fbpx

Kolejny odcinek serii AskFotoShow, w której odpowiadam na różne pytania dotyczące fotografii i nie tylko. To swego rodzaju poradnik fotograficzny, w którym staram się rozwiązać różne problemy widzów.


Poruszam wiele ciekawych kwestii, między innymi:

  • jak używać blendy w samemu,
  • jak fotografować burze,
  • mówię o budżetowym oświetleniu,
  • gdzie najlepiej wrzucać swoje zdjęcia,
  • jak fotografować poruszające się obiekty,
  • i wiele innych.

Bezpośredni link do odcinka: https://youtu.be/bBbgsXLkGm0

Chcesz wiedzieć o wszystkich filmach? Subskrybuj kanał YT:

TRANSKRYPT ODCINKA:

Mam 14 lat i od roku interesuję się fotografią. Nie stać mnie na profesjonalny sprzęt więc zastanawiam się w jaki sposób mogę oświetlić fotografowany przedmiot lub osobę w sesi studyjnej.

Wykorzystaj światło pochodzące żarówek. Jeżeli chcesz zbudować zestaw jak najtaniej to kup po prostu żarówki fotograficzne a do tego najprostsze parasolki. Natomiast jeżeli nie chcesz wydawać ani grosza, wykorzystaj to co już masz w domu. Sprawdzi się halogen, lampka biurkowa i tym podobne. Możesz również samodzielnie skonstruować prosty softbox, wpisz w wyszukiwarce softbox diy a sama zobaczysz jak łatwo można go wykonać.


Posiadam Nikona D3300 z obiektem kitowym 18-55mm oraz Tamron AF 70-300mm 1:4-5.6 Macro. Z jednej strony uwielbiam przybliżać zdjęcia, z drugiej strony ciekawią mnie niesamowicie zdjęcia macro, ale nie daje on takich rezultatów jakich oczekuje by robić. Nie wiem w jakim kierunku podążyć. Zastanawia mnie też czy nie zamienić obecnych dwóch obiektywów na uniwersalny 16-200mm i dokupienie stałoogniskowego 50mm bądź 85mm. Pomóż proszę żebym nie wydała niepotrzebnie pieniędzy na sprzęt który może się okazać nietrafiony. 

Absolutnie nie radzę kupować obiektywu 16-200mm. Przecież jeżeli byłby one dobre to żaden profesjonalista nie kupowałby zestawu obiektywów tylko jeden, całkowicie uniwersalny. Taki obiektyw daje kiepską jakość zdjęć, szczególnie na najkrótszym i najdłuższym końcu. Na Twoim miejscu, dokupiłbym Nikkora 35mm f/1.8 i jeżeli budżet Ci pozwoli Nikkora 85mm f/1.8. Te dwa obiektywy sprawią, że jakość zdjęć będzie wyśmienita. 35mm będzie bardziej uniwersalnym, jasnym szkłem a 85mm idealnie nada się do portretów i wszelakich ujęć plenerowych.


W systemach Canona i Nikona są dostępne profesjonalne korpusy zarówno pełnoklatkowe jak i APS-C. Który format mógłbyś doradzić dla “ambitnych entuzjastów” ? Ja to widzę jako wybór między ciężarem i kosztem obiektywów FF a mniejszym zakresem GO i użytecznym ISO w APS-C…

Jestem zdecydowanym zwolennikiem aparatów pełnoklatokowych. Oczywiście, to droższe rozwiązanie, jednak ze szkłami nie jest tak źle jak wiele osób mówi. Przecież stałki 35, 50 i 85mm można kupić w bardzo przystępnej cenie a zagwarantują one wyśmienitą jakość zdjęć a przede wszystkim mają genialne światło.

Dlaczego Pełna Klatka? Uwierz mi, że w życiu większości fotografów nadchodzi moment, w którym nadchodzi moment zakupu pełnoklatkowej matrycy. To właśnie z nich można wycisnąć najwięcej dlatego tak wiele osób dąży do ich zakupu.


Jak ustawić program LR by zdjęcia eksportowane były ostre jak na panelu develop?

Widziałem Twoje komentarze również na blogu. W moim przypadku nie spotkałem się z taką sytuacją. Jedyną rzeczą, która przychodzi mi na ten moment do głowy to źle skonfigurowana zakładka “export” w lightroomie. Sprawdź czy nie masz włączonej opcji ze zmianą jakości zdjęć lub ich skalowaniem do mniejszego rozmiaru.

Druga kwestia to źle skonfigurowana przeglądarka zdjęć w systemie operacyjnym. Sprawdź jak zdjęcia wyglądają na innych komputerach.


