19Maj

Wpływ ogniskowej na zdjęcia – Zestawienie

Kilka tygodni temu głośno w sieci zrobiło się za sprawą gifa, który obrazował jak zmienia się osoba za sprawą ogniskowej. Zdecydowałem się, że wykonam porównanie, które zamieszczę na blogu jednak całość dodatkowo opiszę, dodałam odległości oraz swoje spostrzeżenia. Na końcu całoś zbiorę w całość, w jedną grafikę dzięki temu wszystko stanie się jeszcze bardziej zrozumiałe.


Wiele osób nie ma świadomości jak konkretne ogniskowe zniekształcają obraz, szczególnie przy bliższych kadrach. To bardzo ważna zależność, której trzeba mieć świadomość podczas fotografowania.

Pozytywnym efektem ubocznym zestawienia jest fakt, że możemy ocenić nie tylko przerysowania ale również kompresje i rozmycie tła. To również bardzo cenna wiedza, która przyda się każdemu.

Dlatego właśnie zdecydowałem się poruszyć ten temat na blogu, pokazać wszystko na konkretnych przykładach oraz dodać spostrzeżenia.

 

Zacznę od podstawowych ustaleń, które wyznaczyłem sobie przed wykonaniem porównania oraz dodam ważne objaśnienia.

 • artykuł ma na celu pokazać jak dana ogniskowa wpływa na zdjęcie (zniekształcenia, przerysowania, rozmycie i kompresja tła),
 • w porównaniu wykorzystano ogniskowe: 200mm, 130mm, 100mm, 85mm, 70mm, 50mm, 28mm oraz 16mm,
 • aparat ustawiony był na poziomie oczu chłopca, na statywie w celu ujednolicenia efektów,
 • chłopiec podchodził wraz ze zmniejszeniem ogniskowej bliżej obiektywu i zatrzymywał się w takim miejscu aby kadr za każdym razem wyglądał niemal identycznie,
 • przy każdej ogniskowej podana jest przybliżona odległość w metrach, która dzieliła chłopca od obiektywu, dodatkowo artykuł wzbogacony jest ujęciami obrazującymi odległość,
 • parametry ekspozycji ustawiono następująco: przysłona f/4 w celu uzyskania ostrości na całej twarzy chłopca, ISO: 100 natomiast czas naświetlania dobierany był zawsze tak aby ekspozycja była poprawna,
 • fotografie wykonane zostały na pełnoklatkowej matrycy (Full Frame),
 • zdjęcia nie były poddawane obróbce.
TŁO

Tło stanowiły drzewa, które oddalone były od chłopca około 25m.

 

PARAMETRY

wplyw ogniskowej

 

SPOSÓB ANALIZY

oginskowa wplyw

JAK OGNISKOWA WPŁYWA NA

ZDJĘCIA

Porównanie rozpocznie się od ogniskowej 200mm a zakończy na 14mm. Przejdziemy przez ogniskowe, które są popularne. Dzięki temu krok po kroku zobrazowane i opisane jest jak dana ogniskowa wpływa na zdjęcie i jaki efekt zostaje uzyskany.

 

200mm – 3m

200mm

To najdłuższa ogniskowa biorąca udział w teście. Pierwsze co możemy zaobserwować to bardzo mocne rozmycie tła. Nie możemy zobaczyć co jest w tle przez to, że kompresja jest tak duża i wszystko to co jest z tyłu jest całkowicie zatarte.

Druga kwestia to oczywiście brak jakichkolwiek zniekształceń twarzy. Proporcje zachowane są idealnie.

IMG_4410

130mm – 2,5m

130mm

Przy ogniskowej 135mm można zauważyć, że tło jest już nieco mniej skompresowane przez co pojawiają się już delikatnie widoczne zarysy drzew w tle jednak nadal kompresja jest mocna.

Nadal nie widać żadnych zniekształceń twarzy.

IMG_4413

100mm – 2m

100mm

Zaczynamy oczywiście od tła. Rozmycie jest nadal bardzo mocne. Kompresja natomiast praktycznie nie zmieniła się w porównaniu z ogniskową 135mm. Różnica jest na prawdę minimalna.

Proporcje twarzy nie uległy zmianie i przerysowania nie występują.

IMG_4414

85mm – 1,5m

85mm

Rozmycie tła pozostaje nadal intensywne natomiast kompresja oczywiście nadal minimalnie się zmniejszyła i kształty są bardziej widoczne.

