11Sie

Jak uczyć się fotografii samemu?

Zdecydowana większość osób zajmuje się fotografią tylko i wyłącznie hobbystycznie. Nie każdy jest w stanie poświęcić na jej naukę określoną, często nie małą sumę pieniędzy na szkolenia z zakresu fotografii czy poświęcić znaczną część życia na zdobycie wykształcenia z tego zakresu. Dlatego postanowiłem napisać artykuł, w którym przedstawię Wam 10 sposobów na naukę fotografii samemu. Jestem przekonany, że jeżeli wykorzystacie poniższe rady (lub już wykorzystujecie) to Wasz rozwój fotograficzny będzie posuwał się cały czas do przodu. 


Jak robić dobre zdjęcia?

PODSTAWY FOTOGRAFII

WERSJA WIDEO:

1. Zapoznaj się ze swoim sprzętem

To absolutne minimum. Wydajesz na sprzęt X zł a później wykorzystujesz go w 1/10 bo nie zapoznałeś się się z urządzeniem i nie wykorzystujesz jego pełnych możliwości. Najlepiej zacząć od przeczytania instrukcji obsługi z aparatem w ręce, jednocześnie wszystko co pisze sprawdzając w praktyce. W aparatach bardziej zaawansowanych, tych które posiadają tryb manualny można samemu ustawić wszystkie parametry. Wówczas, zazwyczaj w instrukcji wyjaśnione są pojęcia typu przysłona, czas naświetlania czy czułość ISO.

2. Naucz się podstaw

Jeżeli chcesz żeby Twój fotograficzny rozwój nie skończył się na przeczytaniu instrukcji to naucz się również fotograficznych podstaw. Dowiedz się jak poprawnie komponować zdjęcia. Jak wykorzystywać różne parametry do osiągania rozmaitych efektów.
Poczytaj również o tym jak obrabiać zdjęcia.

3. Przestrzegaj zasad

Niektórzy początkujący amatorzy fotografii twierdzą, że fotografia to coś w czym zasad nie trzeba przestrzegać. W końcu to ich twórczość. Cytując klasyka, nic bardziej mylnego. To najgorsze możliwe podejście. Tłumaczenie, że zasady w fotografii są niepotrzebne jest tylko i wyłącznie usprawiedliwieniem lenistwa- niczym innym.

Po to mądrzy ludzie wymyślili zasady żeby innym było łatwiej i po to żeby następni nie musieli wymyślać koła na nowo. Łamać zasady można w zdecydowanie dalszym etapie fotografowania ale tylko wówczas gdy łamie się je świadomie w celu osiągnięcia konkretnych efektów. 

4. Oglądaj sporo dobrych zdjęć

Z doświadczenie wiem, że to jedna z najlepszych nauk fotografii. Przynajmniej w moim przypadku sprawdza się wyśmienicie i z tego co wiem u moich znajomych z branży również. Jeżeli zaczniesz oglądać dobre zdjęcia to zaczniesz je chłonąć do siebie. Będziesz wiedział jak wygląda dobre zdjęcie i do takich właśnie efektów będziesz dążył. Na początku porównywanie zdjęć z najlepszymi może być odrobinę de motywujące. Jednak trzeba mieć świadomość, że dąży się do światowego poziomu.

Bardzo dobrze sprawdza się również analiza dobrych zdjęć pod kątem wykonania. Polecam wybrać sobie kilka ulubionych fotografii innych fotografów i rozłożyć je na czynniki pierwsze. Następnie, wyciągnięte wnioski przełożyć na własne zdjęcia.

5. Rób zdjęcia jak najczęściej; trening czyni mistrza

Jak już poznasz fotograficzne zasady i będziesz wiedział jak wykorzystać swój sprzęt, przyjdzie czas na robienie zdjęć. Ale nie takie od święta, u cioci na imieninach tylko jak najczęściej jest to możliwe. Im więcej czasu poświęcisz na trening i wykorzystywanie umiejętności w praktyce tym więcej się nauczysz.

Po zakończeniu każdej sesji przychodzi czas na analizę zdjęć i wybranie tych najlepszych do obróbki. Moment przed obróbką jest najlepszym czasem na wyciągnięcie wniosków co zrobiło się dobrze a co źle. Wszystkie uwagi najlepiej zapisać, po to żeby nie powtarzać błędów przy okazji następnych zdjęć. Oczywiście, wszystkiego co złe nie dostrzeżesz, bo często ciężko jest w sposób obiektywny oceniać swoją twórczość. Jak sobie z tym radzić piszę w punkcie 9.

