fbpx

Mnóstwo osób chciałoby rozpocząć swoją przygodę z fotografią studyjną. Ograniczeniem często jest budżet. Większość twierdzi, że trzeba wydać kilka tysięcy złotych na sam start żeby robić ciekawe zdjęcia. Na szczęście to nie prawda, co udowodnię w tym artykule podając ciekawe i finansowo przyjazne rozwiązania.


Dostaję od Was sporo pytań o to jaki sprzęt wybrać na początek do fotografii studyjnej. Często ograniczeniem jest budżet. Wszystko to wziąłem pod uwagę przygotowując dla Was idealny zestaw na początek.

Wybierając akcesoria, nastawiłem się na urozmaicone efekty, które można uzyskać za pomocą tego sprzętu, ale również na opcje rozwoju o kolejne lampy czy inne modyfikatory światła.

Poniżej, opisuję każdą składową, dzięki temu dowiecie się dlaczego wybrałem takie a nie inne rzeczy oraz poznacie dodatkowe kryteria, którymi kierowałem się w komponowaniu całości.

Zestaw studyjny do ~ 1000zł

Zaznaczę również, że cena sprzętu może wahać się, co jest spowodowane kursem dolara przez co czasami może być nieco większa a czasami nieco mniejsza.

Lampa błyskowa Jinbei DM2 300

To wyśmienita lampa na początek, ale najważniejsze jest również to, że z powodzeniem można z niej korzystać także w dalszych etapach rozwoju. Sam do dzisiaj, często używam lampy o tej mocy i z takimi parametrami nie czuję się jakoś specjalnie ograniczony.

Jej dużą zaletą jest mocowanie Bowens, dzięki któremu mamy dostęp do całej masy modyfikatorów światła- i to w bardzo dobrych cenach. To podstawowe kryterium, według którego oceniam lampy. Nigdy nie kupiłbym takiej z nieznanym i mało popularnym mocowaniem, ponieważ później są tylko problemy z zakupem modyfikatorów.  Lampy z mniej popularnymi mocowaniami mogą być tańsze, jednak późniejsze problemy nie są warte zaoszczędzenia kilku złotych.

Wiele osób może pomyśleć, że 300Ws to za mało. Może do ogromnego studia i bardzo dużych przysłon to za mało. Mi podczas testów nie brakowało mocy ani razu. Nawet kiedy korzystałem z Beauty Disha z gridem- a taki zestaw pochłania sporo światła.

Jej zaletą jest niewątpliwie bardzo duży zakres regulacji mocy od 1/1 do aż 1/64. Do tego czas ładowania jest akceptowalny i wynosi od 0,3 do 1,2s. Do wszystkiego dokładamy łatwą obsługę, możliwość różnych sposobów wyzwalania i wiele innych.

Link do sklepu i pełnej specyfikacji: http://fripers.pl/p/lampa-studyjna-dm2-300-jinbei/

Radiowy wyzwalacz sieciowy Jinbei TR-A8

Prosty, niedrogi a przede wszystkim skuteczny wyzwalacz radiowy. Odbiornik, podłączany jest bezpośrednio do lampy błyskowej wejściem PC a dodatkowo kablem zasilającym lampy. Dokładnie tak jak widzicie to na zdjęciach poniżej.

Nadajnik jest oczywiście podpinany na stopkę aparatu. Warto zaznaczyć, że wyzwalacz jest uniwersalny i pasuje do systemu Canon i Nikon.

Działa bardzo dobrze i podczas zdjęć nie zawiódł mnie ani razu. Działał po prostu ze 100% skutecznością.

Link do sklepu i pełnej specyfikacji: http://fripers.pl/p/wyzwalacz-radiowy-odbiornik-sieciowy-16-kanalow-tr-a8-jinbei/

Beauty Dish 42cm

czasza-beauty-dish-z-dyfuzorem-42-cm-srebrna-jinbei.529.0

Bez Beauty Disha ciężko byłoby mi się obejść. To jeden z moich ulubionych modyfikatorów światła. Daj ostre, charakterystyczne i niepowtarzalne światło. W studio używam go niemal zawsze z gridem, w plenerze częściej błyskam bez.

Dlaczego polecam go na początek?
To nie jest łatwy modyfikator światła na start, ponieważ wymaga trochę wprawy, jednak po odpowiednim zastosowaniu, odwdzięczy się za wszystkie chwile spędzone na testach, pięknym światłem. Sami zobaczycie poniżej jakie efekty można nim uzyskać.
PS: Jeżeli dysponujecie większą ilością gotówki możecie pokusić się o zakup większego odpowiednika- 70cm

Link do sklepu i pełnej specyfikacji: http://fripers.pl/p/czasza-beauty-dish-z-dyfuzorem-42-cm-srebrna-jinbei/

Grid do Beauty Disha

plaster-miodu-grid-do-beauty-dish-a-42cm-jinbei.1081.0

Bez niego nie kupowałbym Beauty Disha. W studio, tak jak wspominałem, praktycznie się z nim nie rozstaję. Bardzo mocno kierunkuje światło, przez co można bardzo precyzyjnie oświetlać fotografowaną osobę i ograniczyć rozproszenie światła.