Co sądzisz o nikon d600, mam obecnie sony a58 i chciałbym coś lepszego. Jak myślisz jest to dobre rozwiązanie ? Jeśli tak, to jaki obiektyw do tego i na co uważać przy zakupie?

Nikon D600 to pełna klatka. To wyśmienity sprzęt do fotograficznego rozwoju i nauki bardziej zaawansowanych technik. Pozwoli Ci na osiągnięcie świetnej jakości zdjęć i pozwoli na fotografowanie w gorszych warunkach oświetleniowych.

Przy zakupie zwróć uwagę przede wszystkim na przebieg aparatu. Nie brałbym egzemplarza, który ma powyżej 50k wykonanych zdjęć. Stan wizualny jest nie mniej ważny, jeżeli jest on bardzo dobry to już wiesz, że ktoś dbał o sprzęt i nim nie rzucał. Sprawdź też matrycę, zrób zdjęcie białego tła na dużej przysłonie z natywną czułością ISO. Jeżeli będą zabrudzenia i paprochy to jest to argument do negocjacji ceny.

Inną sprawą są martwe piksele. Zrób ujęcie z zaślepką na obiektywie i na przybliżeniu przeglądnij obraz. Jeżeli znajdziesz kolorowe plamki to znaczy, że matryca jest w gorszym stanie.

Najlepiej kupować od sprzedawcy, którego wiarygodność można bez problemu sprawdzić, np. poprzez jego stronę internetową.


Jak ustawić aparat, jaki używać tryb pomiaru aby zwiekszyć skuteczność autofocusa przy robieniu zdjęć ruchomym obiektom np. dziecku lub zwierzęciu? Czy stosujesz jakieś triki? Zdjęcia seryjne? Tryb ciągły af?

Przy tego typu fotografii, stosuję tryb ciągłego Autofocusa, pomaga on wyczekać moment i wykonać zdjęcie z perfekcyjną ostrością w wybranym momencie. W Canonie używam trybu Al Servo.

Poza tym, najczęściej korzystam tylko z jednego punktu ostrości, pozwala on skupić się autofocusowi tylko na tym elemencie, którego wyostrzenie mnie interesuje. W przypadku zastosowania wszystkich punktów, aparat może wariować i ostrzyć w losowe miejsca.


Ostatnio strzeliłem sobie panoramę Warszawy z kopca Powstania Warszawskiego, wyszło nieźle, natomiast mam wrażenie, że dynamika na zdjęciu jest nieco zaburzona (podświetlony pałac wyszedł prawie biały, reszta, głównie niebo nieco ciemne), pytanie, czy najlepszym rozwiązaniem w takim wypadku jest złożenie HDRa?

Drugie pytanie wiąże się z filtrami ND. Chodzi mi o sposób, aby w mocnym świetle, wykorzystać niską przesłonę, wiadomo, że mogę użyć bardzo krótkich czasów, ale czy to jest okej? Dodatkowo wydaje mi się, że z filtrem ND mógłbym się pokusić o ciekawe ujęcia z długimi czasami naświetlania (np mocno rozmyta woda w strumyku).

Jeżeli scena jest mocno kontrastowa to masz dwa rozwiązanie: pierwsze, wspomniane przez Ciebie – złożenie HDR-a lub poczekanie na łagodne światło, np. pochmurny dzień lub złota godzina.

Nie musisz martwić się bardzo krótkim czasem naświetlania podczas fotografowania ludzi. Nie wpływa on w żaden sposób negatywnie na zdjęcie. Jeżeli natomiast, chcesz wykorzystać krótkie czasy naświetlania wraz z małymi przysłonami to filtr ND będzie idealnym rozwiązaniem. Nie kupuj jednak najtańszych produktów, lepiej dołożyć parę złoty i zainwestować w solidny filtr, który nie zepsuje jakości fotografii.


Załóżmy że nagrywam pewien jasny kadr, może być to niebo i chcę zrobić płynne przejście z nieba na ulicę ale podczas tego przejścia widać ”skoki” ekspozycji i jest to bardzo nieestetyczne, próbowałem też na trybie manualnym to skorygować, ale wtedy np ulica była za ciemna w stosunku do nieba, jest jakiś sposób na to?

W takich sytuacjach, najlepiej skorzystać z trybu półautomatycznego. Wówczas aparat sam zmieni ekspozycję sceny i z automatu zrobi to łagodniej niż my, manualnie podczas zmiany parametrów. Jednak niektóre aparaty robią to właśnie tak jak opisałeś powyżej. 
Możesz też skorzystać z regulowanego filtra ND, którego przyciemnienie kontrolujesz za pomocą kręcenia jego pierścieniem.