6. Oglądaj programy o fotografii

W sieci jest mnóstwo darmowych kursów, szkoleń czy programów o fotografii. Wystarczy tylko przeszukać takie olbrzymie medium jakim jest YouTube. Jakiś czas temu na blogu stworzyłem zestawienie moich ulubionych kanałów o fotografii: najlepsze kanały o fotografii na YouTube.
Z tych źródeł uczę się do dzisiaj. Nie ukrywam, że do nauki z tych miejsc pasuje znać chociaż podstawy języka angielskiego, jednak dla chcącego język również nie będzie przeszkodą.

Jest wielu pasjonatów, którzy dzielą się ze światem swoją wiedzą. Warto od nich brać jak najwięcej. Sam tak działałem, dlatego uważam, że to jeden z najlepszych możliwych sposobów na naukę fotografii samemu.

7. Czytaj blogi

W Polsce nie ma za wiele blogów fotograficznych. Jeżeli już są jakieś konkretne to można je policzyć na palcach u jednej ręki. Na pozostałych aktualizacje robione są raz na rok co nie sprzyja rozwojowi.

Warto jednak poszukać w sieci i znaleźć swoje ulubione miejsca, w których można poczytać ciekawe artykuły dotyczące fotografii oraz poznać wskazówki i rady innych fotografów. Na blogach często publikowane jest sporo zdjęć a co za tym idzie możemy uczyć się na ich podstawie bo zazwyczaj fotografowie na blogach opisują również jak zostały one wykonane.

8. Bądź krytyczny wobec siebie; wymagaj od siebie

Jeżeli coś jest do dupy to powiedz to otwarcie. Koniec, kropka. Nie ma żadnego usprawiedliwiania się i innych wymówek.
Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali (Jan Paweł II).
To takie proste, jednak niektórzy wolą upierać się i twierdzić, że ich zdjęcia są cudowne (rodzinie się w końcu bardzo podobają) nawet jeżeli mają świadomość, że tak nie jest. Z takim podejściem ciężko cokolwiek osiągnąć.

Nie ma co płakać nad zepsutymi zdjęciami. Dlatego jeżeli zrobisz ujęcia, które będą kiepskie to wyciągnij z tego wnioski. Wypisz co schrzaniłeś, co należy poprawić a co było dobrze. Taka droga jest w pełni poprawna i da Ci zdecydowanie najwięcej.

9. Publikuj swoje fotografie

Nawet jeżeli twierdzisz, że Twoje zdjęcia są mistrzowskie to rzeczywistość może okazać się całkowicie inna. Ocenienie swoich zdjęć nie należy do łatwych zadań. Poza tym każdy człowiek jest inny i ma odmienne podejście do siebie.

Po to właśnie publikuje się swoje prace w internecie czy pokazuje się zdjęcia wśród znajomych. Znajomi, często nie będą obiektywnym źródłem opinii. Chyba, że mamy na myśli tych związanych w jakimś stopniu z fotografią.

Dobrym pomysłem jest publikacja zdjęć w różnych serwisach fotograficznych i na forach internetowych. Wówczas, jeżeli zrobiłeś na prawdę dobre zdjęcie to może ono wypłynąć i zebrać masę pochwał.

Może okazać się również, że zaleje Cię fala krytyki. Niekiedy bezpodstawnej i wyssanej z palca a w innych przypadkach całkiem słusznej. Dlatego do takich wypowiedzi należy podchodzić z konkretnym podejściem. Opiszę to na swoim przykładzie.

Jeżeli publikuję swoje zdjęcia, to zawsze czytam niemal wszystkie komentarze na ich temat. Jeżeli zostaję za coś skrytykowany to staram się dostrzec w zdjęciu o którym mowa to co pisze autor opinii. Jeżeli ma rację i faktycznie coś jest nie tak to przyjmuję wszystko na klatę. Natomiast jeśli nie zauważam tego o czym pisze autor to najzwyczajniej w świecie nie zaprzątam sobie tym głowy. Wyjątkiem jest jeżeli komentator jest wyraźnie lepszy ode mnie i może dostrzec coś czego ja po prostu nie widzę.

Wyznaję również zasadę, że szczekaczami, którzy są mocni tylko w teorii absolutnie się nie przejmuję. Nie potrzeba mi opinii ludzi, którzy siedzą przed komputerem i szukają okazji żeby dać upust swojej wielkiej wiedzy.

