fbpx

Wielu pasjonatów fotografii nie czuje potrzeby inwestycji w oprogramowanie do edycji fotografii, dlatego niektórzy zadają pytanie o darmowe programy do obróbki zdjęć. Oczywiście w sieci można znaleźć wiele produktów, jednak mnóstwo z nich nie nadaje się praktycznie do niczego. Dlatego, poniżej przedstawiam listę przyzwoitych narzędzi, z której każdy pasjonat znajdzie coś dla siebie.


Tworząc zestawienie, przeszukałem różne zakątki internetu ale również poprosiłem o pomoc członków naszej blogowej Tajnej Grupy. Oczywiście jesteście niezawodni! Z tego miejsca, wszystkim serdecznie dziękuję za pomoc.

DARMOWE PROGRAMY DO OBRÓBKI ZDJĘĆ
WPROWADZENIE

Przy każdym narzędziu wspominam o:

  • obsługiwanych systemach,
  • możliwości edycji plików RAW,
  • wersji językowej,
  • cechach oprogramowania,
  • licencji,
  • stronie producenta.

Zestawienie będzie co jakiś czas aktualizowane o nowe, ciekawe pozycje. Jeżeli znasz oprogramowanie, które powinno znaleźć się w tym zestawieniu, daj proszę o nim znać w komentarzach pod tym artykułem.


DARMOWE PROGRAMY DO OBRÓBKI ZDJĘĆ
SPIS TREŚCI

  1. Raw Therapee
  2. Photoscape X
  3. Gimp
  4. Fotor
  5. Google Nik Collection
  6. Paint.NET
  7. Photos Pos Pro
  8. PhotoPlusStarter Edition 3.0
  9. FastStone Image Viewer
  10. Darktable

Zestawienie będzie co jakiś czas aktualizowane o nowe, ciekawe pozycje. Jeżeli znasz oprogramowanie, które powinno znaleźć się w tym zestawieniu, daj proszę o nim znać w komentarzach pod tym artykułem.


Raw Therapee

System: Windows Vista, 7, 8, 10 ; Mac OS X 10.8 i nowsze 64-bit, Linux
Wersja językowa: polska
Licencja: freeware
Edycja RAW: TAK
Strona producenta: http://rawtherapee.com

Opis: 

Oprogramowanie otwartoźródłowe.

To jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy, darmowy program do zaawansowanej obróbki zdjęć. Jego wielką zaletą jest przede wszystkim obsługa plików RAW oraz mnóstwo zaawansowanych funkcji, które można porównać do tych, które oferuje Lightroom.

Bez problemu wywołamy pliki RAW, zmienimy ekspozycję, tonację za pomocą krzywych czy “ściągniemy” przepalenia.
Umożliwia przetwarzanie obrazów w 16 bit-ach a zapis plików do formatu JPG – 8 bit, PNG – 8 i 16 bit i TIF – 8 i 16 bit.

Podkreślić należy nie tylko mnogość funkcji ale również bardzo przyjemny ciemny wygląd, który sprawia, że praca z programem jest jeszcze przyjemniejsza.

Zrzuty ekranu: 


Photoscape X

System: Windows 10, Mac OS X 10.8 i nowsze
Wersja językowa: angielska
Licencja: komercyjna (nielimitowany darmowy trial)
Edycja RAW: TAK
Strona producenta: http://x.photoscape.org

Opis: 

Stosunkowo uniwersalny program, który pozwala nie tylko na edycję fotografii ale również ich przeglądanie, wykonywanie GIF-ów czy łączenie kilku zdjęć. Nie jest to narzędzie tak rozbudowane jak wspomniany wcześniej program, jednak podstawowe korekty typu jasność, kontrast, nasycenie, wyostrzenie czy rozmycie nie będzie stanowiło problemu.

Zaletą dla wielu osób będzie również zakładka z gotowymi filtrami, które to można nałożyć na swoje fotografie imitując np. stare aparaty. Gdyby tego było mało, to bez problemu do stworzonego obrazu można dodać ramki, napisy czy inne ozdobniki. Jednak takie efekty to już przeżytek.

Pozwala również na wywoływanie plików RAW.

Zrzuty ekranu: 


Gimp

System: Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10, Mac OS X, Linux
Wersja językowa: polska
Licencja: GNU
Edycja RAW: NIE
Strona producenta: https://www.gimp.org

Opis: 

Oprogramowanie otwartoźródłowe.

To zdecydowanie najbardziej rozbudowane narzędzie pod względem edycji graficznej fotografii. Gimp jest bardzo zbliżony do Photoshopa, znajdziemy w nim wiele podobnych i równie dobrze działających funkcji, które można kreatywnie wykorzystać w postprocesie.

Bez problemu dokonamy oczywiście edycji kolorystycznej, tonalnej czy usuniemy niepożądane elementy z kadru. Lista opcji jest praktycznie nieskończona.

Na wielkie wyróżnienie zasługuje przede wszystkim możliwość pracy na warstwach, co jest bardzo cenione wśród fotografów i grafików. Sporym minusem jest natomiast brak możliwości wywołania plików RAW.

