fbpx

Seria, w której prezentuję różne pomysły na zdjęcia, zarówno w plenerze jak i w studio. Wpis z tej serii będzie o fotografowaniu przez różne elementy otoczenia. To ciekawy sposób na uzyskanie interesujących efektów na fotografiach.


To bardzo prosty sposób na urozmaicenie swoich kadrów, bez użycia żadnego dodatkowego sprzętu. Wystarczy znaleźć ciekawe miejsce i odpowiednio je wykorzystać. Fotografowanie przez elementy podzielę na 2 grupy. Zdjęcia z elementami, które trzymamy bezpośrednio przed obiektywem i zdjęcia w stylu “z ukrycia”.


Zdjęcia z elementami tuż przy obiektywie

Np. kępka trawy.
Fotografując w ten sposób otrzymamy efekt miękkości i delikatności. Zdjęcie będzie przede wszystkim mniej kontrastowe. W zależności od tego ile obiektywu przesłonimy taką kępką powstanie większa bądź mniejsza poświata.
Proponuję najpierw ustawić ostrość na obiekt fotografowany, później przesłonić obiektyw trawą. W przeciwnym razie możemy mieć problem z ustawieniem ostrości.
Należy również pamiętać żeby kępka trawy czy inny element przepuszczał światło, wówczas zdjęcie nie będzie czarną plamą.
Sesja z wykorzystaniem tego sposobu opisana była na blogu: http://fotoblysk.com/?p=75

N74A0359

 

Zdjęcia z “ukrycia”

To drugi sposób na fotografowanie jaki wprowadziłem w tym wpisie. Patent ten polega na fotografowaniu również przez elementy otoczenia tyle, że w tym wypadku, elementy te nie są bezpośrednio przy obiektywie ale znacznie dalej. Pole do popisu jest bardzo duże. Możemy wykorzystać drzewa, wysokie trawy i wiele, wiele innych ciekawych rzeczy. Możliwości są nieograniczone. Efektem będzie fotografia, która będzie stwarzała wrażenie zdjęcia zrobionego z ukrycia.

N74A2491

N74A3718

N74A47571

PODSUMOWANIE:

Podsumowując wpis, zaprezentowałem Wam 2 proste ale niezwykle ciekawe sposoby na stworzenie ciekawych i kreatywnych kadrów. W wykonaniu takich zdjęć nie ma nic trudnego i z pewnością bez problemu wykonacie fotografie w takim stylu.
Jak widać na powyższych przykładach nie zawsze potrzebny jest nowy, lepszy sprzęt na stworzenie lepszych i ciekawszych zdjęć. Warto skupić się na ciekawych pomysłach i rozwijaniu warsztatu.

INNE POMYSŁY NA ZDJĘCIA: TUTAJ