BLOG FOTOGRAFICZNY – WSZYSTKO O FOTOGRAFII

N74A5651
2

7 sposób- Zdjęcia podczas padającego śniegu

100 pomysłów na kreatywne zdjęcie, to seria wpisów z rozmaitymi pomysłami i radami pomagającymi tworzyć pomysłowe i ciekawe zdjęcia. Nowy wpis w każdy wtorek.

 

Witajcie w śnieżnym wpisie!
Za oknem w końcu pojawił się śnieg– mało brakło a w końcu leżałby w dniu Bożego Narodzenia. Niestety w ostatnich latach białe Święta są rzadkością (przynajmniej w moich rejonach).
No dobrze, do czego zmierzam? Mianowicie, do opisu kolejnej fotografii z serii „100 pomysłów na kreatywne zdjęcie” z wykorzystaniem padającego śniegu.
We wpisie napiszę również parę słów na temat zabezpieczenia sprzętu fotograficznego podczas fotografowania w śniegu czy deszczu. Zapraszam do lektury!


– KONCEPCJA:

Pomysł na zdjęcie wisiał na mojej liście już od dawna, jednak nie było warunków do jego stworzenia ponieważ wyczekiwany śnieg nie chciał padać. W akcie desperacji chciałem już zrobić taki kadr w deszczu (którego nie brakowało) ale stwierdziłem, że nie będę (mimo odpowiedniego zabezpieczania) narażał sprzętu.

Kadr miał polegać na kreatywnym wykorzystaniu padającego śniegu i samochodu z włączonymi światłami, które oświetlały padający śnieg i parę stojącą przed samochodem.
Mocne światło idealnie podświetlało padający śnieg natomiast tło pozostało znacznie ciemniejsze dlatego właśnie opady były mocno widoczne (warunkiem jest oczywiście wykonanie takiego kadru po zmroku). Dodatkowo światła idealnie obrysowały parę dzięki czemu kompozycja była bardzo nastrojowa.

 

– JAK ZABEZPIECZYĆ APARAT PRZED DESZCZEM I ŚNIEGIEM?

Przed zdjęciami odpowiednio zabezpieczyłem sprzęt przed zamoknięciem. Do tego celu wykorzystałem bardzo prosty patent. Wystarczy tylko reklamówka i gumka recepturka. W reklamówce należy zrobić dziurę na obiektyw, nałożyć na aparat i na obiektywie lub osłonie przeciwsłonecznej przytwierdzić woreczek gumką. Wykonałem również otwór na wizjer. Najpierw ściągnąłem muszlę po czym przyłożyłem woreczek z dziurką i zapiąłem z powrotem muszlę. Otwór reklamówki sprawi, że będziemy mogli włożyć ręce do środka i swobodnie operować sprzętem. Polecam zastosowanie grubszych reklamówek. W ten sposób aparat będzie odpowiednio zabezpieczony i przygotowany na złe warunki atmosferyczne. Ten sposób można śmiało wykorzystać również wówczas gdy mamy robić sesję w deszczu. Warto pamiętać, że takie zabezpieczenie, mimo wszystko nie pozwala na wielogodzinną pracę w bardzo złych warunkach. Dlatego sesję trzeba przeprowadzać sprawie i przede wszystkim cały czas kontrolować czy sprzęt jest odpowiednio zabezpieczony. Nie polecam również fotografowania w mocnej ulewie.


– PARAMETRY:

Do wykonania poniższego kadru użyłem następujących parametrów:
1/125s | f/2.5 | ISO: 1250 | 50mm

Zapraszam do polubienia profilu bloga na Facebook-u. Informacje o wpisach, zdjęcia i informacje o blogu. Zobacz profil i polub:  facebook-logo

EFEKT:
N74A5651

jak zabezpieczyć aparatzabezpieczenie aparatu przed deszczemzabezpieczenie przed śniegiemzdjęcia w śniegu

Michal • 30 grudnia 2014


Previous Post

Next Post

  • Wczoraj podczas zdjęć zrobiła mi się kilkumilimetrowa pokrywa lodu na całym aparacie i na soczewce – w pewnym momencie musiałem tą ‚skorupę’ rozłupać ;p Napisz jak zabezpieczać szerokokątne szkła przed zamarzaniem ^^

    • Niestety z szerokokątnymi nie ma tak dobrze :)
      Poza tym tak jak pisałem, wolę sobie darować zdjęcia w skrajnych warunkach niż narażać sprzęt.

      Pozdrawiam! 😉