Link do sklepu i pełnej specyfikacji: http://fripers.pl/p/plaster-miodu-grid-do-beauty-dish-a-42cm-jinbei/

Softbox 60x90cm + grid

Do kompletu dorzuciłbym softbox, stosunkowo duży, który daje łagodne i miękkie światło czym odróżnia się od Beauty Disha dzięki czemu efekty sesji będą urozmaicone.

Taki rozmiar jest idealny. Nie za mały ale i nie za duży. Przy odpowiednim ustawieniu bez problemu oświetla całą fotografowaną postać.

Dużą zaletą jest dodawany do zestawu grid. Z nim ten modyfikator jest jeszcze lepszy, szczególnie w mniejszych pomieszczeniach gdzie mocne rozproszenie światła jest niepożądane.

Link do sklepu i pełnej specyfikacji: http://fripers.pl/p/softbox-60x90cm-moc-bowens-z-gridem-4cm-freepower/

Blenda 7 w 1 60×90

7w1-blenda-60x90cm-basic-freepower.3471.0

Blenda to jedno z najtańszych i najskuteczniejszych akcesoriów fotograficznych. Dzięki niej, wchodzimy na wyższy poziom fotografowania w bardzo łatwy i mało kosztowny sposób. Jej kreatywne i umiejętne zastosowanie sprawia, że zdjęcia są nieporównywalnie ładniejsze.

W tej propozycji mamy do dyspozycji wszystkie płaszczyzny: srebrna (najczęściej używana przeze mnie), złota, biała, dyfuzyjna, czarna, niebieska i zielona.

Kolor niebieski i zielony służy oczywiście najczęściej jako tło, które łatwo wycina się w postprodukcji. Kolor srebrny, biały i złoty służy do odbijania światła. Różnice możecie zobaczyć na tym przykładzie:

blendazestawienie

Płaszczyzna dyfuzyjna za to idealnie rozprasza światło; zarówno słoneczne jak i błyskowe.

Rozmiar blendy jest bardzo praktyczny. Ciężko będzie nią oświetlić postać od stóp do głów ale bez problemu sprawdzi się w większości sytuacji a po złożeniu nie zajmuje wiele miejsca.

Link do sklepu i pełnej specyfikacji: http://fripers.pl/p/7w1-blenda-60x90cm-basic-freepower/

Jeżeli chcecie nauczyć się odpowiednio używać blendy, koniecznie przeczytajcie ten artykuł:


 

Żeby nie być gołosłownym, poniżej pokazuję jakie efekty można osiągnąć za pomocą tego zestawu. Daje on mnóstwo opcji, a jego możliwości może ograniczyć tylko wyobraźnia.
Zack Arias jest fotografem, który rozpowszechnił fotografowanie z jedną lampą błyskową. Efekty, które osiąga są naprawdę niesamowite.

Wybierając ten zestaw, przede wszystkim miałem na uwadze to aby efekty, które można nim osiągnąć były urozmaicone. Za jego pomocą bez problemu oświetlimy całą postać, zrobimy klimatyczny portret czy proste zdjęcie beauty.

Ile ja bym dał żeby na początek mojej fotograficznej drogi mieć taki właśnie zestaw. Nie chodzi tutaj o pieniądze ale o sam dobór sprzętu. Kiedy kupowałem moje pierwsze “zabawki” studyjne, z większością rzeczy kompletnie nie trafiłem i po prostu nie zdały one egzaminu.

Człowiek uczy się na błędach, więc teraz mogę Wam zaprezentować idealny zestaw na początek Waszej fotograficznej przygody studyjnej. Zestaw, który możecie rozwijać o kolejne modyfikatory i lampy bez potrzeby wymiany lampy czy akcesoriów.

Przykładowe konfiguracje i zdjęcia

Beauty Dish + grid pod kątem 45*

Ten rodzaj oświetlenia jest jednym z moich ulubionych. Pod tym kątem najczęściej ustawiam modyfikatory światła. Sprawia ono, że jedna strona twarzy jest w pełni oświetlona a druga pozostaje częściowo zacieniona.

Dzięki gridowi ograniczamy rozpraszanie światła dzięki czemu mimo fotografowania na tle białej ściany pozostaje ona w całkowitej ciemności.

 lighting-diagram-1468530180

 N74A9585

Beauty Dish + grid + blenda

Do tej samej konfiguracji dodałem blendę, która rozświetla cienie, stają się one łagodniejsze i delikatniejsze. Ten sposób wyśmienicie sprawdza się w bliższych portretach.

 lighting-diagram-1468530207

N74A9594

Beauty Dish + grid (modelka ustawiona przy ścianie)

Ponownie wróciłem do pierwszego ustawienia z tym, że modelkę ustawiłem przy samej ścianie. Dzięki temu powstała naturalna winieta na tle.

