fbpx

W tym artykule piszę wszystko na temat blend fotograficznych. Przedstawiam różne rodzaje reflektorów, mówię o tym jak zrobić prostą i skuteczną blendę oraz przede wszystkim odpowiadam na najważniejsze pytania; jaką blednę wybrać oraz jak dobrze używać blendy. Prezentuję również ciekawe zestawienia efektów jakie dają poszczególne reflektory oraz przedstawiam przykładowe fotografie wykonane z pomocą blendy.’


PODSTAWY FOTOGRAFII

Postanowiłem stworzyć kompendium wiedzy na temat narzędzia, z którego korzystam prawie tak często jak z samego aparatu. Z każdym razem wiem na temat wykorzystania blendy więcej a efekty, które dzięki temu uzyskuję są świetne. Dlatego właśnie, dzisiaj dzielę się z Wami całą moją wiedzą na temat tego jak dobrze używać blendy oraz jaką blendę najlepiej kupić.

Nie ograniczałem się do napisania kilku słów na temat używania i wyboru blendy ale rozbudowałem artykuł o konkretne ustawienia, które sprawdzają się u mnie najlepiej. Dodatkowo szczegółowo przedstawiłem wszystko na rysunkach, które dodane są do przykładowych fotografii. Wszystko ująłem w sposób możliwie prosty a jednocześnie bardzo dokładny. Wierzę, że od dziś blenda stanie się Waszym podstawowym narzędziem pracy i dzięki jej poprawnemu użytkowaniu Wasze zdjęcia wskoczą na wyższy poziom.

Zacznijmy od tego co to jest właściwie ta blenda…

CO TO JEST BLENDA?

Najprościej rzecz ujmując to ekran odbijający światło po to aby doświetlić lub oświetlić fotografowany obiekt. Może nią być dosłownie wszystko to co jest w stanie odbić światło. Biała kartka, lustro, blacha itd. To jedno z najbardziej przydatnych akcesoriów fotografa.

RODZAJE BLEND

rodzaje blend

 

KSZTAŁT

okrągła- daje okrągły blik w oku, dostępne są jej różne rozmiary, w moich działaniach fotograficznych nie znalazłem dla niej zastosowania. Zdecydowanie bardziej preferuję inne kształty.

prostokątna- to zdecydowanie najczęściej używany przeze mnie kształt blendy. Jest bardzo praktyczna. Doskonale sprawdzi się w portretach jak i szerszych kadrach. Większą blendą możemy oświetlić całą osobę fotografowaną. Często fotografuję nią tak, że jedną stronę trzymam ja, drugą osoba fotografowana.

trójkątna- to bardzo praktyczny kształt, jest stworzona przede wszystkim do fotografii portretowej. Jej największą zaletą jest to, że zrobiona jest tak, że fotograf może trzymać ją sam. Służy do tego odpowiedni uchwyt.

MATERIAŁ

srebrna (metaliczna)- daje ostre światło i zimne kolory.  Osobiście najczęściej korzystam właśnie z tego rodzaju materiału ponieważ jego efekt jest intensywny (mocno odbija światło) co w moich pracach uważam za duży plus.

srebrna

złota (metaliczna)- jej efekt jest dokładnie taki sam jak materiału srebrnego z tym, że kolor światła, który daje ma ciepłe tony.

zlota

biała- odbija światło zdecydowanie mniej niż powierzchnie srebrne i złote. Światło odbite od tej powierzchni jest delikatniejsze.

biala

czarna- strona ta zazwyczaj wykorzystywana jest jako tło w portretach. Innym zastosowaniem jest eliminowanie światła i wszelakich odbić.

czarna

transparentna- ta strona nie służy do odbijania światła czy jego pochłaniania ale do jego zmiękczania. Powierzchnia ta przepuszcza światło i w efekcie jest ono rozproszone i delikatniejsze.

dyfuzja

ZESTAWIENIE MATERIAŁÓW

blendazestawienie

Z BLENDĄ I BEZ

Blenda i bez


Jeżeli chcesz dostawać informacje o nowych artykułach, mieć dostęp do najlepszych treści w pierwszej kolejności to zapisz się do naszej FotoPaczki.

paczka portal fotograficzny sm

[wysija_form id=”8″]

ROZMIAR BLENDY

Do wyboru mamy całe mnóstwo różnych rodzajów blend i całą gamę rozmiarów. Każdy powinien znaleźć swój ulubiony rozmiar. Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że warto mieć w zanadrzu dwie blendy; mniejszą (doskonała przy portretach) i większą (do szerszych kadrów).