Nie zauważam większych zmian jeżeli chodzi o zniekształcenia i przerysowania. Możemy zauważyć, że delikatnie wysmukliła się postać. Jednak jest to praktycznie niezauważalny efekt.

IMG_4417

70mm – 1m

70mm

Rozmycie tła jest mocne jednak kompresja rzecz jasna uległa zmniejszeniu.

Ciekawe rzeczy dzieją się na pierwszym planie. Zaczynają się już bardziej widoczne zniekształcenia. Twarz delikatnie straciła swoje naturalne proporcje; nos i usta są minimalnie większe.

IMG_4420

50mm – 0,5m

50mm

Tło jest wyraźnie mniej rozmyte a kompresja zmniejszyła się na tyle, że już widać mniej więcej to co jest w tle. Co więcej tutaj widoczne jest bardzo ważne zjawisko. Wraz ze zmniejszaniem ogniskowych zwiększa się zakres „widzenia tła”. Im niższa ogniskowa tym więcej tego tła widać. Idealnie obrazuje to kawałek nieba widoczny w tle, którego wcześniej kompletnie nie było widać.

Przechodząc do przerysowań i zniekształceń to proporcje zachwiały się jeszcze bardziej. Szczególnie widać to po najbardziej wysuniętych do przodu częściach ciała; nosie i ustach, które są wyraźnie większe niż przy ogniskowej 70mm jednak możemy je uznać za akceptowalne.

IMG_4421

28mm ~ 0,35m

28mm

Przy ogniskowej 28mm są już wyraźne zmiany i są one zdecydowanie widoczne. Tło jest znacząco mniej rozmyte oraz kompresja tła zmniejszyła się na tyle, że wszystko to co dzieje się w tle jest stosunkowo dobrze widoczne.

Zniekształcenia i przerysowania są już znaczące. Nos i usta są wyraźnie nienaturalnie duże, twarz stała się bardziej podłużna. Zachwiały się również proporcje między barkami i twarzą. Takie różnice w klasycznym portrecie jest nieakceptowalne. Wyjątkiem może być oczywiście celowe wykorzystanie tego efektu.

IMG_4429

14mm ~ 0,28m

16mm

Ogniskowa 14mm na pełnej klatce to już bardzo szerokie pole widzenia. Przez to chłopiec musiał stać przy samym obiektywnie żeby uzyskać wzorcowy kadr.

Tło jest najmniej rozmyte co jest sprawą oczywistą, a kompresja zmniejszyła się na tyle, że elementy tła są już w miarę dobrze widoczne.

Zniekształcenia i przerysowania są już ogromne. Proporcje ciała są ogromnie zachwiane. Twarz została wydłużona, nos zrobił się bardzo duży, podobnie jak usta. Ogólnie cała głowa w porównaniu do barków jest ogromna.

IMG_4438

ZESTAWIENIE WSZYSTKICH EFEKTÓW

Poniżej możecie porównać wszystkie ogniskowe. Zdjęcia z poszczególnych ogniskowych zestawiłem obok siebie, dzięki czemu analiza i porównanie będzie łatwe i bezproblemowe.

Żeby pobrać grafikę kliknij prawym przyciskiem myszy na zdjęciu, otwórz na nowej karcie, kliknij ponownie prawym i wybierz „zapisz jako”

FotoBlysk.com Wplyw Ogniskowej na Zdjecia

 

PODSUMOWANIE

Podsumowując, do portretu spokojnie można wykorzystywać ogniskowe między 200mm a 85mm, nic się nie stanie jeżeli wykonamy fotografie z użyciem mniejszych ogniskowych (70mm czy 50mm) jednak w tych przypadkach trzeba już uważać na przerysowania i zniekształcenia.

Ogniskowe mniejsze niż 50mm kompletnie nie nadają się do tradycyjnego portretu.

Takie zestawienie wiele obrazuje. Szczególnie osobom, które nie mają świadomości jak mocno ogniskowa wpływa na zdjęcia. Jestem przekonany, że od teraz wiele osób będzie mogło po prostu bardziej świadomie dobierać ogniskową do zdjęć.

Tym którzy znają już te zależności wierzę, że również pomogłem, ponieważ nie każdy ma możliwość przetestowania tak szerokiego zakresu ogniskowych.

