fbpx

Marketing fotografa to jeden z najważniejszych elementów tworzenia biznesu w tej branży. W naszych czasach, marketing często ściśle wiąże się z internetem. Jest on od paru ładnych lat nieodłączną częścią życia większości osób, więc warto przemyśleć odpowiednie działania reklamowe w sieci. 


 Dlatego przygotowałem materiał, w którym przekażę Ci kilka porad dotyczących tego jak dobrze i skutecznie prowadzić swoje podstawowe działania w internecie. To pierwsza część artykułu. Za jakiś czas stworzę drugą, bardziej zaawansowaną.

W tym materiale skupię się na podstawowych, ale bardzo istotnych aspektach budowania swojego fotograficznego wizerunku w sieci. 

Zacznijmy od najważniejszego elementu tej układanki.

Strona internetowa

pexels-photo-114907

Monoar Rahman / pexels.com

Traktuję ją jako najlepszą możliwą wizytówkę fotografa. W końcu sami możemy zdecydować jak będzie ona wyglądać, w jakim rozmiarze będą zdjęcia czy pod jaką domeną będzie dostępna. Mamy absolutną dowolność. 

Właśnie dzięki nieograniczonym możliwościom uważam, że to najważniejsza część marketingu fotografa w sieci. Zdjęcia są prezentowane dokładnie tak jak chcemy i mamy wpływ na każdy jej element. 

Jeszcze jednym ważnym elementem (o ile nie najważniejszym) jest fakt, że zawieramy w niej wszystko to co najważniejsze; portfolio, ofertę, zakładkę kontaktową czy inne cenne dla potencjalnego klienta informacje. Dzięki temu, podając komukolwiek link do strony, kierujemy go do miejsca, w którym znajdzie wszystko to co chcemy mu pokazać, a co najlepsze w taki sposób jaki my chcemy. 

Teraz w kilku słowach omówię najważniejsze elementy tworzenia strony WWW istotne dla fotografa. 

  • własna domena

To unikalny adres strony, bez żadnych dodatkowych ozdobników typu adresnaszejstrony.xyz.pl. Własna domena wygląda profesjonalnie. Koniec kropka. Na tym mógłbym skończyć ten akapit jednak uargumentuję moją tezę. 

Jak już wspomniałem, własna strona internetowa to podstawowa i najbardziej istotna wizytówka fotografa, więc jej adres powinien być profesjonalny.

Zastanów się, czy najlepsi na rynku posiadają strony z dodatkowymi ozdobnikami, które gwarantują im darmową domenę? Oczywiście, że nie. Mają swoje unikalne adresy, które prezentują się elegancko oraz są łatwe do zapamiętania. 

Nie próbuj oszczędzać w tym miejscu. Własna domena nie zrujnuje Twoje budżetu a pozwoli patrzeć na Twoje działania z całkowicie innej perspektywy. 

  • elegancki wygląd

Oprócz własnej domeny, warto zainwestować w odpowiedni wygląd. Niektóre strony fotografów wołają o pomstę do nieba. Ich szata graficzna zgodna jest z trendami z lat 90 i w związku z tym skutecznie odstraszają poważnych klientów zainteresowanych potencjalną współpracą. 

Pomyślisz, że zdjęcia będą bronić się same.

Zacznijmy jednak od tego, że jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że klient zamknie okno przeglądarki już w chwili załadowania się pierwszej strony. Jeżeli będzie ona paskudna to dlaczego miałby zagłębiać się w jej zakamarki? 

Przecież fotograf kojarzony jest z estetyką. Jeżeli nie ma jej na stronie, to nie ma jej wcale. Duże uproszczenie, ale często tak właśnie jest. 

Poza tym, nawet najpiękniejsze fotografie zaprezentowane na obskurnej stronie tracą większość swojego uroku. 

Na szczęście z pomocą przychodzą różne serwisy, na których każdy może pobrać mnóstwo darmowych motywów a nawet wydać parę złotych na te bardziej zaawansowane. Jeżeli chcesz mieć ładną stronę to wystarczy odrobinę się postarać. Gwarantuję, że warto.

  • portfolio

Najważniejszą częścią własnej strony internetowej fotografa jest zakładka z portfolio.

Zacznijmy od tego, że zdjęcia nie mogą być ładowane w pełnej rozdzielczości. Wówczas podstrona będzie ładowała się bardzo długo co może mocno sfrustrować odbiorcę. Wystarczy pomniejszyć zdjęcie do rozdzielczości 1024px na dłuższym boku i 72 DPI.

Nie mniej ważne jest podzielenie zdjęć na kategorie. Nikt nie lubi przedzierać się przez zdjęcia, które go nie interesują. Dlatego stwórz prosty i czytelny podział portfolio na kolejne podstrony, np.: portrety, fotografia rodzinna, śluby.

Wyjątkiem oczywiście mogą być strony fotografów, którzy zajmują się tylko i wyłącznie jedną dziedziną fotograficzną. 

