09Lut

Czy warto obrabiać zdjęcia?

Wiele osób tłumaczy się, że nie obrabia zdjęć ponieważ według nich zdjęcia powinny być wystarczająco dobre już w chwili wykonywania fotografii. Częściowo mogę się z tym zgodzić, ponieważ w chwili fotografowania powinniśmy postarać się maksymalnie aby fotografia była możliwie najlepsza. Jednak na tym nie powinna zakończyć się praca nad zdjęciami.


Wiele osób tłumaczy sobie i wszystkim dookoła to, że nie obrabiają zdjęć używając powyższych argumentów. W większości przypadków jest to tylko nieudolne usprawiedliwianie braków z zakresu obróbki zdjęć. Niczym innym. Nie poznałem jeszcze do tej pory żadnego fotografa, który robi zdjęcia, umie je obrabiać ale tego nie robi. To przecież czysta paranoja. Dlaczego? O tym piszę w dalszej części artykułu.

 

Dawne wywoływanie = dzisiejsza obróbka

Pierwszym argumentem ludzi, którzy nie obrabiają zdjęć jest to, iż kiedyś nie było Photoshopa a zdjęcia robiło się na filmie. Hmm… bardzo ciekawe. Szkoda tylko, że te osoby kompletnie nie wiedzą o tym, że w czasach ciemni fotograficznej zdjęcia były wywoływane analogicznie do dzisiejszych programów graficznych. Można było poprawić ostrość, nadać określone kolory i tym podobne efekty.

Dzisiejsze programy graficzne to dokładnie to co kiedyś było w ciemni fotograficznej z tym, że jest to zdecydowanie bardziej zaawansowane.

Przecież dawniej nie oglądaliśmy zdjęć na kliszach fotograficznych tylko gotowe odbitki, które musiały zostać wywołane. Dlatego właśnie obróbka była stosowana tak samo dawniej jak i teraz. Po prostu czasy się zmieniły, sprzęt się zmienił, techniki się zmieniły- tak samo jak i sposoby obróbki zdjęć.

 

To ostatni krok

Należy pamiętać o tym, że obróbka powinna być ostatnim krokiem, który kończy pracę nad zdjęciem. Obróbka nie powinna zmieniać zdjęcia, nie powinna ona poprawiać błędów, które powinny być skorygowane podczas fotografowania. To powinna być wisienka na torcie, która tylko uwypukli efekt, który chcieliśmy uzyskać/pokazać na zdjęciach. Nigdy nie powinna mieć miejsca sytuacja, że podczas fotografowania coś nam nie wychodzi i mówimy sobie „poprawię to w Photoshopie”. Nie, nie i jeszcze raz nie! Poprawiać należy jak najwięcej podczas fotografowania.

 

Nadać określony klimat

Obróbka fotograficzna powinna pomóc zdjęciu nadać określony klimat. Dobrym tego przykładem są dzisiejsze efekty, które imitują efekty filmowe. Niejednokrotnie fotografowie nadają zdjęciom określone tony kolorystyczne, które idealnie pasują do zdjęć, które wykonują. Podobnie jest z czernią i bielą, która pomaga w uwypukleniu emocji przedstawionych na zdjęciach.

To właśnie główny priorytet obróbki. Powinna ona służyć właśnie temu. Nie przerobieniu wszystkiego, nie poprawą błędów czy podmienieniu połowy planu.

 

Aparat sam obrabia zdjęcia

Wszyscy, którzy tak mocno wystrzegają się obrabiania zdjęć nigdy nie zastanawiali się nad tym, że…

Współczesne aparaty fotograficzne mają zaprogramowane pewne moduły, które sprawiają, że zdjęcia są już obrobione w chwili ich wykonania! Taka obróbka następuje wówczas kiedy fotografujemy tylko i wyłącznie w plikach .JPG. Każdy aparat sprawia, że zdjęcia są podkolorowane, mają dodany kontrast, nasycenie czy ostrość. Niestety, wszystko dzieje się automatycznie i nie mamy na to praktycznie w cale wpływu.