Gdybym wykonał to samo zdjęcie bez gridu to oświetliłbym całe tło co nie wyglądałoby tak atrakcyjnie.

 lighting-diagram-1468530265

N74A9610

Clamshell (Beauty Dish + grid + blenda)

To bardzo popularny rodzaj oświetlania wykorzystywany w portretach. Główne światło ustawione jest na przeciwko modelki i pochylone w dół. Od dołu dodałem blendę, która rozświetla cienie.

Takie ustawienie oświetla całą twarz (dzięki ustawieniu lampy na wprost) a blenda łagodzi cienie. Tę samą konfigurację można odwzorować z softboxem co pokażę później.

 lighting-diagram-1468530285

N74A9634

Beauty Dish pod kątem 45*

Można również ściągnąć grid i błyskać bez niego. Wówczas światło rozchodzi się na boki i oświetla  całe tło. Z takiego ustawienia częściej korzystam w plenerze jednak w studio też można tak fotografować.

 lighting-diagram-1468530349

N74A9639

Softbox pod kątem 90*

Teraz czas na zmianę modyfikatora. Tym razem założyłem softbox i ustawiłem go pod kątem prostym względem aparatu.

Daje to bardzo ciekawe, kontrastowe światło, ale jest ono znacznie łagodniejsze od tego z Beauty Disha.

 lighting-diagram-1468530400

N74A9642

Softbox pod kątem 45*

Teraz przeszedłem do tradycyjnego ustawienia pod kątem 45*. Światło stało się mniej kontrastowe i oświetla więcej twarzy niż w poprzedniej konfiguracji.

Nie zastosowałem grida dlatego na tło dotarło trochę światła.

 lighting-diagram-1468530426

N74A9654

Softbox + grid

Teraz założyłem grid, przez co ograniczyłem rozchodzenie światła na boki przez co tło jest znacznie ciemniejsze niż poprzednio.

 lighting-diagram-1468530456

N74A9663

Sofbox + grid (od tyłu)

Przeniosłem softbox do tyłu i ustawiłem modelkę profilem do aparatu. Dzięki takim zabiegom stworzyłem mocno kontrastowe i bardzo klimatyczne światło.

 lighting-diagram-1468530478

N74A9669

Softbox + grid pod kątem 90*

W kolejnym ustawieniu wróciłem do ustawienia pod kątem 90*. Modelkę nadal ustawiałem profilem do aparatu, z tym, że był to już mniejszy kąt, przez co twarz była nadal oświetlana w ten charakterystyczny i kontrastowy sposób.

 lighting-diagram-1468530498

N74A9680

Softbox + grid + blenda

Teraz przyszedł czas na zdjęcie z mniejszej odległości. Wróciłem do ustawienia softboxa pod kątem 45* jednak od dołu dodałem blendę, która miała za zadanie dodać trochę światła od dołu przez co cienie były łagodniejsze.

Tak jak wspominałem już wcześniej, ten rodzaj oświetlenia, idealnie pasuje do portretów.

 lighting-diagram-1468530545

N74A9684

Goła lampa na tło

Modyfikatory to nie wszystko, można również z powodzeniem używać gołej lampy błyskowej. Wiele osób może zastanawiać się jak? Bo przecież takie światło jest ostre, mocno rozproszone i ciężkie o okiełznania.

Moim ulubionym sposobem jest skierowanie jej na tło przez co fotografowana postać pozostaje w cieniu i na zdjęciu widzimy jej kontur. Ten sposób często wykorzystuję przy fotografowaniu par.

 lighting-diagram-1468530580

N74A9691

PODSUMOWAINE

To tylko przykładowe możliwości tego zestawu. Można zdziałać nim jeszcze znacznie więcej. Najważniejsze jest to, żeby umieć odpowiednio go wykorzystać.  Warto eksperymentować, próbować i testować sprzęt. Dzięki temu nauczycie się najwięcej.

Posiadając taki zestaw można robić wyśmienite zdjęcia. Nie zadziała już tłumaczenie “gdybym miał lepszy sprzęt to…”.

To sprzęt, który z czystym sumieniem polecam każdemu kto chce zacząć błyskać. Sam  przetestowałem go na kilku sesjach i nie miałem z nim absolutnie żadnych problemów, ani nie czułem się w żaden sposób ograniczony a błyskam od “paru” ładnych lat.

Podziękowania dla sklepu Fripers, który dostarczył sprzęt na sesję.

Jeśli ten post był dla Ciebie wartościowy, lub znasz kogoś kto powinien go przeczytać, to PODZIEL SIĘ tym postem ze swoimi znajomymi.