Podsumowując. Ktoś robi dużo lepsze zdjęcia ode mnie i jego fotograficzna wiedza jest znacznie większa od mojej to wyciągam z takich opinii bardzo przydatne lekcje. W innych przypadkach podchodzę do komentarzy bardzo selektywnie.

10. Ucz się od lepszych od siebie

Interesując się fotografią w końcu poznasz koleżanki czy kolegów po fachu. Często będą oni nawet o kilka poziomów wyżej od Ciebie. To wyśmienita okazja do nauki fotografowania. Warto spotkać się z takimi osobami i czerpać od nich ile tylko się da.

Zaproponuj wspólne zdjęcia, pomoc przy sesjach i wspólne pogawędki na temat fotografii. Nie dość, że miło spędzisz czas to nauczysz się czegoś konkretnego.

 

PODSUMOWANIE

Jak widać po powyższych punktach, żeby nauczyć się robić dobre zdjęcia nie koniecznie trzeba kończyć milion kursów i zdobyć wykształcenie wyższe z zakresu fotografii.

Żyjemy w czasach, w których dostęp do informacji i wiedzy jest bardzo łatwy. Wystarczy odrobina chęci a możemy nauczyć się niemal wszystkiego. Takie duże a wręcz nieograniczone możliwości spowodowały rozpowszechnienie się wszechobecnego lenistwa. W końcu wszystko jest podane na tacy. Niestety, bardzo szybko wychodzi kto ma chęci, zapał i determinacje w dążeniu do wyznaczonego celu a kto siedzi bezczynnie oczekując, że wszystko przyjdzie samo.

Przydatne linki do artykułów:

1. Jak zrobić dobry portret? 

2. Najlepsze kanały fotograficzne na YouTube

3. Najlepsze portale fotograficzne

Nie zapomnijcie o komentarzach poniżej. Liczę również na udostępnienia, które sprawią, że artykuł przeczytają osoby, które jeszcze nie znają bloga i nauczą się czegoś konkretnego.
Z góry dziękuję 🙂

Więcej artykułów: Podstawy Fotografii

ABOUT THE AUTHOR

Michał Kula

Cześć!
Przede wszystkim jestem szczęśliwym i pozytywnie nastawionym do życia człowiekiem, który nieustannie dąży do realizacji marzeń i celów.
Nieodłączną częścią mojego życia jest fotografia, którą dzielę się z Tobą na blogu.

 • Pingback: Podstawy fotografii Fotografia dla początkujących | FotoBlysk()

 • Pingback: Jak uczyć się fotografii? Poradnik fotograficzny | FotoBlysk()

 • Ewa

  Bardzo dziękuję za ten artykuł 🙂 Właśnie siadam do czytania instrukcji obsługi jeszcze całkiem świeżego aparatu. A już myślałam, że to moje dziwactwo, bo często zdarzało mi się czytać instrukcje sprzętowe 😉 Nawet jak się wiele wie, to znajdowałam tam ciekawostki, o których często nikt nie pisał 🙂 Na pewno przeczytam niejeden artykuł tutaj, bardzo fajnie podana wiedza, która daje również motywację do popełniania prób i błędów. Pozdrawiam serdecznie!

  • Ewa, bardzo się cieszę, że artykuł był dla Ciebie pomocny. Jestem przekonany, że również pozostałe treści Cię nie zawiodą.

   Pozdrawiam i dziękuję,
   Michał.

 • Alicja Ulanicka

  Bardzo przydatny artykuł z cennymi wskazówkami. 🙂 Fotografia to taka dziedzina, w której człowiek ciągle uczy się czegoś nowego. Wiem to na swoim przykładzie. Wciąż czuję się czymś zaskoczona. Czasami coś oczywistego dociera do mnie dopiero za którymś razem, gdy wypróbuję to w praktyce dlatego uważam, że najważniejsza jest praktyka. Jakby nie patrzeć wymusza inne działania jak np. porównywanie swoich zdjęć z innymi, sprawdzanie nieznanych opcji i ustawień itd. Ważne żeby ciągle się rozwijać i nie spoczywać na laurach.