Koniecznie udostępnijcie ten artykuł swoim znajomym i zostawcie „Lubię to” oraz komentarz. To najlepsze podziękowanie za prace włożoną w przygotowanie zestawienia 🙂

Więcej artykułów: Podstawy Fotografii

ABOUT THE AUTHOR

Michał Kula

Cześć!
Przede wszystkim jestem szczęśliwym i pozytywnie nastawionym do życia człowiekiem, który nieustannie dąży do realizacji marzeń i celów.
Nieodłączną częścią mojego życia jest fotografia, którą dzielę się z Tobą na blogu.

 • Teresa Michaliszyn

  Czesc Michal 🙂 niedawno trafilam na Twoj vlog i bardzo mi sie podoba w jaki sposob wszystko tlumaczysz , bardzo mi sie przydaja Twoje vlogi poniewaz ja zawodu jestem fotografem ,nigdy nie pracowalam w swoim zawodzie a od jakiegos czasu moja pasja do fotografii wrocila i zawladnela mna i Twoje vlogi bardzo mi pomagaja . Ja najbardziej kieruje sie sercem , kiedy robie fotki i troche brakuje mi wiedzy takiej jaka Ty posiadasz i chetnie podlacze sie do Twoich lekcji co pomoze mi robic coraz lepsze fotki . Dzieki za ta wiedze 🙂

 • brzozak

  ” Podsumowując, do portretu spokojnie można wykorzystywać ogniskowe między
  200mm a 85mm, nic się nie stanie jeżeli wykonamy fotografie z użyciem
  mniejszych ogniskowych (70mm czy 50mm) jednak w tych przypadkach trzeba
  już uważać na przerysowania i zniekształcenia.”

  Rozumiem, że informacje, które podałeś dotyczą pełnej klatki. Ja pełnej klatki nie posiadam i nie wiem czy dla lżejszej lustrzanki trzymać się tego samego, czy nie.

  • Stosuj tę samą zasadę również do CROPa 🙂

 • Adam Doroziński

  Oj, nie.

  Zniekształcenia NIE ZALEŻĄ OD OGNISKOWEJ, pomijając przypadki kiedy wypadamy już poza odwzorowanie rektilinearne.

  Są to zniekształcenia PERSPEKTYWICZNE, a te jak sama nazwa wskazuje zależą od perspektywy, czyli wzajemnego położenia obiektu i obserwatora. I jeśli nie ruszając ani jednego, ani drugiego z miejsca będziemy sobie jeździć ogniskową – to niezależnie od tego co tam ustawimy – zniekształcenia będą takie same (za to będzie się różnić szerokość kadru).

  A nawet jak ktoś się zacznie upierać że od ogniskowej zależy wypełnienie kadru paszczą – to znowu, NIE OD OGNISKOWEJ, tylko od kąta widzenia zestawu ogniskowa+matyca. Bo 50mm to dla średniaka z filmem 6×9 będzie ultraszeroki kąt (ekwiwalent ~20mm), a dla kompaktu z matrycką 1/2.3″ to będzie długie (ekwiwalent ~300mm) tele.

  Natomiast super wartościową lekcją do odrobienia dla zaczynających fotografować są odległości które podałeś razem z ogniskowymi. Zdecydowanie warto to sobie wbić do głowy 🙂

 • Jakub Steblik

  Całkeim fajny
  blog. A przede wszystkim całkiem przydatne informacje do robienia zdjęć> Wiedzy nigdy za dużo.

  • Dzięki za całkiem miły komentarz! 🙂
   Zapraszam częściej 🙂

 • Pingback: Blog fotograficzny Jak robić dobre zdjęcia? | FotoBlysk()

 • Pingback: Jak robić dobre zdjęcia lustrzanką i nie tylko? | FotoBlysk()

 • Jacek Kosiński

  Oj myślę, że to zdanie psuje jakość całego wpisu: „Ogniskowe mniejsze niż 50mm kompletnie nie nadają się do tradycyjnego portretu.” Tradycyjny portret to nie to samo co zdjęcie legitymacyjne.

  • Każdy może rozumieć to inaczej. Dla mnie portret tradycyjny to taki bez przerysowań i zniekształceń, ze zbliżeniem na twarz.

   • Jacek Kosiński

    Jasne, dlatego tylko pozwoliłem sobie zwrócić uwagę, że artykuł byłby bardzo wartościowy gdyby nie zawierał tej jednej subiektywnej opinii. Widziałem mnóstwo portretów zrobionych 35mm i mniejszymi (np portret Urbana zrobiony przez Dragana, czy Kadara zrobiony przez Niedenthala) i nigdy nie byłyby tak genialne gdyby fotograf stosował sie do twojej kategorycznej opinii.