RODZAJE BLEND

Do dyspozycji mamy również różne konfiguracje blend. Największą popularnością cieszą się te
5 w 1. Czyli w jednej blendzie mamy do dyspozycji 5 różnych płaszczyzn (należy nałożyć wybrany materiał dyfuzyjny). Są również te tradycyjne; 2 w 1. Przy takim rozwiązaniu musimy wybrać odpowiednią dla siebie konfigurację. Osobiście korzystam ze srebrno białej.

 

WIĘCEJ MATERIAŁÓW O FOTOGRAFII?

Chcesz wiedzieć o wszystkich tego typu materiałach i otrzymywać darmowe i ciekawe dodatki fotograficzne? Zapisz się koniecznie do naszej Fotograficznej Paczki.
[wysija_form id=”8″]

JAK ZROBIĆ PROSTĄ BLENDĘ?

Jak pisałem na wstępie, blenda to najprościej rzecz ujmując powierzchnia odbijająca światło. Takim ekranem może być bardzo wiele rzeczy. Po prostu wszystko to co jest w stanie odbić światło. Poniżej przedstawiam najczęściej wykorzystywane materiały.

  • kartka/brystol- zwykła kartka (większa) lub biały brystol doskonale imitują białą powierzchnię “sklepowej” blendy,
  • styropian- bardzo często stosowany jest w fotografii studyjnej ponieważ jest sztywny i łatwo go ustawić, działa dokładnie tak jak strona biała w zwykłej blendzie,
  • folia aluminiowa- z tego patentu korzystałem bardzo często. Zwykłą folią aluminiową oklejałem tekturę i doświetlałem takim cudem swoje fotografie. Do dzisiaj stosuję ten patent w fotografii produktowej,
  • koc termiczny- to jeden z najlepszych materiałów imitujących sklepową blendę. Można go kupić w każdej aptece. Jego największą zaletą jest to, że ma 2 strony nadające się do odbijania światła; jedną złotą, drugą srebrną. Wystarczy okleić nim np. kawałek kartonu i blenda gotowa.
  • lustro- z czasów dzieciństwa, zapewne każdy pamięta jak puszczało się zajączki za pomocą lusterka czy chociażby szkiełkiem zegarka. Jeżeli mamy w domu lustro to z powodzeniem możemy go wykorzystać tak jak blendę.

JAKĄ BLENDĘ KUPIĆ?

Co Wy macie wybrać? Odpowiedź jest prosta; to co potrzebujecie. Jeżeli przyda Wam się wszystkie 5 rodzajów płaszczyzn to nie ma co się rozdrabniać i kupić po prostu blendę 5 w 1. Niektórzy korzystają właśnie z takich rozwiązań ponieważ wszystko co potrzeba jest w jednym pokrowcu. Jeżeli blenda ma służyć tylko i wyłącznie do prostego odbijania światła to nie ma co przepłacać i warto kupić zwykłą 2 w 1. Osobiście preferuję bardziej praktyczne rozwiązanie i korzystam z blendy 2w1. Moim ulubionym zestawieniem jest odbłyśnik biały i srebrny.

Jeżeli chodzi o kształt i rozmiar to u mnie najbardziej sprawdza się średnia blenda trójkątna i duża prostokątna (120×80). Jedna doskonale sprawdza się przy portretach i pozawala na łatwość jej użytkowania i dużą praktyczność. Większa prostokątna doskonale sprawdzi się wówczas kiedy do dyspozycji mamy asystenta, który doświetli osobę fotografowaną z dalsza.

JAK USTAWIĆ BLENDĘ?

