Jakie są 3 podstawowe obiektywy stałoogniskowe? To bardzo uniwersalne połączenie pozwala na zrealizowanie większości tematów fotograficznych! Daj znać jakie 3 obiektywy znalazłyby się w Twoim zestawie!
Bezpośredni link do filmu: https://youtu.be/IKwtF1Hetfg
Wady i zalety stałek
Największą zaletą dla mnie w tych obiektywach jest bardzo dobre światło. Pozwala to nam bardzo mocno otworzyć przysłonę, a tym samym nie musimy bardzo wysoko podbijać czułości ISO. Dodatkowo obiektywy stałoogniskowe zwykle mają lepszą jakość obrazu. Kolejną zaletą stałek jest ich cena. Są zdecydowanie tańsze, niż zoomy, które mogłyby dać nam obraz o podobnej jakości.
Wadą tych obiektywów jest fakt, że jesteśmy zmuszeni do używania tylko danej ogniskowej, którą mamy podpiętą do aparatu. Alternatywna opcja, jaką mamy to „zoom w nogach”. Musisz jednak pamiętać, że używając zooma, zmienia się również ogniskowa, a co za tym idzie – perspektywa. Kiedy będziemy chcieli coś przerysować użyjemy szerokiej ogniskowej. Natomiast jeśli naszym celem będzie stworzenie portretu z odwzorowanymi proporcjami ciała – użyjemy dłuższej ogniskowej.
OGNISKOWA 35mm
Jest to najszersza ogniskowa w tym zestawieniu. Za jej pomocą często zrobimy szerszy krajobraz, jak i stworzymy portret, gdzie tło będzie grało bardzo ważną rolę. Musimy jednak pamiętać, że taka ogniskowa może tworzyć przerysowania, jeśli podejdziemy zbyt blisko osoby fotografowanej. Ma to swoje wady jak i zalety, a my musimy się nauczyć z tego korzystać świadomie.
OGNISKOWA 50mm
Jest to obiektyw, który jest najbardziej zbliżony kątem widzenia do ludzkiego oka. To ogromny plus tej ogniskowej, bo dzięki temu odbiór zdjęć nią wykonanych jest bardzo przyjemny. Jest też bardzo uniwersalna, bo z powodzeniem wykonamy nią portret jak i krajobraz, jednak w przypadku portretu musimy mieć na uwadze, że mogą powstać delikatne przerysowania. Obecnie tej ogniskowej używam podczas łapania chwil w życiu Ksawerego.
OGNISKOWA 85mm
Ta ogniskowa zamyka nasze zestawienie. 85mm to zdecydowanie mój ulubiony obiektyw portretowy. Poprzednie ogniskowe umożliwiały nam pokazanie nieco więcej otoczenia w portrecie, w tym przypadku musielibyśmy się bardzo daleko odsunąć, co nie zawsze jest możliwe. To wszystko sprawia, że zalicza się on już do teleobiektywów. Dzięki tej ogniskowej unikamy przerysowań co sprawia, że osoby fotografowane wyglądają naturalnie w przeciwieństwie do obiektywów typu 200mm, gdzie model staje się wówczas dużo bardziej płaski.
Zestaw 35, 50, 85mm
Dzięki takiemu zestawowi mamy dopełnione wszystkie ogniskowe – od teleobiektywu, przez uniwersalną 50mm, aż po szeroką 35mm. Ten zestaw z powodzeniem pozwoli nam zrobić wiele różnych tematów fotograficznych. Wielu producentów oferuje te obiektywy w wersji budżetowej, jak i z wyższej półki. Uważam, że lepiej skompletować budżetowy zestaw tych ogniskowych, niżeli kupić jeden obiektyw pokrywający cały ten zakres ale z gorszym światłem. Wadą tego zestawu obiektywów jest fakt, że zajmują znacznie więcej miejsca i dodatkowo musimy żonglować tymi ogniskowymi poprzez przepinanie obiektywów. Pamiętaj jednak, że to rozwiązanie nie jest jedyną słuszną opcją, bo wszystko zależy od fotografowanego tematu.