w którym będziemy robić zdjęcia. To co jest na zewnątrz będzie odbijać się w szybie dlatego nie może to być nieład.

Podsumowując powyższe, najważniejsze jest to aby ustawić się w jak najlepszy sposób, który wyeliminuje refleksy pojawiające się na twarzy.

Odpowiednie pozowanie

W tego rodzaju zdjęciach musimy zwrócić również szczególną uwagę na ustawienie osoby, której będziemy robić zdjęcia.

Żeby zachować klimat, osoba ta nie powinna mieć kontaktu wzrokowego z obiektywem. Wówczas tworzymy efekt naturalności, dokładnie tak jakby nas tam nie było a modelka (model) spoglądała/ał przez okno.

Komunikacja

Jeszcze przed robieniem, powinniśmy ustalić z modelką wszystkie szczegóły; powiedzieć jak ma pozować, poinformować żeby nie patrzyła w obiektyw oraz na wybrany gest zmieniała swoje ustawienie.

Robiąc zdjęcia przez szybę kontakt z drugą stroną jest niemal niemożliwy. Zdecydowanie odradzam uchylanie okna ponieważ wtedy zmienia się całkowicie odbicie w szybie a co więcej, klimat zostaje zepsuty.

Dlatego najlepiej na wstępie dokładnie przekazać wizję zdjęć tak aby w trakcie sesji działać sprawnie.

Poniżej pokazuję Wam przykładowe kadry ode mnie:

N74A3333

N74A3339

N74A7340

 

Podsumowanie

Reasumując powyższe słowa; należy znaleźć odpowiednie miejsce, które zagwarantuje nam ciekawe i nierozpraszające odbicia w szybie, ustawić się pod odpowiednim kątem, ówcześnie ustalając z pozującą osobą wszystkie szczegóły związane z pozowaniem.

Po tym wpisie mam nadzieję, że będziecie poszukiwać ciekawych miejsc na wykonanie kreatywnych zdjęć z refleksami i odbiciami w szybach. Przez co poszerzycie swoje portfolio o interesujące i przykuwające uwagę fotografie.

Tymczasem nie zapomnijcie o zostawieniu poniżej komentarza 🙂

INNE POMYSŁY NA ZDJĘCIA: TUTAJ