Jest na to jedna rada. Fotografowanie w trybie RAW. Są to szczególne pliki, które zapisują zdjęcie w dużym pliku a w nim wszystkie szczegółowe informacje. Zdjęcie jest bardzo spłaszczone, czyli bez dużego kontrastu, nasycenia i innych detali. Wszystko po to aby dopasować te szczegóły samodzielnie podczas obróbki graficznej w programie służącym do wywoływania plików RAW.

Dzięki temu możemy wszystko dopasować według naszych upodobań a nie automatycznie; tak jak aparat „myśli”. Zazwyczaj osoby, które nie obrabiają zdjęć fotografują właśnie w trybie .JPG i nie mają zielonego pojęcia o tym, że ich zdjęcia są już obrobione przez aparat!

PODSUMOWANIE

Obróbka graficzna to w dzisiejszych czasach bardzo ważny i istotny element fotografii. Pomaga w uwypukleniu efektu i klimatu, który chcemy przedstawić na zdjęciach. Powinna sprawić, że my sami decydujemy o tym jak fotografia ma wyglądać a nie automat, który jest wbudowany w aparacie.

Należy jednak pamiętać, że nie powinna ona być sposobem na poprawienie błędów, które wykonujemy podczas fotografowania. Oczywiście, są pewne wyjątki, w których błędy muszą zostać poprawione. Są to jednak sytuacje wyjątkowe, które powinny być skorygowane w przyszłości już podczas fotografowania.

Nigdy nie powinniśmy się tłumaczyć, że nie obrabiamy zdjęć ponieważ jesteśmy zwolennikami 100%-ej naturalności. To tylko usprawiedliwianie braków z zakresu obróbki zdjęć. Dlatego właśnie postanowiłem nagrywać dla Was filmy, w których będę obrabiał na Waszych oczach wybrane zdjęcia. Dzięki temu w prosty sposób nauczycie się prostej, łatwej i podstawowej obróbki zdjęć co niejednokrotnie w zupełności wystarczy.


Obróbka zdjęć – Poradniki

Jeżeli chcesz nauczyć się obrabiać zdjęcia to sprawdź dział o tym jak obrabiać zdjęcia, który zawiera poradniki z edytowania zdjęć w lightroomie, photoshopie czy Google Nik Collection.

Obróbka zdjęć

Jeżeli jeszcze nie widzieliście to jeden film z obróbki już powstał: Jak obrabiać zdjęcia gwiazd?

Więcej artykułów: Podstawy Fotografii

ABOUT THE AUTHOR

Michał Kula

Cześć!
Przede wszystkim jestem szczęśliwym i pozytywnie nastawionym do życia człowiekiem, który nieustannie dąży do realizacji marzeń i celów.
Nieodłączną częścią mojego życia jest fotografia, którą dzielę się z Tobą na blogu.

 • Pingback: Blog fotograficzny Jak robić dobre zdjęcia? | FotoBlysk()

 • Pingback: Jak robić dobre zdjęcia lustrzanką i nie tylko? | FotoBlysk()

 • Przemysław Kurdunowicz

  Super artykuł oraz oczywiście cały blog, wiele przydatnej wiedzy i to całkowicie za darmo 🙂
  Obróbka jest ważna przez to właśnie, że można nadać charmakter zdjęciu lub pokazać coś np jak chcielibyśmy to widzieć, jednak właściwa obróbka nie jest łatwa i czesto można przedobrzyć. Zastanawiam się czy są jakieś zasady właściwej obróbki oczywiście rożne zależnie od zdjęcia czy to krajobraz czy portret? Czy powinniśmy sami wypracować swój styl?

  • Jestem zwolennikiem wypracowania własnego stylu. Nie możemy nikomu narzucać granic obróbki ponieważ każdy ma swoją wizję, którą trzeba uszanować. To czy ona będzie podobać się innym to już całkowicie inny temat.

