fbpx

Jacek Woźniak rzucił mi fotograficzne wyzwanie, w którym obaj mamy wykonać portret do 20zł. Jako, że uwielbiam eksperymentować i majsterkować z miłą chęcią podniosłem rękawicę. Wymyśliłem, że z lampek LED zrobię prostego Ring Lighta i przy jego pomocy zrealizuję całą sesję zdjęciową. Co z tego wyszło? 


Ano zdjęcia, z których jestem niesamowicie zadowolony! Mało tego, efekt nawet przerósł moje oczekiwania. Początkowo, myślałem nawet, że będzie on świecił za słabo i z całej sesji nic nie wyjdzie. Całe szczęście nocą nie było tak źle i z powodzeniem mogłem fotografować.

W tym samym czasie również Jacek opublikował swój film. Na końcu mojego materiału będzie odnośnik do jego pomysłu.

Teraz nie pozostaje mi nic innego jak zaprosić na oglądanie. Zaparzcie kawkę/herbatkę i ruszamy w miasto nocą robić zdjęcia! 🙂

Bezpośredni link do filmu:

Chcesz wiedzieć o wszystkich filmach? Subskrybuj kanał YT:

Sprawdźcie film Jacka: https://youtu.be/91PNyBMntbU
Oraz jego kanał: https://www.youtube.com/user/JacekWPhoto

ZDJĘCIA Z SESJI

 

Transkrypt odcinka

W tym odcinku podejmuję wyzwanie od Jacka Woźniaka na wykonanie portretu do 20zł. Kwoto niby niewielka ale pomysłów było sporo. Co z tego wyszło i co wymyśliłem? Sami sprawdźcie, zaczynamy!

Jakiś czas temu odezwał się do mnie Jacek Woźniak, który również prowadzi swój kanał na YouTube. Możecie go znaleźć tutaj lub w opisie tego filmu.

Zaproponował żebyśmy zrobili portret do 20zł i w tym samym czasie pokazali swoje efekty w swoich filmach. W fotograficznym eksperymentowaniu i majsterkowaniu mam spore doświadczenie, w końcu od dłuższego czasu prowadzę na blogu serię pomysły na kreatywne zdjęcia i co za tym idzie, bardzo chętnie przystałem na propozycję Jacka. Dzisiaj przyszedł moment publikacji odcinków na naszych kanałach. Link do filmu Jacka pojawi się na końcu tego materiału. Przejdźmy teraz do mojego pomysłu.

Niedawno pokazywałem Wam jak wykonałem sesję zdjęciową z wykorzystaniem lampek LED, które kupiłem w Chinach za całe 4$. Postanowiłem wykorzystać je do tego wyzwania jednak już w całkowicie innym stylu. Najpierw powiem Wam w kilku słowach co to za lampki.

Mają one barwę białą ciepłą i długość 10m, do tego są stosunkowo mocne. Co ważne, zasilane opiera się na trzech bateriach AA dzięki czemu możemy je zabrać ze sobą w plener.

Wymyśliłem, że stworzę z nich prosty ale efektywny Ring Light, który posłuży za główne światło na sesji zdjęciowej.

Jednak co to jest Ring Light?
Pewnie większość z Was wie, ale dla tych niewtajemniczonych, już tłumaczę. To okrągłe źródło światło, które równomiernie oświetla osobę fotografowaną. Dzięki rozmieszczeniu światła w około, eliminuje on cienie oraz przede wszystkim, tworzy charakterystyczny, okrągły blik w oczach co wygląda fenomenalnie. Są różne odmiany Ring Lightów, można je zrobić z ledów, żarówek czy innych źródeł światła, które można rozmieścić na okręgu.

Teraz przejdźmy do wykonania mojej samoróbki:

  • Zacząłem od wycięcia z kartonu okręgu, który będzie szkieletem całej konstrukcji,
  • Następnie okleiłem go folią z koca termicznego, którą miałem już w domu, z powodzeniem można wykorzystać również folię aluminiową,
  • Później zacząłem układanie lampek na okręgu, co jakiś czas przyklejałem je taśmą klejącą,
  • I na dobrą sprawę, Ring Light jest już gotowy.

Po kilku domowych testach martwiłem się, że świeci on zdecydowanie za słabo. Całe szczęście w nocy wyglądało to już nieporównywalnie lepiej. Jednak mimo wszystko, ISO w granicach 2000 i niska przysłona są niezbędne, ale o tym powiem później.

 

Miejsce na zdjęcia

Teraz przyszedł czas na zaplanowanie głównej sesji. Nie chciałem wykonywać zdjęć studyjnych bo takich w sieci jest bez liku. Chciałem stworzyć klimat, który wkomponuje się w tego typu oświetlenie. Przede wszystkim zależało mi na ciekawym świetle zastanym, które będzie stanowiło efektowne tło do zdjęć.