Ustawiać blednę można praktycznie dowolnie. Ważne żeby zawracać uwagę na to jak rozkłada się światło i cienie na tej osobie lub rzeczy, którą doświetlamy. W różnych warunkach odbłyśnik używany może być inaczej. Blenda jest narzędziem bardzo komfortowym ponieważ kiedy korzystamy ze światła zastanego lub ciągłego to działanie blendy jest od razu widoczne i dzięki temu oświetlenie możemy kreować dowolnie. Poniżej podaję najczęściej stosowane ustawienia blendy i jednocześnie te najbardziej skuteczne.


PRZYKŁADY USTAWIEŃ


BLENDA WYPEŁNIAJĄCA CIENIE OD DOŁU

To zdecydowanie najpopularniejsze ustawienie blendy i jednocześnie bardzo skuteczne. Dzięki takiej konfiguracji, obiekt fotografowany jest oświetlony dodatkowo od dołu a co za tym idzie odbite światło doskonale wypełnia cienie. Tę metodę stosuję przede wszystkim w portretach. Zazwyczaj w oczach osoby pozującej pojawia się charakterystyczny blik. Więcej o tym pisałem w artykule o rozkładaniu zdjęć na czynniki pierwsze: Jak uczyć się fotografii na podstawie innych zdjęć?

N74A9165 blenda

N74A7201

N74A0210

N74A0988

475BW_Stycze_FM

N74A5217

BLENDA WYPEŁNIAJĄCA
CIENIE OD BOKU

Jeżeli dysponujemy tylko jednym źródłem światła i chcemy zachować klimatyczne oświetlenie tylko po jednej stronie twarzy a jednocześnie nie chcemy aby pozostała ona w całkowitym cieniu to warto wykorzystać blendę, która odbije światło i delikatnie rozjaśni cień.

blenda dom
N74A6147

BLENDA ODBIJAJĄCA ŚWIATŁO
PROSTOPADLE I POD KĄTEM

To rozwiązanie najlepiej sprawdza się w plenerze. Dzięki takiemu ustawieniu możemy używać blendy w taki sposób jak lampy studyjnej. Odbijając słońce i ustawiając blendę pod kątem 45* uzyskujemy oświetlenie dokładnie takie jak podczas fotografowania z użyciem softboxa. Trochę więcej pisałem o tym w artykule o tym jak używać blendy w plenerze zastępując 2 lampy błyskowe.

N74A0173-BLENDA

N74A7093

N74A0241

N74A2974

PODSUMOWANIE

Ludzie interesujący się fotografią kiedy mają tylko wolne pieniądze zastanawiają się co by tu nowego kupić żeby robić lepsze zdjęcia. Nowy obiektyw, aparat, lampę? Są tacy, którzy wychodzą z założenia, że aby ich warsztat uległ poprawie wystarczy wydać kilka tysięcy i wtedy zdjęcia będą już na poziomie mistrzowskim. Jestem zupełnie odmiennego zdania, proste rozwiązania sprawdzają się równie dobrze a co więcej, odpowiednie ich zastosowanie ma niejednokrotnie znaczący wpływ na efekt końcowy.

Blenda to jedno z tych narzędzi fotografa, które jest zdecydowanie za mało doceniane; szczególnie przez tych mniej zaawansowanych. Wszystko to spowodowane jest tym, że jej zakup nie rujnuje budżetu nabywcy. Taka już natura człowieka; często nie docenia tego co jest tanie lub za darmo.

Nawiązując do ostatniego zdania, tutaj, na blogu wszystko dostępne jest całkowicie za darmo. Jedyną zapłatą jaką od Was dostaję są zwykłe polubienia, komentarze i udostępnienia. Was to nic nie kosztuje, absolutnie nic. To jedyne miejsce w sieci (przynajmniej w Polsce), w którym ktoś opisuje swoje wszystkie zdjęcia tak szczegółowo i dzieli się całą swoją widzą. Połechtajcie moje ego i pomóżcie rozwijać bloga 🙂

Więcej artykułów: Podstawy Fotografii