Zadbaj również o to żeby zdjęcia w portfolio były wyświetlane odpowiednio. Skorzystaj np. z wtyczek typu “lightbox”, które po kliknięciu w miniaturkę zdjęcia, powiększają je na cały ekran i pozwalają wertować je strzałkami. 

  • oferta

Na stronie nie powinno zabraknąć zakładki z ofertą. Oczywiście jeżeli interesuje Cię współpraca z kimkolwiek.

Tutaj również sugeruję podział na kategorie. Warto rozdzielić tematy fotograficzne od siebie, dzięki czemu klient przeczyta tylko to co go zainteresuje. 

Poza tym, oferta powinna opisywać jak wygląda współpraca właśnie z Tobą, co w jej ramach oferujesz i jak wyceniasz swoją pracę. Zadbaj o to żeby klient był możliwie najlepiej poinformowany. 

Pamiętaj o tym żeby wszystko napisane było prosto i zrozumiale, bez błędów gramatycznych i ortograficznych. Świadczy to o Twoim profesjonalizmie więc nie zaniedbuj tej kwestii.

Nie musisz natomiast podawać cen. Wystarczy dodać informację, że konkretną usługę wyceniasz na podstawie rozmowy z klientem. Zachęć do kontaktu mailowego i/lub telefonicznego.

  • o mnie

Klient, przed podjęciem współpracy z Tobą, zapewne chciałby dowiedzieć się parę słów na Twój temat. Często na podstawie tego opisu podejmuje on decyzję o dalszej współpracy. Przecież nikt nie chce pracować z osobą, o której nie wie absolutnie nic.

Fotografia to taki temat, w którym trzeba nastawić się również na relację z klientem. Jeżeli będzie ona dobra to zdjęcia będą nieporównywalnie lepsze. Właśnie dlatego ten opis jest tak istotny bo często od niego wszystko się zaczyna (albo na nim kończy).

Pamiętaj żeby nie pisać o sobie jak o ósmym cudzie świata. Mało kto lubi zarozumiałe i zadufane w sobie osoby, wywyższające się ponad wszystko i wszystkich. 

Warto dodać również swoje profesjonalne zdjęcie. 

  • blog

blog fotograficzny

Na własnej stronie można stworzyć zakładkę blog. Gwarantuję że warto to zrobić, z racji tego, że to bardzo dobre narzędzie marketingowe, które warto w mądry sposób wykorzystać.

Na mojej stronie firmowej blog pełni funkcję miejsca, w którym prezentuję zdjęcia z moich sesji zdjęciowych wraz z krótkim opisem wprowadzającym. Dzięki temu klient widzi jak wygląda przykładowa sesja zdjęciowa w moim wykonaniu. 

Warto linkować do tego miejsca, ale o tym w kolejnym rozdziale tego artykułu. Teraz przechodzimy do potężnego narzędzia reklamowego.

Fanpage Facebook

facebook fotografia

Twierdzę, że facebook to bardzo istotne narzędzie marketingowe dla fotografa. Nawet jeżeli ktoś nie lubi tego portalu, to musi sobie uświadomić, że znajduje się tam mnóstwo jego potencjalnych klientów.

Skoro są tam klienci (całe mnóstwo) to warto tam być. Po prostu. Szczególnie, że to idealne miejsce do prezentowania swoich zdjęć szerokiej grupie odbiorców i zachęcania ich do współpracy właśnie z Tobą.

Oprócz potencjalnych klientów, jest tam również obecna Twoja konkurencja. Jednak pocieszę Cię, większość osób nie potrafi mądrze prowadzić swojego fanpage. Dlatego masz tutaj spore pole do popisu, które warto dobrze i mądrze wykorzystać.

Poniżej opiszę najważniejsze punkty, o których trzeba pamiętać tworząc i prowadząc fanpage na facebooku. 


 

Przy okazji zachęcam wszystkich Czytelników do śledzenia strony bloga na facebooku. Regularne publikacje, ciekawostki, informacje o wpisach i wiele więcej. Brak spamu, sama konkrety 🙂

Kliknij w baner żeby przejść na facebook bloga:

podstawy fotografii facebook-sm


 

 

  • nazwa

Powinna być zgodna z nazwą, pod którą fotografujesz. Nie twórz 10 różnych nazw, ale wymyśl jedną i konkretną, która będzie spójna i pojawi się wszędzie; na facebooku, Twojej stronie WWW, instagramie, itp.

  • avatar z TWOIM zdjęciem

profilowe

Zacznijmy od podstawowych kwestii konfiguracyjnych. Większość fotografów popełnia duży błąd ponieważ jako zdjęcie profilowe swojego fanpage wstawia swoje logo.

Zastanawiasz się, ale dlaczego to błąd?! Przecież to właśnie logo identyfikuje nasze fotograficzne działania. 

NIE!

W końcu to Ty robisz zdjęcia, a nie Twoje logo. W miejscu na avatar powinna widnieć Twoja twarz. To Ty jesteś fotografem, to z Tobą spotka się na zdjęciach klient, to Tobie powierzy zdjęcia na swojej uroczystości. 