   PS: Dzięki za miłe słowa 😉

 • Mateusz Piszlewicz

  Świetny i przemyślany wpis 😉 próbuję działać w photo s. i lightroomie, dzięki tobie zaczynają być tego efekty. Z góry dzięki za trud i wolny czas na dzielenie się wiedzą. Ciekawi mnie obróbka włosów jak otrzymać efekt jednolitych włosów z połyskiem bez odstających włosków oraz o retusz twarzy bez utraty fakury skóry 😉
  Moze i już jest o tym wpis, jesli tak to sorry za zaśmiecanie, może sam dojdę do tego.

 • Pingback: Najczęstsze wymówki i usprawiedliwienia fotografów | FotoBlysk()

 • Marcin Makowski

  Cześć!
  Michał, od jakiegoś czasu śledzę Twojego bloga i muszę przyznać – świetna robota, dziękuję Ci w imieniu swoim i wielu innych. Oby tak dalej, naprawde inspirujesz do starania się o lepsze kadry, a chyba o to właśnie w blogu fotograficznym chodzić powinno.
  Jeśli chodzi o edycję – pełna zgoda, pod warunkiem, że jest to, jak to ująłeś, wisienka na torcie i ma na celu podkręcenie zamierzonego efektu.
  Z niecierpliwością czekam na kolejne Twoje wpisy, życząc jednocześnie wszystkiego dobrego 🙂

  • Marcinie, bardzo dziękuję za Twój niesamowicie pozytywny i naładowany pozytywnymi emocjami komentarz.
   O kolejne artykuły możesz być spokojny- nie zwalniam tempa i publikacje będą cały czas zarówno w postaci artykułów jak i filmów.

   Tobie również wszystkiego dobrego!

 • Sama podchodziłam na początku do fotografii i do post-processingu w ten zły sposób. Naczytałam się „mądrych” poradników dla początkujących fotografów, gdzie prawie w każdym rozdziale była mowa o tym, że obróbka jest mało istotna i w ogóle to pomiń ten krok dziewczyno. Zmarnowałam tym mnóstwo czasu, zwłaszcza że wiedziałam, że coś mi w moich zdjęciach nie gra. Na szczęście poznałam RAWy i działam tak jak się należy 🙂
  Dobry artykuł, Michale! 😉 przesyłam dalej, niech ludzie wiedzą, że nic nie wiedzą 😉

  • Oczywiście, że warto na początku zdecydowanie bardziej skupić się na fotografowaniu ale trzeba przy tym również bawić się co nieco w obróbkę ponieważ w pewnym momencie człowiek budzi się z wielkimi brakami.

   Dzięki Kinga za przesłanie dalej! 🙂

 • Dawid

  Witam! Michale śledzę od jakiegoś czasu Twojego bloga i bardzo mi się
  podoba to co robisz! Świetnie, że dzielisz się wiedzą i jeszcze robisz
  to w bardzo przystępny i sympatyczny sposób. Dzięki! Co do filmików z
  obróbki to jest to na co czekam z niecierpliwością, a już w
  szczególności chciałbym zobaczyć jak obrabiałeś to pierwsze, tytułowe
  zdjęcie z tego wpisu – bardzo min się podobają kolory! Pozdrawiam

  • Dzięki Dawid za ciepłe słowa! 🙂
   PS: Obserwuj bloga a na pewno doczekasz się materiałów o obróbce 🙂

 • Michale,
  Po pierwsze dzięki za ten krótki ale bardzo dobry wstęp do serii artykułów o postprocessingu 🙂
  Po drugie – jak najbardziej nagrywaj takie filmy 🙂
  Po trzecie, chciałbym też zwrócić uwagę na jedną rzecz, mianowicie, mówiąc tutaj o przetwarzaniu zdjęć, chyba każdy ma na myśli Photoshop’a lub Lightroom’a. Wszyscy wiemy, że są to programy płatne (nie licząc 30 dniowego triala). Chciałbym, jeżeli to możliwe, abyś poruszył również temat samych narzędzi tzn. czy są alternatywy do ww. programów, jeżeli tak to jakie? Czy są dobre darmowe programy do obróbki zdjęć? Czego możemy użyć w zamian?
  Pozdrawiam!

