fbpx

Seria, w której prezentuję różne pomysły na zdjęcia, zarówno w plenerze jak i w studio. W tym wpisie przeczytacie o kolejnym ciekawym patencie na kreatywne zdjęcie. Przez najbliższe tygodnie zaprezentuję Wam parę sprawdzonych ale jednocześnie bardzo skutecznych skutecznych trików, które są niemal darmowe, co więcej łatwe w zastosowaniu. Swoją drogą, wiecie jak zrobić zdjęcie w styli retro?


Jeżeli śledzicie moje profile na facebook-u i instagramie pewnie już mniej więcej wiecie o co chodzi. Kontynuując serię zakupów w różnych niefotograficznych miejscach tym razem wybrałem się do sklepu obuwniczego.

Ale po co mi buty do zdjęć? 🙂 Otóż jest tam coś innego, przydatnego w fotografowaniu.

ARTYKUŁ JEST CZĘŚCIĄ SERI ZRÓB TO SAM CZYLI FOTOGRAFICZNE DIY

 

KONCEPCJA:

Jak już pisałem, w najbliższych wpisach przedstawię Wam sprawdzone i skuteczne triki na kreatywne zdjęcia. Zacząłem od prostego sposobu i niektórym znanego sposobu.

Chciałem wykonać zdjęcia w stylu retro, zamglone, z obniżonym kontrastem i w klimatycznej tonacji. Do tego celu miałem wykorzystać pończochę lub rajstopy. Wpadłem jednak na coś prostszego. Wybrałem się do sklepu obuwniczego, z którego zaplanowałem zwędzić kilka stopek do mierzenia butów. Wykonane są one dokładnie z takiego materiału jak rajstopy. To zdecydowanie łatwiejszy materiał do zdobycia niż pończochy z szafy mojej dziewczyny 😀

Po upolowaniu kilku stopek mogłem przystąpić do wykonania zdjęć z użyciem tego rekwizytu.

This slideshow requires JavaScript.

 

WYKONANIE:

Cały patent jest banalny, wystarczy założyć stopkę na obiektyw i to wszystko.

Przed docelowym fotografowaniem zrobiłem kilka testów w domu. Efekty były bardzo interesujące i na pierwszy rzut oka nie trzeba było niczym się martwić. Założyłem, że tym sposobem wykonam kilka zdjęć w plenerze.

Testy, testami jednak rzeczywistość nie okazała się taka kolorowa. Po pierwsze, znaczny problem był ze złapaniem ostrości na modelce. Jako, że stopkę naciągałem na osłonę przeciwsłoneczną to mogłem ją w każdej chwili ściągnąć, ustawić ostrość po czym założyć z powrotem i wykonać zdjęcie. To znaczne ułatwienie.

Ustawiając poprawną ekspozycję, zdjęcia wyglądały na zdecydowanie zbyt jasne. Postanowiłem delikatnie obniżyć ekspozycję. Efektem tego, były zdecydowanie lepiej wyglądające fotografie, z minimalnie większym kontrastem i poprawnym naświetleniem.

Mimo wszystko stwierdziłem, że zdjęcia są za bardzo zamglone. Dlatego wymyśliłem genialną w swojej prostocie metodę, która sprawi, że rajstopa będzie działała delikatniej. Po prostu mocniej naciągnąłem ją na obiektyw co skutkowało większą przepuszczalnością. Tym sposobem mogłem regulować intensywność tego efektu.

Tak to wyglądało w plenerze:

This slideshow requires JavaScript.

EFEKT:

1/1250s | f/2.2 | ISO: 100 | 85mm
N74A2227

1/1250s | f/2.2 | ISO: 100 | 85mm
N74A2265

 

PODSUMOWANIE:

Jeżeli nie znaliście tego patentu to świetnie, macie kolejny trik w kieszeni, który możecie wykorzystać od zaraz. Możliwe, że część z Was już zna ten sposób, jednak potraktujcie ten wpis jako przypomnienie oraz niech będzie on motywacją do wykonania zdjęć właśnie tą metodą.

Przyglądając się ostatnim wpisom stwierdzam, ze jest w około tyle ciekawych rzeczy niezwiązanych fotografią, które znajdą swoje zastosowanie w robieniu zdjęć, że głowa mała. Można wykorzystać praktycznie wszystko: koc termiczny z apteki, gazetę z kiosku, butelki ze spożywczego, kawałek kartonu czy mąkę.

Do tej pory zaprezentowałem Wam 19 różnych sposobów. Do końca serii pozostało jeszcze 81 więc sporo przed nami.

Jeżeli Wy, znacie jakieś ciekawe sposoby na kreatywne zdjęcia, koniecznie dzielcie się ze mną nimi w komentarzach. Jeśli zrealizuję Wasz pomysł, na samym początku wpisu podam Wasz nick i Waszą stronę WWW.
Liczę na Was i czekam na komentarze! 🙂

INNE POMYSŁY NA ZDJĘCIA: TUTAJ