fbpx

Seria, w której prezentuję różne pomysły na zdjęcia, zarówno w plenerze jak i w studio. Ten wpis będzie polegał na małym majsterkowaniu ale efekty będą bardzo ciekawe. Pokażę Wam jak w kilku prostych krokach uzyskać bokeh w dowolnym kształcie. Oraz pokażę jak kreatywnie korzystać z tego patentu przy zdjęciach osób.


ARTYKUŁ JEST CZĘŚCIĄ SERI ZRÓB TO SAM CZYLI FOTOGRAFICZNE DIY

Zaznaczę również, że do wykonania takich zdjęć najlepiej użyć jasnego obiektywu, dlatego sugeruję stałkę. Wystarczy chociażby tania 50-tka ze światłem 1.8 lub starszy manualny obiektyw, np. Helios za parę złotych.

CO TO JEST BOKEH?
Na początku w kilku słowach napiszę o bokeh-u. Jest to w wielkim skrócie rozmycie tła. Żeby mocno rozmyć tło trzeba zastosować najniższą wartość przysłony.
W przypadku gdy na tle są naprzemiennie jasne i ciemne elementy to uzyskujemy popularne kółeczka:
N74A9277m
Dlaczego kółeczka? To bardzo proste, to kształt otworu przysłony. 

JAK ZMIENIĆ KSZTAŁT BOKEH?
Zastosuję niesamowicie prosty patent, podpatrzony w internecie.
Wystarczy skonstruować banalną nakładkę na obiektyw z dowolnym kształtem, który pojawi się na tle.

JAK WYKONAĆ NAKŁADKĘ ZMIENIAJĄCĄ BOKEH?
Na początku należy wyciąć opaskę na obiektyw. Najlepiej żeby jej wysokość była taka, że po założeniu nie będzie blokowała pierścienia ostrości, który będzie nam potrzebny. Opaska musi wystawać około 1cm ponad szkło obiektywu.
Następnie pasek, który wystaje ponad tło nacinamy, całość zakładamy na obiektyw a nacięte paski zaginamy do środka.

Kliknij aby powiększyć

– kolejnym krokiem jest obrysowanie obiektywu i wycięcie okręgu. Następnie dokładnie na środku wycinamy okienko. Ja na początku wyciąłem je odrobinę za małe więc później wyciąłem trochę większe. W moim przypadku wymiary okienka to mniej więcej 2cmx2cm
Okrąg należy wkleić na wcześniej przygotowaną nakładkę w taki sposób aby okienko było idealnie na środku obiektywu.

– następnie przygotowujemy 2 paski, które są trochę dłuższe od okienka, które wycięliśmy. Następnie przyklejamy je w następujący sposób:

– teraz należy przygotować “wsuwki”, na których później pojawią się kształty, które wytniemy. Na nich, na środku wycinamy dowolne kształty. Nie mogą być one zbyt duże. Optymalny rozmiar to około 2cm na dłuższym boku.

tak przygotowaną nakładkę wystarczy założyć na obiektyw i wsunąć dowolny wzór i gotowe!
IMG_9492

JAK ROBIĆ ZDJĘCIA Z NAKŁADKĄ ZMIENIAJĄCĄ BOKEH?
Zacznę od fundamentalnej sprawy. Potrzebujemy tła z bardzo jasnymi i ciemnymi elementami na przemian.
Mamy okres świąteczny zatem idealnie sprawdzą się lampki choinkowe i różne świecące ozdoby. Polecam wyjść na miasto, na pewno znajdziecie mnóstwo ciekawych świecidełek.
Obiektyw trzeba przełączyć w tryb manualny i ustawić najniższą możliwą przysłonę. Ostrość ustawiamy w taki sposób aby lampki były najmocniej rozmyte jak to się da.
Teraz wystarczy nałożyć przygotowaną nakładkę z odpowiednim wzorem i ustawić ekspozycję tak żeby świecidełka były widoczne a tło ciemniejsze.

EFEKTY:
N74A5420

N74A5421

N74A5423

N74A5675

Jeżeli chcemy fotografować osobę na takim tle przyda się zewnętrzna lampa błyskowa. Wystarczy zwykła systemówka wyzwalana zdalnie.
W tym przypadku ostrość ustawiamy na osobę fotografowaną, która stoi w znacznej odległości od światełek. Moc lampy ustawiamy tak żeby osoba fotografowana była dobrze oświetlona.

EFEKT:
N74A5684

W moim przykładzie skorzystałem z Beauty Disha z nakładką dyfuzyjną.

SETUP:
lighting-diagram-1420202335

Podsumowując to bardzo kreatywna i ciekawa zabawa, której efekty są na prawdę świetne. Kształty, które możemy wykonać są niezliczone. Ja np. wyciąłem również logo ze swojej wizytówki, błyskawicę z bloga jak i wiele, wiele innych kształtów.

Jeśli wykonacie lub już wykonaliście takie zdjęcia nie zapomnijcie podzielić się nimi w komentarzach.

Jeżeli spodobał Wam się powyższy opis, nie zapomnijcie kliknąć poniżej “lubię to” i podzielić się artykułem ze znajomymi. Liczę również na komentarze 🙂
To dla mnie bardzo ważne więc z góry dziękuję!

INNE POMYSŁY NA ZDJĘCIA: TUTAJ