Stwierdziłem, że najlepszym rozwiązaniem będą światła miasta, które stworzą ładny bokeh. Mieszkam blisko Rzeszowa, który jest bardzo ładnie oświetlony, nie było więc problemu ze znalezieniem odpowiedniego miejsca na fotografowanie.

Wybrałem Kładkę dla pieszych, która podświetlona jest ledami, dzięki temu, nocą wygląda niesamowicie a całość idealnie pasuje do koncepcji sesji.

Na miejscu ustawiliśmy się w taki sposób aby jak najwięcej kładki było widoczne w tle. Dzięki czemu w tle pojawił się dokładnie taki bokeh, jaki zaplanowałem.

 

Sprzęt na zdjęcia

Wziąłem ze sobą tylko to co niezbędne. Nie lubię tachać plecaka ze sprzętem, którego i tak nie planuję używać. Od razu założyłem, że będę fotografował z użyciem stałek. W tej sesji wykorzystałem Canona 50mm f/1.4 oraz 85mm f/1.8.

Stałki gwarantują możliwość zastosowania niskiej przysłony co w tej sesji było niezbędne.

Obiektywy podpinałem do Canona 5D Mark III.

 

Sesja

Przyszedł czas na pierwsze zdjęcia. Przede wszystkim ustawiliśmy się w takim miejscu aby jak najmniej światła zastanego było na twarzy modelki. Dzięki temu Ring Light stanowił oświetlenie dominujące.

Fotografowałem w taki sposób, że w jednej ręce trzymałem aparat a w drugiej Ring Light. Nie mogłem jednak odchodzić za daleko z racji tego, że wówczas nie oświetliłbym modelki oraz blik w oczach były zdecydowanie za mały.

Dlatego jeżeli chciałem wykonać szerszy kadr, stosowałem obiektyw 50mm a do bliższych portretów 85-tke.

Podczas fotografowania staraliśmy się kombinować i przesuwać względem tła. Dzięki temu fotografie są znacznie bardziej urozmaicone.

 

Parametry ekspozycji

Ustawienia, które użyłem to absolutnie nic wyszukanego. Zacząłem od ustawienia niskiego czasu, ale takiego, który zapewniał mi nieporuszone zdjęcia. W tym przypadku wynosił on 1/160s.

Następnie ustawiłem przysłonę na f/2 żeby na matryce dostało się jak najwięcej światła oraz żeby rozmyć tło i stworzyć bokeh.

Do tak dobranych parametrów ustawiłem czułość ISO tak aby ekspozycja była poprawna. W tej sesji oscylowała ona w granicach 1600-2000.

 

Obróbka

Główny efekt kolorystyczny osiągnąłem za pomocą mojego presetu. Najważniejsze jednak jest odpowiednie dobranie balansu bieli, tak aby skóra wyglądała naturalnie.

W tym przypadku sporo również manewrowałem suwakami od kolorów. Zmieniałem ich odcień, nasycenie oraz jasność. Jak używać tej sekcji, tłumaczyłem w jednym z odcinków, możecie znaleźć go tutaj.

Później dokonałem drobnego retuszu w Photoshopie i zdjęcia były gotowe.

Teraz sami zobaczcie jakie efekty osiągnąłem fotografując tak prostym Ring Lightem, którego wykonanie zajęło mi kilkanaście minut.

Podsumowanie I

Jak sami widzicie po efektach, Ring dał radę i z jego pomocą powstały fotografie, z których jestem na prawdę bardzo zadowolony. Podstawą było tutaj nie tylko samo skonstruowanie tego ustrojstwa ale również miejsce do zdjęć, które perfekcyjnie pasowało do koncepcji sesji.

Fotografia to taka dziedzina, w której na prawdę wiele rzeczy można zrobić prostymi metodami. Wymaga to odrobinę kreatywności ale wystarczy dobrze obserwować otoczenie i dostrzegać różne możliwości. W końcu światło można modyfikować na miliony sposobów. Nie wspominając już niemal o dowolnym kreowaniu fotografowanej sceny.

Jeżeli chcecie poznać inne sposoby, na kreatywne zdjęcia to zapraszam na bloga. Tutaj macie linka do działu, w którym pokazuję różne pomysły na fotografowanie.

Podsumowanie II 

Zmierzając do końca, wszystkie nowe osoby zachęcam do subskrybcji kanału i kliknięcie dzwoneczka obok a jeżeli podobał Wam się ten odcinek, nie zapomnijcie zostawić kciuka w górę.

Teraz zapraszam na film u Jacka. Zobaczcie co on ciekawego wymyślił i zostawcie mu serdeczną łapkę w górę 🙂

I to by było wszystko w tym odcinku. Dzięki za uwagę i do następnego razu. Cześć!