  • Dokładnie tak jak piszesz Alicja 🙂
   Wiedza teoretyczna jest bezwartościowa jeżeli nie przetestujemy jej w praktyce.
   To tak jakby uczyć się pływać czytając o tym 🙂

 • Pingback: Jak uczyć się fotografii i jak robić dobre zdjęcia? | FotoBlysk()

 • Pingback: Jak robić dobre zdjęcia lustrzanką i nie tylko? | FotoBlysk()

 • Pingback: Jak zrobić dobry portret? Fotografowanie ludzi | FotoBlysk()

 • Pingback: Najlepsze polskie portale fotograficzne | FotoBlysk()

 • Pingback: Jak uczyć się fotografii i jak robić dobre zdjęcia? | Foto Blysk()

 • To prawda, większość zapomina o czytaniu instrukcji obsługi, a w niej zawarta jest niejedna „mądra” ksiązka dotycząca dobrego robienia zdjęć 😉

  • Większość traktuje po prostu instrukcję jak bezużyteczną książeczkę, która jest bo musi być. A powinna to być pierwsza książka o fotografii jaką przeczyta osoba, która kupuje swój pierwszy aparat 🙂

 • Anna Niewiadomska

  Barzo dziękuję za kolejną dawkę fajnych infirmacji…uwielbiam Twój blog i często się posiłkuję uwagami…mam zakładkę fotografia…pakuję do niej wszystko co interesujące i pouczające…ciągle z niej korzystam…również udostępniam znajomym, by sami wyciągali też wnioski…fantastycznie, że są ludzie, którzy się dzielą swoją wiedzą 🙂 pozdrawiam

  • Dziękuję bardzo za Twój komentarz. Takie właśnie słowa napędzają mnie i sprawiają, że kolejne materiały tworzę z jeszcze większym zapałem 🙂

   Pozdrawiam! 🙂

 • Paulina Kimi

  Rady są jak najbardziej przydatne. Ja sama się do nich stosuję już od jakiegoś czasu. Nie jest łatwo robić dobre zdjęcia, które spodobają się każdemu, zwłaszcza mając jeden podstawowy obiektyw ;p
  Najważniejsze to się nie poddawać i uczyć się na swoich błędach.
  Publikuje zdjęcia, na różnych grupach na FB, założyłam bloga, by inni też mogli przekazać swoją opinię na temat „mojej twórczości”. Lubię to robić i będę mimo, że nie zawsze mi wszystko wychodzi:)
  Ja oglądając świetne zdjęcia często popadam w kryzys, ale potem wstaję i mówię: Przecież ja też tak potrafię, tylko muszę to w sobie odkryć! 😛 Trochę pomaga 😀
  Pozdrawiam:)

  PS Zaczęłam się udzielać na Twoim blogu, kolejny sukces:)

  • Twierdzę nawet, że nie da się robić zdjęć, które spodobają się każdemu. Nawet jeżeli człowiek posiadałby sprzęt taki jaki mu się zamarzy. To jest niewykonalne ponieważ każdy ma inne spojrzenie na świat i całkowicie odmienne podejście do różnych tematów.

   Jeżeli fotografuje się dla siebie to najważniejsze żeby cieszyło to przede wszystkim Ciebie. Jeżeli przy okazji spodoba się to innym osobom to właśnie będzie sukces.

   Każdy ma krytyczne momenty, dotyczy to zarówno fotografii jak i innych aspektów życia. Najważniejsze jest ich przezwyciężanie, które właśnie prowadzi do fotograficznego rozwoju 🙂

   PS: Podaj link do swojego bloga, chętnie zerknę 🙂

   • Paulina Kimi

    W sumie racja, jeszcze się taki nie urodził, który by wszystkim dogodził .
    PS Wstydzę się… Ale proszę: http://kiimir.blogspot.com/ Najbardziej lubię fotografować przyrodę i zwierzęta:)

    • Powodów do wstydu absolutnie nie ma 🙂

     Przede wszystkim brakuje Ci ładnej głębi ostrości. Dokup sobie stałkę 50mm f/1.8 to mały wydatek a spowoduje, że skoczysz poziom wyżej.
     Niektórym zdjęciom brakuje ciekawe obróbki (mało kolorków i niektóre za ciemne).

     Ale ogólnie czujesz klimat i jeżeli będziesz się nadal rozwijać to na pewno będzie tylko lepiej 🙂

     • Paulina Kimi

      Jak miło ♥
      No co do obróbki, to ja za bardzo się tym nie zajmuję, bo się na tym nie znam, choć czasem się bawię, w końcu w tym też trochę trzeba się rozwijać… ;p
      Dziękuję za radę, fajnie by było skoczyć poziom wyżej 🙂

     • Kup obiektyw, dodaj fajną obróbkę i będziesz 2 poziomy wyżej 🙂