07Lut

Sesja Beauty od kuchni – cz. 2

Druga część dużej sesji Beauty, w której uczestniczyły trzy wystylizowane modelki. W pierwszej części postawiłem na ciemne tło i aż 4 lampy błyskowe. Tym razem modelki ustawiłem pod białą ścianą jednocześnie rezygnując z dwóch kontr. W artykule opisuję jak dokładnie ustawiłem światło i tłumaczę dlaczego tak a nie inaczej oraz piszę o wszystkich szczegółach wykonania zdjęć.

Druga część fotografii miała być w całkowicie innym stylu niż pierwsza. Dlatego właśnie zdecydowałem się zmienić światło oraz uzyskać całkowicie inne tło. W planach miałem portrety na tle z gradientem. Chciałem pokazać przejście z jasnego tła na ciemne.
Poza tym z racji ustawienia modelek bardzo blisko tła, zrezygnowałem całkowicie ze światła kontrowego. Został jedynie Beauty Dish oraz parasolka transparentna rozświetlająca cienie od dołu.

USTAWIENIE ŚWIATŁA BŁYSKOWEGO

Beauty Dish 70cm z gridem daje skupione światło. Jeżeli ustawimy go blisko osoby fotografowanej i tła to zjawisko jest jeszcze mocniejsze. W efekcie otrzymujemy strumień światła, który oświetla wybraną przez nas część kadru.
Żeby uzyskać efekt gradientu na tle, musiałem ograniczyć padanie światła na jedną stronę tła. Beauty Dish ustawiłem po mojej prawej stronie w taki sposób aby oświetlał twarz modelki i lewą stronę tła. Dokładniej zobrazuje to zdjęcie z backstage.
Drugim źródłem światła była parasolka transparentna, którą tak jak w poprzedniej części, położyłem na ziemi. W środku błyskała lampa reporterska YN 565EX.
Zadaniem tego światła było rozświetlenie cieni na twarzy modelek. Beauty Dish daje mocno kontrastowe światło i podkreśla każdą niedoskonałość i załamanie skóry.
Zdjęcia Beauty z bardzo mocnymi cieniami zazwyczaj nie wyglądają dobrze. Dlatego rozświetlenie cieni było niezbędne.

SPRZĘT DO ZDJĘĆ

Do wykonania zdjęć posłużył mi obiektyw 85mm f/1.8 a główną lampą była Jinbei DM3 400Ws a dodatkową reporterska YN 565EX.

PARAMETRY EKSPOZYCJI

Oczywiście fotografowałem w trybie manualnym. Przysłonę ustawiłem tak żeby uzyskać wysoką jakość fotografii, oscylowała ona w granicach f/6.3. Czas naświetlania wynosił 1/125s w celu idealnej synchronizacji błysku z migawką, natomiast ISO cały czas ustawione było na 100 – jest to natywna czułość w lustrzankach Canon-a (czyli taka, na której jakość jest najlepsza).

ZDJĘCIA Z SESJI

N74A0677

N74A0685

N74A0739

N74A0750

N74A0788

N74A0794

PODSUMOWANIE

W bardzo łatwy sposób przeszedłem z mrocznych fotografii na ciemnym tle do nieco jaśniejszych, z charakterystycznym przejściem.
Zdjęcia Beauty to nie koniecznie mnóstwo sprzętu. Jak widać, z dwiema lampami z powodzeniem możemy również tworzyć fotografie w tym stylu.
Światłem można zrobić niemal wszystko. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie różnych możliwości i praktyczne ćwiczenia, które pomogą zrozumieć całą teorię.

ABOUT THE AUTHOR

Michał Kula

Cześć!
Przede wszystkim jestem szczęśliwym i pozytywnie nastawionym do życia człowiekiem, który nieustannie dąży do realizacji marzeń i celów.
Nieodłączną częścią mojego życia jest fotografia, którą dzielę się z Tobą na blogu.

 • Tomasz Kruszelnicki

  Hej Michał,

  Jestem pod wrażeniem wszystkich Twoich zdjęć, chciałem jednak zapytać o BD? Planuję kupić słoneczko do swojej lampy reporterskiej YN-685, mam już odpowiednie mocowanie, jednak pozostaje problem z samym modyfikatorem. Czy Twoim zdaniem różnica między średnicą 42cm, a 55cm jest na tyle znaczna że warto dołożyć +/- 100zł by kupić większy BD? 🙂 Dodam że myślę o zakupie białego BD wraz z plastrem miodu 🙂

  Pozdrawiam 🙂
  Tomek

  • Hej Tomasz,

   Mam BD 42 i 70cm. Zdecydowanie częściej wykorzystuję 70cm z racji tego, że z gridem daje więcej światła.
   Na Twoim miejscu brałbym właśnie taki rozmiar 🙂

   Pozdrawiam,
   M.

   • Tomasz Kruszelnicki

    Michał, bardzo dziękuję za pomoc 🙂 Myślisz że moja lampa Yongnuo 685 poradzi sobie z tak dużym BD? 🙂

    • Tak, ale będziesz musiał korzystać z niskich przysłon bo mocy będzie mało.
     Z czasem możesz dokupić lampę studyjną. Wystarczy mieć 400-500zł żeby nabyć coś solidnego.

     • Tomasz Kruszelnicki

      Dziękuję Ci Michał za pomoc 🙂 w takim razie dokładam te kilka zł i kupię 70cm + grid 🙂

      Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc 🙂

      Pozdrawiam,
      Tomek

 • Piotr Bielecki

  Lampa reporterska wyzwalana za pomocą błysku? Poleca Pan te lampy Jinbei DM3 w tej cenie? Nada się taka na zdjęcia w plenerze? Poza tym efekty super. Pozdrawiam 😉

  • Hej Piotrze,
   Przede wszystkim na blogu mówimy sobie wszyscy po imieniu 🙂

   Odnośnie lamp. Nie używam sprzętu, z którego nie jestem zadowolony a jeżeli byłaby odwrotna sytuacja napisał bym o tym. Z powodzeniem możesz zakupić DM3.

   Pozdrawiam,
   Michał.

   • Piotr Bielecki

    Oke, będę pamiętał, dziękuje za odpowiedź 😀 Pozdrawiam