Zrzuty ekranu: 


Fotor

System: Windows XP / Vista / 7 / 8 / 8 (Modern UI) / 10, Android, iOS
Wersja językowa: angielska
Licencja: bezpłatna
Edycja RAW: NIE
Strona producenta: http://www.fotor.com

Opis: 

To bardzo łatwy w obsłudze program, który przede wszystkim opiera się na gotowych efektach, które możemy nakładać na fotografie. Są to oczywiście gotowe filtry, efekty czy ramki, które za pomocą kilku kliknięć możemy również edytować i dopasować do konkretnej fotografii. Nie zabrakło również podstawowych funkcji, za pomocą których bez problemu przekadrujemy zdjęcie, poprawimy ekspozycję, dodamy kontrast czy zmienimy nasycenie.

Aplikacja jeszcze jakiś czas temu była dostępna tylko na urządzenia mobline, jednak producent postanowił przenieść ją również na Windowsa.

Niestety zabrakło możliwości obsługi plików RAW jednak jest to narzędzie dedykowane dla mniej zaawansowanych użytkowników, więc taka polityka jest jak najbardziej zrozumiała.

Zrzuty ekranu: 


Google Nik Collection

System: Windows, MacOS X
Wersja językowa: polska
Licencja: bezpłatna, z wyłączeniem zastosowań komercyjnych
Edycja RAW: w wersji bez Adobe Photoshop lub Adobe Lightroom NIE
Strona producenta: https://www.google.com/nikcollection/

Opis: 

Do niedawna płatne i stosunkowo drogie oprogramowanie do edycji zdjęć. Jego mnogość funkcji sprawiała, że wiele osób inwestowało w ten program ponieważ za jego pomocą można było osiągać niesamowite rezultaty. Teraz narzędzie to jest dostępne całkowicie ZA DARMO! Google nas rozpieściło ponieważ tak rozbudowane i dopracowane oprogramowanie możemy pobrać za pomocą kilku kliknięć.

Pozwala na zastosowanie rozmaitych efektów, które w różnoraki sposób wpływają na zdjęcie. Najważniejsze jest jednak to, że zastosowanie danego filtra, możemy dowolnie edytować a nawet stosować niektóre efekty tylko miejscowo.

Program obejmuje kilka modułów, producent opisuje je następująco:

  • Analog Efex Pro – Nadawaj obrazom wygląd charakterystyczny dla starodawnych aparatów, klisz i soczewek.
  • Color Efex Pro – Kompleksowy zestaw filtrów do korekcji kolorów, retuszu i uzyskiwania niezwykłych efektów.
  • Silver Efex Pro – Opanuj sztukę robienia zdjęć w czerni i bieli, korzystając z opcji przypominających pracę w ciemni fotograficznej.
  • HDR Efex Pro – Od naturalnego wyglądu do artystycznej formy – poznaj wszystkie możliwości techniki HDR.
  • Sharpener Pro – Wydobądź ukryte szczegóły dzięki profesjonalnemu narzędziu do wyostrzania obrazu.
  • Dfine – Popraw jakość zdjęć dzięki redukcji szumów dostosowanej do Twojego aparatu.

Program jest przede wszystkim dedykowany jako dodatek do programów Adobe Lightroom i Adobe Photoshop jednak bez problemu można go również uruchomić bez konieczności instalowania oprogramowania od Adobe.

 

Zrzuty ekranu: 


Paint.NET

System: Windows 7 / 8 / 10
Wersja językowa: polska
Licencja: GNU GPL
Edycja RAW: NIE
Strona producenta: https://www.getpaint.net

Opis: 

W pierwszym momencie przypomina klasycznego Painta jednak możliwości tego programu są znacznie bardziej zaawansowane i rozbudowane. Przede wszystkim umożliwia pracę na warstwach oraz ma bardzo łatwy i intuicyjny interfejs.

Oczywiście, jak na czasy Instagrama przystało, pozwala na nakładanie przeróżnych filtrów i efektów, które odmieniają zdjęcia za pomocą kilku kliknięć.

Podsumowując, to taki Paint tylko, że mocno poszerzony.

Zrzuty ekranu: 


Photos Pos Pro

System: Windows XP/Vista/7/8/10
Wersja językowa: angielska
Licencja: bezpłatna
Edycja RAW: NIE
Strona producenta: http://www.photopos.com/

Opis: 

Odnajdziemy w nim wiele ciekawych funkcji. Oprócz tych podstawowych, na uwagę zasługuje przede wszystkim możliwość pracy na warstwach jak i ich maskowanie co znacząco ułatwia i usprawnia pracę nad zdjęciem.

Dostępny jest również szereg opcji takich jak: pędzle, filtry, gotowe efekty, ramki czy kolarze.

Temu programowi zdecydowanie bliżej do narzędzia graficznego niż klasycznego edytora fotografii.