Byliśmy na jakiejś wycieczce ze znajomymi, porobiliśmy trochę zdjęć i po powrocie, wiadomo: ” wyślij trochę fotek”.
Gdzie najlepiej wrzucać zdjęcia, tak żeby móc podsyłać link znajomym. Ważne żeby nie traciły na jakości, tak jak w przypadku Facebooka.

Przede wszystkim polecam różnego rodzaju wirtualne dyski, które umożliwiają prezentację plików w pełnej rozdzielczości. Osobiście korzystam z dwóch rozwiązań, jest to Google Drive oraz Dropbox. Oba mają rozbudowane darmowe opcje, które do większości potrzeb w zupełności wystarczą.

Rozwiązania te mają wiele zalet ponieważ w środku można tworzyć foldery, albumy i udostępniać linki do wybranych osób.


Burze oraz chmury burzowe to dosyć ciekawy dla mnie temat. Obserwuje i staram się robić trochę zdjęć tego zjawiska. Co trzeba wiedzieć lub mieć ze sobą żeby móc zrobić efektowne zdjęcia? Czy sam długi czas naświetlania wystarczy? A pozostając przy temacie burz. Jak dobrze zabezpieczyć sprzęt podczas pracy w takich warunkach? 

Konieczny jest jeszcze rzecz jasna statyw, ale o tym z pewnością wiesz skoro korzystasz z długiego czasu.
Długi czas naświetlania to podstawa w tym temacie fotografii. Pozwala zarejestrować błyskawice (które występują w odstępach czasowych) na jednej fotografii a takie zdjęcia są zazwyczaj najbardziej efektowne. Bywa tak, że brakuje tego czasu naświetlania ponieważ burze niejednokrotnie występują w ciagu dnia. Wówczas rozwiązaniem będzie dobry filtr ND.

Nie polecam fotografowania w trakcie ulewy. Jednak jeżeli chcesz zabezpieczyć deszcz przed małym deszczykiem to możesz wykonać to następująco:

  • znajdź grubszą reklamówkę,
  • wytnij miejsce na obiektyw,
  • załóż całość na obiektyw,
  • zabezpiecz reklamówkę gumką,
  • gotowe!

Nadeszły już upalne dni, a wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Mam następujące pytanie. Jak radzić sobie z palącym słońcem aby zdjęcie lepiej wyglądało, oraz jak później obrobić takie zdjęcie? Przecież w takich warunkach też są chwile warte uwiecznienia.

Podstawowa porada to szukanie cienia. W zacienionych miejscach fotografie wyglądać będą o niebo lepiej niż te wykonane w ostrym słońcu.

Jeżeli jednak jesteś zmuszony do fotografowania o godzinie 12:00 w perfekcyjnie nasłonecznionym miejscu to postaraj się wykonać zdjęcie w taki sposób aby osoba miała skierowaną twarz w kierunku słońca oraz lekko podniesioną głowę do góry. Nie mniej jednak, mocne cienie mogą być mocno widoczne. Wówczas spróbuj w obróbce wyciągnąć trochę szczegółów z tych miejsc. W Lightroomie i Camera Raw możesz to zrobić za pomocą suwaka Shadows.


Mam pytanie odnośnie sesji portretowej. Chcemy doświetlić modela/modelkę blendą a nie mamy asystenta pod ręką i jesteśmy sam na sam z osobą fotografowaną. A zamiarem jest doświetlenie całej sylwetki. Co możesz doradzić w tej sytuacji? Jak kontrolować światło i jednocześnie aparat? I czy są metody, które mogą się sprawdzić w tej sytuacji?

Znam dwa sposoby na radzenie sobie w tej sytuacji. Jeden z nich to klasyczne mocowanie blendy na statywie z uchwytem do ich trzymania. Jednak największą wadą takiego rozwiązania jest fakt, że jeżeli zamontujemy tam dużą blendę to zadziała ona na zasadzie żagla i ciężko będzie jakkolwiek dociążyć taki zestaw żeby nie odleciał w nieznane. Takie rozwiązanie natomiast sprawdzi się idealnie w studio lub w całkowicie bezwietrznych warunkach.

Drugi sposób to już gimnastykowanie się z blendą. Osobiście stosuję dwa rozwiązania. W pierwszym z nich trzymam blendę opartą o moje barki, za głową i manewruję nią tak żeby uzyskać idealne oświetlenie.

Inną metodą, z której również często korzystam to trzymanie blendy w lewej ręce, tak jakby przytulając ją do siebie.

Oba nie są łatwe jednak tak czy inaczej, warto się trochę pomęczyć dla znacznie lepszych efektów.

Polecam również mój artykuł, w którym mówię jaką blendę wybrać i jak z nich umiejętnie korzystać. Kliknij tutaj żeby go przeczytać.