  • Mam w planach artykuł, w którym zaprezentuję alternatywne i darmowe rozwiązania z zakresu programów do obróbki jednak wymaga to sporo czasu na testowanie a na ten moment jest pochłonięty kilkoma innymi projektami. Jednak mimo wszystko pomysł mam zapisany i czeka na luźniejszy czas 🙂

   Pozdrowienia!

 • Marcin Firan

  Jestem za fotografowaniem w RAW i obróbką i chętnie się poduczę z filmów Pana i z góry dziękuję za wiedzę którą można z bloga wyciągnąć.
  Pozdrawiam

  • Hej Marcin!

   Przede wszystkim pamiętaj, że Społeczność bloga to taka jedna wielka rodzina więc mówimy sobie tutaj po imieniu 🙂

   Zatem korzystaj z bloga i zachęcam do częstszego komentowania 🙂

 • pstroKATE

  Chciałabym się zgodzić, tak jak z każdym innym postem, ale ja należę do tych przeciwników 😀 Oczywiście nie jest to tak, że skreślam każdą fotografię, która została dotknięta obróbką- uwielbiam zachwycać się niesamowitymi zdjęciami, których prawdopodobnie 60% to PS, ale ze swoimi tego nie robię. Nie sądzę, że mam wielkie braki w umiejętnościach obróbkowych, najczęściej poprawiam zdjęcia znajomych na prośbę, zazwyczaj na potrzeby Facebooka, mimo to zawsze staram się zrobić to jak najlepiej 😉 Może mam do tego odrazę, bo znam przypadki, które robią setki zdjęć na raz (nie przesadzam), na automacie, a potem wszystko zawdzięczają różnym suwakom. Do swojej makrografii oprócz kadrowania nie przyłożyłam ani pół pędzla, dzięki temu jestem tak ogromnie dumna ze swoich prac (a smaczku dodaje fakt, że od kilku lat zbieram na obiektyw i męczę się z kitem…). Nie każde polowanie się udaje, ale gdy się uda… to radość wielka!
  Przykłady z zerową obróbką http://postimg.org/image/6li9sazkj/

  • Rozumiem Twoje stanowisko jednak musimy tutaj rozgraniczyć dwie sprawy więc zadam jedno pytanie. Zdjęcie z motylami wykonałaś w trybie JPG czy RAW? 🙂

   • pstroKATE

    (ależ dyskusja pod postem! 😀 ) ahhh to sie wkopałam- w JPG, czyli aparat „wyładnił” zdjęcie za mnie?

    • Dokładnie tak 🙂 Chociaż w tym przypadku zrobił to na prawdę ładnie.
     Jeżeli miałabyś np. wgrane swoje profile w aparacie to wówczas od razu po wykonaniu zdjęcia, fotografia jest skorygowana tak jak Ty właśnie chcesz.

     Ogólnie rzecz ujmując to są takie dziedziny fotografii (chociażby reportaże), w których można swobodnie fotografować w trybie JPG i nie zawracać sobie głowy RAWami 🙂

     PS: O takie dyskusje na blogu mi chodziło od zawsze 🙂

     • pstroKATE

      Będę musiała dokładnie przemyśleć swoje stanowisko…:) Dzięki!

     • Nie ma sprawy 🙂
      Podoba mi się, że nie upierasz się na siłę przy swoim tylko jesteś otwarta na argumenty innych 🙂

      Pozdrowiena!

     • @pstroKATE
      Niektóre aparaty fotograficzne umożliwiają zapis zdjęcia jednocześnie do formatu JPG i RAW. Jeżeli Twój aparat posiada taką możliwość, to polecam Ci zrobić prosty test 🙂 Zrób parę zdjęć, tak jak lubisz czyli w makro a następnie porównaj sobie na komputerze jak bardzo i czy w ogóle zdjęcia będą się od siebie różnić. Jeżeli Michał ma rację (a zakładam, że ma ;p) to powinny się różnić intensywnością kolorów i kontrastem. Spróbuj też obrobić zdjęcie RAW w taki sposób abyś uzyskała pożądany efekt. Jest wiele samouczków w internecie w postaci video więc na pewno znajdziesz coś dla siebie. Nie musi to być od razu coś „ekstra”, najprostsze dostosowanie balansu bieli + kontrast + krzywe i poziomy i to wystarczy 🙂 Wtedy sama zobaczysz czy warto. RAW’y to surowe dane z matrycy i dzięki temu że są nietknięte przez jakikolwiek processing, możesz wydobyć z nich tylko to, co najbardziej Cię interesuje w danym zdjęciu. Jeżeli się zdecydujesz na taki test – daj znać jak poszło 🙂

