13Sty

JAKI WYBRAĆ APARAT?

W tym poradniku fotograficznym mówię o tym na co zwrócić uwagę przy wyborze aparatu fotograficznego. Jeżeli nie wiesz jaki aparat wybrać, jakie parametry są najważniejsze to w tym filmie znajdziesz odpowiedzi.


 

Bezpośredni link do filmu: https://youtu.be/Xzft8z9AiHQ

➡️📸 ZAPISZ SIĘ NA 7 DARMOWYCH MINI LEKCJI Z LIGHTROOM I PHOTOSHOPA: https://sklep.fotoblysk.com/kurs-lightroom-photoshop/

➡️ JAK SPRAWDZIĆ APARAT PRZED ZAKUPEM: https://youtu.be/EfL-4PEKwcU


PODSTAWOWE ZAŁOŻENIA

Podstawą w wyborze sprzętu dla siebie jest określenie swojego budżetu, jaki chcemy przeznaczyć na aparat. Dzięki temu będziemy mogli zdecydować o kolejnej istotnej sprawie, jaką jest to, czy wybierzemy sprzęt nowy, czy używany. Kupując używany sprzęt mamy możliwość rozglądania się za wyższą półką, lepszej jakości aparatem, kosztem tego, że aparat może posiadać śladu użytkowania, jednak wciąż nadaje się on do użytkowania! Mógł być szanowany, mieć mały przebieg, co sprawi że jeszcze przez wiele lat nam będzie służyć. Jeśli więc Twój budżet nie pozwala na nowy, lepszy sprzęt, warto jest zainwestować w używany. W cenie do 2500zł jesteśmy w stanie kupić używanego Canona 5d mark III, który dla wielu pasjonatów fotografii służył przez naprawdę długie lata jako podstawowy aparat do pracy. Obecnie za taką kwotę nie kupimy nowego aparatu takiej klasy.
Ostatnie pytanie, jakie należy sobie zadać, to co chcemy fotografować. W zależności od preferencji inny aparat wybierzemy do portretu a inny do sportu. 

 

WYBÓR SYSTEMU

Musimy się określić w jaki system będziemy szli. To istotne jeśli chcemy się rozwijać i powiększać swój zasób sprzętu, bo później kupując dodatkowe akcesoria będziemy już w tym systemie. Nie będzie nam tak łatwo zmienić aparat na inną markę, bo zostaniemy z wieloma obiektywami, które pasują do tego konkretnego systemu. To jaki system wybierzesz zależy już tylko od indywidualnych preferencji, potrzeb, upodobań. Zanim więc dokonasz tego wyboru, warto jest najzwyczajniej w świecie wziąć do ręki każdy, z rozważanych aparatów i sprawdzić który lepiej nam pasuje.
Przy wyborze sprzętu warto jest też zwrócić uwagę, jaka jest dostępność używanych akcesoriów na rynku. Używając popularnego systemu mamy naprawdę szerokie możliwości jeśli chodzi o rynek wtórny. Mnóstwo sprzętu canona można kupić z drugiej ręki, co zapewnia niższą cenę!  Jeśli system jest mniej popularny, jesteśmy skazani najczęściej na kupowanie sprzętu nowego. 

 

ROZMIAR I WAGA

Jednym z równie istotnych elementów przy wyborze aparatu jest to, jaki ma on rozmiar i wagę. Podróżując warto jest wybrać mniejszy, bardziej kompaktowy aparat. W tym przypadku wybór aparatu łatwego w transporcie będzie ogromną zaletą! Poza wagą i rozmiarem warto jest też zwrócić uwagę na ergonomię. Biorąc dany aparat do ręki, warto jest sprawdzić, czy dobrze leży nam w ręce, czy rozmieszczenie przycisków jest dla nas odpowiednie, czy mamy pewny chwyt, czy aparat nie jest dla nas ZA MAŁY!
Często bywa tak, że do danego aparatu potrzebujemy się przyzwyczaić, bo to nie jest tak, że wyciągając aparat z pudełka już wszystko o nim wiemy i doskonale go znamy. Potrzeba czasu aby się dograć z nowym sprzętem. 