    • Zdecydowanie to nie jest kategoryczna opinia. Sam w ten sposób portretuję ale po prostu nie uważam żeby fotografie osób, które wymieniłeś były tradycyjne. Nie są one tradycyjne między innymi poprzez świadome zastosowanie takiej ogniskowej.

     Po prostu moja sentencja, którą przytoczyłeś powinna być nieco bardziej doprecyzowana 🙂

 • Świetny artykuł – rzetelny kawał przydatnej wiedzy. Czy zakres 70-200 mm robiłeś może Canonem 70-200 f2.8 czy może czymś innym? Z góry dzięki za odpowiedz! 🙂

  • Bardzo dziękuję!
   Robiłem Canonem 70-200 f/4 🙂

 • Marcin Makowski

  Cześć Michał 🙂
  Dzięki śliczne za artykuł. Jak zwykle – rewelacja. Prosto, przystępnie, bez spinki jakiejś. Cieszę się, że trafiłem na Twój blog. To kopalnia przydatnej wiedzy, pomysłów na zdjęcia, i technicznego know-how.
  Od dawna interesowała mnie fotografia, a dzięki Tobie mogę to zainteresowanie rozwijać o wiele łatwiej i szybciej niż dotychczas. Dziękuję 🙂

  PS. Może to kwestia perspektywy tła, ale mam wrażenie, że na tej planszy porównawczej, twarz modela przy ogniskowej 70mm jest mniej proporcjonalna niż przy 50mm. Może to kwestia nie wprawionego oka 🙂

 • Wiola J.

  To jest najlepszy blog o fotografii na jaki trafilam w sieci 🙂 dziekuje za swietny wpis!
  Wszystko opisane i wyjasnione w prosty sposob. Jeszcze raz dziekuje!

  • Wiola, bardzo serdecznie dziękuję za tak ciepłe słowa!
   Zaglądaj regularnie, zostawiaj komentarze i udostępniaj znajomym 🙂

 • Anna Jasina-Fudała

  A jak się ma do tego ostrość? Czy w każdym przypadku można uznać, że zdjęcia są tak samo ostre? Ogólnie świetny artykuł !:)

  • Ostrość jest w dużej mierze zależna od konkretnego obiektywu więc ciężko ten czynnik brać pod uwagę 🙂
   PS: Cieszę się, że artykuł się podoba 🙂

   • Anna Jasina-Fudała

    Dziękuję za odpowiedź:) Domyślam siię, że zależy ona od obiektywu, chciałam tylko dowiedzieć się czy ogniskowa również wpływa na ostrość? Czy zauważył Pan, że przy np. ogniskowej 20 mm jest ostrzejszy obraz niż przy np. 200 mm lub na odwrót? Nigdy nie robiłam takiego porównania ogniskowych, stąd nasunęło mi się takie pytanie:)

    • Bardzo ciężko krótko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Ogólnie zasada jest taka, że im z mniejszej odległości robimy zdjęcie tym głębia będzie mniejsza. Co za tym idzie na 14mm głębia na twarzy będzie mniejsza niż w przypadku 200mm jednak tło jest bardziej skompresowane na 200mm dzięki temu uzyskujemy efekt dużego rozmycia tła (po prostu im dłuższa ogniskowa tym mniej widać tła i stąd efekt rozmycia).

     To tak w wielkim skrócie 🙂

     PS: Na blogu mówimy sobie po imieniu 😉

     • Wrocław Fantastyczny

      No właśnie słyszałem inną opinię. Że robiąc krótkimi ogniskowymi mamy z założenia „ostrość wszędzie”, baaa, stąd się brał efekt „magicznych aparatów” – małpek, które co prawda miały wszędzie ostrość, ale nie miały w ogóle głębi ostrości. Bo co prawda „ogniskową przeliczeniową” (czyli przeliczoną na pełną klatkę) miały 50mm, ale tak naprawdę była to ogniskowa rzędu … 5mm? – no i że przy takiej wszystko jest ostre, nawet na stosunkowo małych przysłonach… I dlatego podobno APSy mają szerszą głębię ostrości niż pełne klatki – co prawda 50mm na APSie daje tyle, co 80mm na pełnej klatce (a więc ta sama odległość od modela), ale… no właśnie, to wciąż 50mm.

 • Zabrakło jeszcze ryby i niewidocznych uszu 😉

  • Ryby nie mam na stanie a poza tym 16mm prawie dało ten efekt 😀