      Jest jeszcze jedna zaleta o której Michał chyba nie wspomniał w tekście, mianowicie rozdzielczość danego „piksela”. JPG’i zapisują dane w 8 bitowych rozdzielczościach co daje 256 poziomów dla każdego koloru podstawowego, RAW’y tę rozdzielczość mają większą, mój prosty Nikon zapisuje dane na 12 bitach dla każdego koloru co daje 4096 różnych poziomów! A więcej danych to większa swoboda edycji i lepsza jakość zdjęć!

      Swoją drogą – moja historia jest bardzo podobna, również kiedyś byłem zdecydowanym przeciwnikiem jakichkolwiek poprawek w PS czy LR, ale potem poznałem RAW’y i świat stał się lepszym miejscem 😀

      Pozdrawiam!

     • Gwarantuję, że między RAW i JPG różnica będzie kolosalna. Kontrasty, nasycenie, cienie, przepalenia- wszystko jest spłaszczone. Format RAW zapisuje mnóstwo informacji z matrycy przez co jest tak duża swoboda podczas obróbki.

      Poza tym masz rację, nie wspomniałem w tekście o tym, że format RAW gwarantuje dużo wyższą jakość zdjęć.

      Dziękuję za Twój kolejny rozbudowany i pomocny dla wszystkich komentarz 🙂

      Pozdrawiam! 🙂

 • Twoje filmy są świetne! Chętnie popatrzę co i jak czarujesz z fotkami 🙂

  • Dziękuję 🙂
   Kolejna osoba chętna- to mi się podoba 🙂

 • Mateusz Radło

  Warto obrabiać zdjęcia, ale wiadomo nie naprawiać ich 😉 Myślałem też, że może będą jakieś przykładowe filmiki, porady z obróbki, ale może to następnym razem? 😛 Najlepiej portrety jak dla mnie 😉

  • Będą, tak jak wspominałem na końcu artykułu 🙂

 • Wiktor Kiślak

  Trochę dodatkowej wiedzy nikomu nie zaszkodzi 🙂

  • W rzeczy samej! Chociaż podejrzewam, że dla bardzo wielu osób będą to fundamenty i podstawy. Dlatego całość rozpocznie się spokojnie, łatwo i przyjemnie 🙂

 • Michał Wołoszyn

  Jestem jak najbardziej za publikacją takich filmów. Również uważam, że razem ze zdobywaniem wiedzy o fotografii należy szlifowac warsztat photoshopa i LR, a teraz wszystko będzie u Ciebie na blogu! Czekam z niecierpliwością 😀

  • Wiadomo, szlifować należy każdy aspekt, który prowadzi do poprawy naszego warsztatu fotograficznego 🙂

 • MATIzz

  „[…] nie obrabiamy zdjęć ponieważ jesteśmy zwolennikami 100%-ej naturalności. To tylko usprawiedliwianie braków z zakresu obróbki zdjęć.”
  Święte słowa!
  Bardzo częsta wymówka początkujących fotografów, Ciężko jest uświadomić takiego delikwenta, o jego mylnej racji.

  • Jeżeli ktoś chce się uczyć to szybko załapie, że ktoś chce dla niego dobrze i nakierowuje go na odpowiednie tory.

   Z kolei Ci, którzy nie dadzą sobie przepowiedzieć do rozsądku niech chociaż poprą swoją tezę dobrymi zdjęciami. Zazwyczaj wówczas rozmowa się kończy bo i argumentów brak.