Zrzuty ekranu:


PhotoPlusStarter Edition 3.0

System: Windows XP/Vista/7/8
Wersja językowa: angielska
Licencja: bezpłatna
Edycja RAW: NIE
Strona producenta: http://www.serif.com

Opis: 

Przede wszystkim należy wspomnieć o tym, że pobranie programu wymaga wcześniejszej rejestracji na stronie producenta. Jednak później samo pobranie i instalacja nie powinna sprawić kłopotu.

W programie do dyspozycji otrzymujemy szereg opcji. Jak już zdążyliśmy się przyzwyczaić do standardów tego rynku, są to: gotowe efekty, filtry czy obsługa warstw. Ważnym elementem jest możliwość rozbudowy programu o dodatkowe wtyczki, które wzbogacą program o dodatkowe funkcje.

Zrzuty ekranu: 


FastStone Image Viewer

System: Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10
Wersja językowa: polska
Licencja: bezpłatna
Edycja RAW: TAK
Strona producenta: http://www.faststone.org/

Opis: 

Przede wszystkim to zaawansowana przeglądarka zdjęć. Obsługuje mnóstwo formatów: JPEG, JPEG2000, GIF, BMP, PNG, PSD, PCX, TIFF, WMF, ICO, CUR, TGA, EMF, PXM, EPS, WBMP, CRW, CR2, NEF, PEF, RAF, MRW, ORF, SRF, RW2 oraz DNG.

Oprócz tego daje możliwość zmiany rozmiaru zdjęcia, jego formatu czy kadru. Dodatkowo bez problemu można odszumić fotografię, wyostrzyć czy zmienić jej kolorystykę. Jednak są to podstawowe narzędzia, którymi osiągnięcie spektakularnych rezultatów nie będzie możliwe.

Warto dodać, że twórcy programu wprowadzili również możliwość miejscowej korekty za pomocą klonowania lub popularnego w Photoshopie “Healing Brush”. Bez problemu dodamy również znak wodny, a co najważniejsze, można to zrobić seryjnie, bez potrzeby każdorazowego klikania w dane zdjęcie.

Zrzuty ekranu: 


Darktable

System: macOS 10.7 i nowsze, Linux
Wersja językowa: polska
Licencja: bezpłatna
Edycja RAW: TAK
Strona producenta: http://www.darktable.org

Opis: 

Oprogramowanie otwartoźródłowe.

Jednak Ci, którzy korzystają z produktów firmy Apple będą zachwyceni ponieważ program jest bardzo rozbudowany i zaawansowany. Przede wszystkim współpracuje doskonale z plikami RAW a co za tym idzie, pozwala również na ich dowolną edycję za pomocą różnych narzędzi.

Jak wspomina producent, program przeznaczony jest dla osób, które pracują na setkach zdjęć. Umożliwia on ich zaawansowaną selekcję oraz katalogowanie przez co pliki są po prostu dokładnie uporządkowane.

Na duży plus zasługuje bardzo ładny interfejs.

Zrzuty ekranu: 


JAKI DARMOWY PROGRAM
DO OBRÓBKI ZDJĘĆ WYBRAŁBY?

Jak większość z Was wie, na codzień, pracuję na produktach od Adobe. Moim podstawowym narzędziem jest Lightroom oraz Photoshop. Dlatego na łamach bloga najwięcej materiałów z obróbki zdjęć jest oparta na Lightroomie.

Sprawdź dział:

Obróbka zdjęć Lightroom

Gdybym miał jednak wybrać coś z darmowych narzędzi to bez problemu znalazłbym coś dla siebie. Najbardziej przemawia do mnie program Raw Therapee, którego traktowałbym jak odpowiednik Lightrooma. Ma on większość potrzebnych funkcji oraz współpracuje z plikami RAW.

Jak się domyślacie, na tym nie mogę poprzestać, ponieważ do codziennej pracy niezbędny jest również program typowo graficzny. Bezkonkurencyjny w tym segmencie jest oczywiście GIMP, który pełniłby u mnie funkcje Photoshopa.

Ostatnim elementem mojego darmowego zestawu byłoby narzędzie, z którego tak czy inaczej korzystam. Mowa tutaj oczywiście o zestawie Google Nik Collection, który stosuję do uzyskania różnych konkretnych efektów.

Do podstawowych zadań taki pakiet jest w zupełności wystarczający.

PODSUMOWANIE

Jak widzimy, na rynku jest wiele dostępnych opcji, całkowicie darmowych i całkiem nieźle rozbudowanych. Twórcy starają się tworzyć dobre produkty, które będą użyteczne dla maksymalnej grupy użytkowników. Jednak jak na każdym rynku, są firmy, które zdecydowanie wiodą prym.

Według mnie są to te programy do obróbki, które wymieniłem w poprzednim punkcie i z tego co wiem, nie tylko ja podjąłbym taką właśnie decyzję.

Jestem przekonany, że jeżeli tylko nie chcecie wydawać pieniędzy na płatne rozwiązania, to bez problemu w powyższym zestawieniu znajdziecie produkty, który przypadną Wam do gustu.

PS: Z pewnością w artykule nie znalazły się wszystkie ciekawe darmowe programy. Z powodzeniem możecie dodawać swoje propozycje w komentarzach. Poza tym, dajcie znać z czego Wy korzystacie 🙂