Poza tym, takie działanie znacznie zwiększa Twoją wiarygodność w oczach potencjalnego klienta. Nie jesteś już dla niego tajemniczą osobą, która boi się pokazać. 

Chyba nie muszę dodawać, że powinno to być profesjonalne zdjęcie. Jak na fotografa przystało 🙂

  • zdjęcie w tle z informacją

w tle

Zdjęcie w tle możesz potraktować jak swego rodzaju baner reklamowy. W tym miejscu możesz właśnie zaprezentować swoje piękne logo i dopisać czym się zajmujesz. 

Traktuj je jak Twoją reklamę na bilbordzie w centrum wielkiego miasta.

  • galerie ze zdjęciami

Zrzut ekranu 2017-06-20 o 17.49.52

Stwórz swoje galerie ze zdjęciami. Nie wrzucaj wszystkiego do jednego ogólnego katalogu. Podziel wszystko według kategorii (tak jak na stronie internetowej). Wówczas wszystko będzie uporządkowane i znacznie łatwiejsze do odnalezienia. 

Każda osoba, którą zainteresujesz swoimi zdjęciami, szybko znajdzie to czego u Ciebie szuka. Bez konieczności błądzenia przez jeden ogólny katalog. 

  • regularne publikacje

Podstawą działań na facebooku są regularne publikacje, które pozwalają być w oczach odbiorców cały czas widocznym i aktywnym fotografem. 

Dzięki temu cały czas widzą, że coś robisz; prezentujesz zdjęcia, pokazujesz ich kulisy powstania, dzielisz się swoim szczęściem po wykonaniu świetnej sesji, itp. To buduje Twój wizerunek, co prowadzi do bardzo dobrych wyników.

Za absolutne minimum uważam publikacje 1x w tygodniu.

  • opisy postów

Zrzut ekranu 2017-06-20 o 17.50.33

Zadbaj o opisy swoich postów.

Kiedy publikujesz zdjęcie nie pomijaj miejsca, w którym możesz coś przekazać swojemu odbiorcy. Osobiście, często piszę kilka słów na temat zdjęcia, które publikuję oraz podaję adres mojej strony internetowej. Dzięki temu osoba, którą “złapie” moja fotografia może bez konieczności szukania, wejść na moją stronę, na której… jest wszystko (patrz pierwszy rozdział). 

Często również wykonuję takie działanie, że wybieram jedno zdjęcie z sesji, publikuję je na facebooku i dodaję odnośnik do bloga na mojej stronie internetowej, w którym pokazuję więcej kadrów z tej konkretnej sesji zdjęciowej. 

Takie działania prowadzą do tego, że osoby zaczynają przeglądać naszą stronę, ponieważ czymś ich zainteresowałeś. 

Dlatego pamiętaj o odpowiednim opisie postów wraz z linkiem do swojej strony czy wpisów na blogu.

  • oznaczanie osób na zdjęciach

Zrzut ekranu 2017-06-20 o 17.51.44

Nie pomijaj możliwości oznaczania osób na zdjęciach. To potężne narzędzie marketingowe, którego pomijanie jest wręcz grzechem.

Zdjęcie, na którym oznaczasz osobę, którą fotografowałeś wyświetla się również jej znajomym. A co za tym idzie, widzą oni Twoje zdjęcie. Wraz z opisem i… linkiem do Twojej strony WWW (patrz poprzedni punkt).

Dzięki temu docierasz do nowych osób, które mogą być zainteresowane współpracą właśnie z Tobą. W końcu robiłeś zdjęcia ich znajomej/znajomemu. 

  • zachęcanie do aktywności

Co jakiś czas możesz również zachęcić osoby do aktywności w postaci polubień, udostępnień czy komentarzy. Nie rób tego nachalnie ale wspomnij o tym raz na jakiś czas na końcu opisu danego posta.

Dzięki temu skutecznie zwiększy się zasięg Twoich publikacji.

Podsumowanie

Dotarliśmy do końca tego artykułu. Przedstawiłem Ci tylko i wyłącznie podstawowe zagadnienia, od których warto a nawet trzeba zacząć. To kropla w morzu, dlatego to pierwszy ale nie ostatni artykuł z tej serii. W kolejnych częściach zgłębimy się w bardziej zaawansowane narzędzia i sposoby na budowanie wizerunku fotografa w sieci. 

Zdaję sobie sprawę z tego, że większość osób ma już swoją stronę i fanpage na facebooku. Jednak jestem przekonany, że większość z nich nie jest uporządkowana według informacji, które podałem w tym artykule.

Często fotografowanie nie skupiają się na tych aspektach przez co z trudem przychodzi im pozyskiwanie klientów czy chociażby fanów na facebooku. 

Wierzę, że po tym artykule przyjedzie czas na pozytywne zmiany w Twoim działaniu, które pozwolą Ci w lepszy sposób dzielić się ze światem Twoją pasją 🙂

PS: Jeżeli ten artykuł był dla Ciebie wartościowy, udostępnij go proszę i pomóż również innym pasjonatom fotografii.