 

RODZAJ MATRYCY

Nawet w tym segmencie mamy naprawdę szerokie spektrum wyboru. Pełno klatkowa, to największa z możliwych matryc umieszczanych w aparatach. Daje nam ona lepszą jakość przy wysokich czułościach ISO względem konkurencyjnych. Pozwala nam również ona na osiągnięcie większego rozmycia tła, co osobiście najbardziej mnie do niej przekonuje! Wadą tej matrycy, jest to, że są to zazwyczaj aparatu znacznie droższe, ponieważ są w wyższej półki cenowej. Nie oznacza to jednak, że matryca APS-c czy mikro 3/4 są złe. Każda z nich ma inne zastosowanie, inne zalety i wady. Wiele osób z powodzeniem z nich korzysta i robi genialne zdjęcia. 

 

AUTOFOCUS NAJLEPSZY?

Wielu z Was pewnie powie, że bardzo zależy im na niesamowicie dobrym autofocusie. Jest to dość mylne, bowiem wszystko zależy DO CZEGO ten autofocus ma być dobry.  W fotografii portretowej wystarczy nam po prostu poprawny AF, który będzie trafiał, ale fotografując np. psy, które są szybkie, zwrotne, często nieprzewidywalne – wówczas będziemy potrzebować bardzo dobrego autofocusa, precyzyjnego i równie szybkiego co pies! 

 

LICZBA KLATEK NA SEKUNDĘ

Szybkostrzelność jest równie mocno pożądana wsród wielu fotografów, jednak tak samo, jak w powyżej, nie każdy rodzaj fotografii będzie potrzebował tej dużej liczby klatek na sekundę. W portretach, krajobrazach czy innych statycznych scenach – szybkostrzelność jest nam wręcz zbędna. 4-6 klatek na sekundę wystarczy nam w zupełności. Jednak jeśli skupimy się na ponownie na szybkich psach i będziemy tworzyć tylko takie dynamiczne kadry – wówczas szybkostrzelność nabiera innego znaczenia i im więcej klatek na sekundę, tym lepiej. 

 

 CZUŁOŚĆ ISO

To element, który jest dla mnie jednym z najbardziej istotnych parametrów aparatu. Zawsze zwracam uwagę, jak dany aparat radzi sobie na wysokich czułościach ISO w trudnych warunkach oświetleniowych. Bardzo lubię kombinować z kreatywnym oświetleniem, które nie zawsze jest wystarczająco mocne. W takich momentach bardzo doceniam możliwość podniesienia bardzo wysoko czułości ISO w swoich aparatach. Zanim więc kupisz dany aparat, pooglądaj testy jak wybrany sprzęt radzi sobie w wysokich czułościach ISO. 

 

ZAŁOŻENIA OGÓLNE 

Podsumowując to wszystko, trzeba wziąć tez pod uwagę budżet. Oczywiście, najlepiej mieć aparat który ma wszystkie wcześniej wspomniane punkty na najwyższym poziomie, jednak sumując to wszystko, okaże się że nasz budżet jest kilkukrotnie za niski. Warto w takim momencie pójść na kompromis i wybrać tylko te najbardziej przydatne nam aspekty. Jeśli potrzebujesz wysokiej czułości ISO do fotografii portretowej, wybierz aparat pełnoklatkowy, jednak kosztem np. Gorszego autofocusa czy serii zdjęć. Jeśli jednak fotografujesz sport i akcje, wybierz aparat z matrycą APS-c, która będzie generowała NIECO GORSZY obrazek, ale zagwarantuje świetny autofocus i szybkostrzelność! 

ABOUT THE AUTHOR

Michał Kula
Cześć! Przede wszystkim jestem szczęśliwym i pozytywnie nastawionym do życia człowiekiem, który nieustannie dąży do realizacji marzeń i celów. Nieodłączną częścią mojego życia jest fotografia, którą dzielę się z Tobą na blogu.